Rastlinný glycerín: použitie, prínosy pre zdravie a možné vedľajšie účinky

Viete, čo je to vlastne glycerín? Je to kvapalná organická zlúčenina tvorená vodíkom, uhlíkom a kyslíkom. Je hustý, bez zápachu a bez farby a používa sa napríklad v kozmetike na kozmetické výrobky, ako sú zvlhčovače, mydlá atď. Glycerín sa používa aj ako sladidlo v polygrafickom priemysle, vo farmaceutickom priemysle a v potravinách.

Pri kúpe glycerínu je dôležité vedieť, že existujú 2 rôzne druhy glycerínu. Jeden je prírodný a je vyrobený z rastlinných olejov. Druhý je syntetický materiál vyrobený z olejov na báze ropy.

Rastlinný glycerín je obzvlášť obľúbený v kozmetickom priemysle, ale používa sa aj v mnohých ďalších oblastiach

Bylinný glycerín Použitie pre zdravie Výhody vedľajšie účinky

V dnešnom článku sa zaoberáme viac o rastlinnom glyceríne, jeho použití, zdravotných výhodách a možných vedľajších účinkoch. Ste zvedaví dozvedieť sa o tom viac??

 Glycerín môže poskytnúť zdravotné výhody, ktoré siahajú od zdravia pokožky po lepšiu hydratáciu až po posilnené črevo

Používanie rastlinného glycerínu je glycerín škodlivý

Čo je to rastlinný glycerín?

Rastlinný glycerín, známy tiež ako glycerín alebo glycerol, je číra kvapalina typicky vyrobená zo sójových, kokosových alebo palmových olejov. Glycerín je bez zápachu a má jemnú, sladkú chuť so sirupovou konzistenciou.

V skutočnosti je glycerín cukrovým alkoholom vyrobeným zo živočíšnych produktov, rastlín alebo ropy. Rastlinný glycerín je tento variant, ktorý sa získava z rastlinných olejov. Údajne bol objavený náhodou pred viac ako dvoma storočiami zahriatím zmesi olivového oleja a oxidu olovnatého. Ale až na konci 19. storočia sa prvýkrát použil na výrobu dynamitu.

Takto vyzerá štruktúrny vzorec rastlinného glycerínu

Rastlinný glycerín používa glycerínový štruktúrny vzorec

Rastlinný glycerín sa vyrába zahrievaním rastlinných tukov bohatých na triglyceridy – ako je palmový, sójový a kokosový olej – pod tlakom alebo spolu so silnou zásadou, ako je lúh. Tým sa oddelí glycerín od mastných kyselín a zmieša sa s vodou za vzniku sirupovitej tekutiny sladkej chuti bez zápachu.

Rastlinný glycerín je mierne sladká, sirupová tekutina, ktorá vzniká ako vedľajší produkt

Bylinný glycerín používa kozmetiku a má vedľajšie účinky

Použitie rastlinného glycerínu

Rastlinný glycerín je široko používaný v potravinárskom, kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Glycerín je napríklad bežnou zložkou liekov, vrátane liekov na srdce, čapíkov, liekov na potlačenie kašľa a anestetík. Nájdete ho aj v zubnej paste, pretože zabraňuje vysúšaniu alebo tvrdnutiu zubnej pasty v tube. Glycerín sa tiež často pridáva do mydiel, sviečok, pleťových vôd, dezodorantov a make -upu.

Rastlinný glycerín má niekoľko použití

Bylinný glycerín Použitie Potravinové výhody Vedľajšie účinky

Najpopulárnejšie z nich sú kozmetika, liečivá a potraviny

Rastlinný glycerín Používajte glycerín na výrobu zubnej pasty samiRastlinný glycerín použite na výrobu glycerolového mydla

Rastlinný glycerín je ponúkaný ako produkt s mnohými zdravotnými výhodami. Môže pôsobiť ako zvlhčovač, zmierňuje podráždenie pokožky, chráni pred infekciou a podporuje hojenie rán. Môže tiež pomôcť zmierniť zápchu a pomôcť hydratácii a fyzickému výkonu. Je však potrebných viac štúdií.

Glycerín môže poskytnúť pokožke vlhkosť

Bylinný glycerín používajte krém na tvár krásnej pokožky

Rastlinný glycerín je obľúbeným výrobkom starostlivosti o pokožku vďaka svojim hydratačným vlastnostiam. Výskumy ukazujú, že aplikácia glycerínu na pokožku môže postupne zlepšiť jej vláčnosť. V skutočnosti používanie krémov obsahujúcich glycerín môže zvýšiť hydratáciu pokožky za menej ako 10 dní.

Glycerín môže podporovať zdravie pokožky

Bylinný glycerín používajúci kozmetiku prospieva krásnej pokožke

Rastlinný glycerín môže viesť k lepšiemu zdraviu pokožky tým, že zmierňuje podráždenie pokožky, chráni pred infekciou a podporuje hojenie rán.

Štúdie ukazujú, že používanie produktov obsahujúcich glycerín môže chrániť pokožku pred dráždivými látkami a mikróbmi a upokojiť zapálenú alebo zlomenú pokožku. Rastlinný glycerín môže navyše slúžiť ako bariéra na ochranu pokožky pred vetrom a chladom.

Glycerín môže zmierniť zápchu

Bylinný glycerín Použitie výhody vedľajšie účinky

Rastlinný glycerín môže poskytnúť určitú úľavu od zápchy. Dokáže totiž vtiahnuť vodu do čriev. Má laxatívny účinok, ktorý pomáha trávenému jedlu plynulejšie sa pohybovať črevami. Z tohto dôvodu sa glycerín často používa ako čapík.

Glycerín môže zvýšiť hydratáciu a športový výkon

Bylinný glycerín Používanie vodných športov Výkonnosť Vedľajšie účinky

možné vedľajšie účinky

Rastlinný glycerín je vo všeobecnosti považovaný za neškodný. Glycerín však môže spôsobiť alergickú reakciu pri aplikácii priamo na pokožku. Je preto vhodné začať s malým množstvom, aby ste videli, ako pokožka reaguje na glycerín.

Niektorí ľudia môžu po užití rastlinného glycerínu pociťovať bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, vracanie a nadmerný smäd.

Pretože je glycerín formou cukrového alkoholu, prílišná konzumácia (samotná alebo prostredníctvom jedla) môže tiež viesť k plynatosti a hnačke.

Alergická reakcia, bolesť hlavy, nevoľnosť sú niektoré z možných vedľajších účinkov

Použitie rastlinného glycerínu a vedľajšie účinky, glycerín je škodlivý

Rastlinný glycerín je číra tekutina bez chuti a sladkej chuti, vyrobená z rastlinných tukov. Pridáva sa do potravín, kozmetiky a liečiv a môže poskytnúť zdravotné výhody, ako je hydratovaná a elastická pokožka, úľava od zápchy, zlepšená hydratácia a lepší fyzický výkon..

Ak chcete vyskúšať rastlinný glycerín, začnite s malým množstvom, aby ste videli, ako na to vaše telo reaguje

Rastlinný glycerín používa kozmetické výrobky s obsahom glycerínu