Spoznajte pakistanskú kuchyňu! – niektoré typické jedlá

Pakistanská kuchyňa – zaujímavý kultúrny prehľad kulinárskeho umenia v Pakistane

Ak máte radi exotické jedlá, potom by ste rozhodne mali vyskúšať pakistanskú kuchyňu. Silne to ovplyvnila arabská a indická kultúra a kulinárske umenie. Ale to nie je všetko. Pakistanská kuchyňa má mnoho zvláštností. Výsledkom všetkých týchto vplyvov je veľmi zaujímavá zmes, ktorú by sme vám teraz chceli predstaviť.

Kde sa nachádza Pakistan?

Kde je Pakistan Mapa Pakistanskej kuchyne

korenie

Silné, väčšinou pálivé korenie charakterizuje túto kuchyňu. Do značnej miery určujú chuť jedla. Aj keď sa vymení len niekoľko, veľa sa to zmení.

Podobne ako v indickej kuchyni, aj v Pakistane sa používa veľa pálivých korení.

Musíte mať radi slané jedlá, aby ste si na nich pochutnali. Používa sa špecifická pálivá paprika. Ten, ktorý poznáme, má až príliš jemnú chuť.

Typické korenie v pakistanskej kuchyni

Pakistanská kuchyňa, typické korenie, orientálne a indické vplyvy

Ďalším typickým korením je kurkuma, rasca, koriander a zázvor. Používa sa tiež zmes korenia garam masala. Obsahuje koriander, škoricu, zázvor, kmín a zelený kardamóm.

Aké prísady a koreniny budete určite potrebovať, keď ste Pakistanské jedlá chcieť variť?

pakistanské korenie a prísady na varenie pakistanských jedál

chlieb

V Pakistane si neposedíte pri dôležitom jedle bez chleba. Pakistanci jedia to, čo je známe ako chlieb roti. Je veľmi zdravý, pretože je vyrobený z celozrnnej múky. Vyzerá ako pita a pečie sa v rúre alebo na špeciálnom horúcom plechu.

Roti chlieb je názov typického chleba v Pakistane, ktorý je veľmi podobný indickému chlebu

pakistanská kuchyňa jedlá pakistanský roti chlieb

Pakistanský chlieb 

pakistanská kuchyňa typické jedlá s chlebom

Populárne jedlá

Biryani je pravdepodobne najobľúbenejším jedlom v pakistanskej kuchyni. Vyrába sa z ryže a teľacieho alebo jahňacieho mäsa. Musíte pridať korenie koriandra, kmínu, červenej papriky, bobkového listu. Ďalej musíte dochutiť muškátovým orieškom, feferónkou a kardamómom.

Pakistanské jedlo, Biryani

pakistanská kuchyňa typické biryanské jedlá

Kitchari je ďalším typickým jedlom v pakistanskej kuchyni. Tu zmiešate červenú alebo žltú šošovicu s ryžou. Okrem toho si vezmite cibuľu, paradajky, zemiak. Dochutí sa kmínom, zázvorom, kari, koriandrom, kurkumou a muškátovým orieškom. Chuť sa nedá porovnať s ničím iným.

Kitchari – jedlo zo šošovice a ryže

Kitchari pakistanská kuchyňa typické jedlá

Tradičné pakistanské jedlá

pakistanská kuchyňa typické jedlá kitchari

Chutné dezerty

V pakistanskej kuchyni nie je núdza o dobré dezerty. Obsahujú veľa korení nachádzajúcich sa v bežných jedlách. Naďalej používate veľa orechov, hnedého cukru a mlieka.

Pakistanský dezert s pistáciami a mandľami

Pakistánska kuchyňa typické dezerty s mandľami a pistáciami

nápoje

Väčšina Pakistancov je moslimská. Nepijete kvôli tomu alkohol. Je tam rozšírený pôvodný variant tureckého Ayranu, ktorý poznáme. Ráno je tento jogurtový nápoj sladký a na obed slaný.

Osviežujúci jogurtový nápoj môže byť sladký aj slaný

pakistanská kuchyňa typické nápoje sladké alebo slané lassi

mango lassi

pakistanská kuchyňa typické nápoje Mango Lassi

Toto je niekoľko typických príkladov z pakistanskej kuchyne. Ak ich vyskúšate, budete veľmi dobre oboznámení s ich vkusom. Určite sa vám bude páčiť, ale nezabudnite, že je toho oveľa viac, s čím môžete experimentovať!

Jahňacie jedlo s chilli a koriandrom

pakistanská kuchyňa typické jedlá z jahňacieho masamanského kari

Pakistanské jedlá sa podávajú s ryžou a jogurtom

Indická a pakistanská kuchyňa ponúka typické korenie a jedlá

Špenátové kuracie mäso s chlebom

jedlá pakistanskej kuchyne ochutené koriandrom

Dal Makhani – vynikajúce šošovicové jedlo s jogurtom

pakistanská kuchyňa typické jedlá dal makhani pakistanská kuchyňa typické jedlá aloo goshtJedlá pakistanskej kuchyne z Orientu Jedlá pakistanskej kuchyne Chana Dal Vada CurryTypické jedlo pre indickú a pakistanskú kuchyňu pakistanská kuchyňa typické jedlá Baghare BainganPakistanský cícer Pulao Pakistanské jedlápakistanská kuchyňa typické jedlá kuracie tikkapakistanská kuchyňa typické jedlá s korenímVajcia kari pakistanská kuchyňa typické jedlápakistanská kuchyňa typické jahňacie jedlá dumbay ki nihari