Rozmarínový olej – účinok, aplikácia a recept

Rozmarín (lat. Rosmarinus officinalis) pôvodne pochádza zo stredomorského regiónu a je v tejto krajine už dlho obľúbeným korením a zároveň účinnou liečivou rastlinou. Obsahuje cenné silice a ďalšie zdravé látky, ktoré majú množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Nižšie sa dozviete, čo to je a ako môžete túto pozoruhodnú rastlinu prakticky využiť. Povieme vám tiež, ako si môžete rozmarínový olej pripraviť sami.

Rozmarínový olej a čerstvé vetvičky vytvoria doma extra stredomorskú atmosféru

olej z raosemary nádherný rastlinný efekt

Aké sú pozitívne účinky rozmarínového oleja ?

Olej logicky nesie cenné zložky samotnej rastliny, ktoré sú tak zdravé a liečivé pre telo i myseľ. Najdôležitejšie z nich sú: esenciálne oleje ako gáfor, borneol, dátumol, bornylacetát, karnosol, tymol, estery, pinén, linalool, ako aj triesloviny, flavonoidy, saponíny a horké látky.

Mnohé z týchto zložiek ešte neboli dostatočne preskúmané. Nečudo, že rozmarín má na náš organizmus toľko liečivých účinkov.

Je vedecky dokázané, že je prospešný pre trávenie a pomáha pri mnohých gastrointestinálnych ťažkostiach. Rozmarín má navyše rozjasňujúci účinok a dôrazne sa odporúča ako sprievodná terapia miernej a stredne ťažkej depresie a úzkosti. Dobrá bylinka zároveň veľmi pozitívne vplýva na nervový systém a zlepšuje spánok. Pamäť a sústredenie z toho tiež veľmi ťažia.

Hladká a čistá pokožka s rozmarínovým olejom

čistá koža s rozmarínovým olejom

Rozmarín v zásade posilňuje imunitný systém, pretože má mimoriadne dobrý antibakteriálny a antivírusový účinok. Vďaka tomu je vhodným prostriedkom pri nachladnutí a infekciách, ale aj akné a ekzémoch. Aj na nepríjemnú celulitídu pozitívne vplýva pravidelná masáž rozmarínovým olejom. Blahodarné účinky rozmarínu si užíva nielen koža, ale aj naše vlasy. Vďaka kúre z rozmarínového oleja sú oveľa lesklejšie a odolnejšie ako obvykle.

Rozmarínový olej funguje ako balzam na vlasy

rozmarínový olej na vlasy

Okrem vyššie uvedených skrášľovacích účinkov rozmarínový olej zmierňuje aj nepríjemné svalové napätie a reumatické bolesti a stimuluje krvný obeh. To potom zlepšuje krvný obeh a ruky a nohy sa stanú príjemnými a teplými. Skvelým doplnkovým účinkom rozmarínu ako čerstvej bylinky, kadidla alebo oleja je, že rastlina vo veľmi krátkom čase zaženie väčšinu hmyzu a vy máte pokoj na balkóne alebo v záhrade..

Obvyklé spôsoby použitia rozmarínového oleja

Rovnako ako u iných olejov existuje hlavný rozdiel medzi prírodným esenciálnym rozmarínovým olejom a jeho variantom ako vonného oleja. Druhý olej by sa napríklad nemal používať na pokožku ani ako všeobecný liečebný prostriedok. Maximálne je vhodný pre vonnú lampu. Najlepšie je použiť aj prírodný produkt. Kvalitné esenciálne oleje si môžete nechať bez problémov pre seba. Jediná dôležitá vec je, že tieto by ste určite mali zriediť základným olejom, ako je mandľový alebo jojobový olej. Pretože čistý rozmarínový olej priamo na pokožku by mohol u niektorých ľudí spôsobiť alergické reakcie. Najbežnejšou aplikáciou je trenie trochu zriedeného oleja o postihnuté miesto, napríklad o spánky, ak ide o migrénu alebo bolesť hlavy alebo o napäté svaly v ruke alebo nohe..

Spoľahnite sa iba na ekologickú kvalitu

rozmarínový olej zdravé účinky

Vyrobte si rozmarínový olej sami

Samozrejme, optimálne by bolo zaobstarať si kvalitný rozmarínový olej v bio kvalite, pretože ten je zvyčajne tiež destilovaný, a preto je čistejší a trvácnejší. Upokojujúci rozmarínový olej si však môžete pripraviť aj sami. Funguje to so základným olejom, ako je olivový olej. Váš domáci olej je teda ideálny aj na mnohé kulinárske účely. Môžete ho použiť na úpravu šalátov, predjedál a polievok alebo ich môžete použiť ako skvelý darček z kuchyne. Nasleduje jednoduchý recept na váš rozmarínový olej.

Potrebuješ:

  • čerstvé vetvičky rozmarínu v bio kvalite, jemne nasekané
  • dostatok základného oleja – extra panenský olivový olej
  • prázdna, čistá nádoba so skrutkovacím uzáverom

Čerstvé vetvičky rozmarínu sú perfektné pre váš domáci olej

rozmarínový olej a rastlinný efekt

Príprava:

Nie je nič jednoduchšie. Čerstvé vetvičky rozmarínu nakrájajte na rovnako veľké kúsky, umyte ich a osušte. Do pohára dáme vetvičky a zalejeme základovým olejom až po okraj pohára. Pevne zatvorte. Nechajte na chladnom a tmavom mieste asi 3 týždne. Potom je váš rozmarínový olej skutočne úplne pripravený na použitie. Môžete vybrať vetvy a filtrovať olej. Ak sa vám páči ozdobný, môžete v ňom nechať aj malú vetvičku. úplné!

Na to sú veľmi vhodné aj hojdacie okuliare

Vyrobte si rozmarínový olej sami

Domáci rozmarínový olej ako malý, zdravý suvenír

Účinky a použitia rozmarínového oleja

Rozmarín tiež krásne vonia, keď je sušený

semená rozmarínového oleja zdravé

Užite si tento skutočný poklad prírody!

tipy na aplikáciu rozmarínového oleja