Staré odrody jabĺk – zdravé a dobre znášané aj pre alergikov

Najpopulárnejším ovocím v Nemecku je jednoznačne jablko. Tak šťavnaté, tak chutné a hlavne mimoriadne zdravé. Aké skvelé, že čoskoro bude opäť čas jabĺk! Pretože čerstvé jablká sezóny z vašej vlastnej záhrady alebo z ekologického trhu sú samozrejme najlepšie. Predovšetkým staré odrody jabĺk s vysokým obsahom vitamínov a dobrým skóre znášanlivosti, a to aj pre alergikov. V časoch globalizácie sa výrazne znižuje aj odroda jabĺk. A hoci konvenčné odrody jabĺk nájdete v supermarketoch po celý rok, pre mnohých to stále nie je udržateľné riešenie, ale práve naopak. Preto aj pomologisti a ekologickí pestovatelia apelujú na nás spotrebiteľov, aby sme staré odrody jabĺk zachraňovali tým, že ich budeme častejšie kupovať alebo dokonca vysádzať v našej záhrade. Prečítajte si o tom nižšie.

Deti tiež odkladajú staré odrody jabĺk oveľa lepšie ako konvenčné

staré odrody jabĺk zdravé a proti alergiám

Prečo sú staré odrody jabĺk vhodné aj pre alergikov??

Nie všetky jablká sú rovnaké. Pretože odrody jabĺk, ktoré nájdete v supermarkete a na ekologickom trhu, sa líšia nielen svojou pripravenosťou na zber, konzumáciu a trvanlivosť, ale aj nutričným obsahom a ďalšími zložkami. Preto každá odroda jabĺk má na citlivé organizmy iný účinok, ako je to napríklad u alergikov.

Alergia na jablko? Bohužiaľ áno. Len v Nemecku trpí alergiou na jablká asi 2-4 milióny ľudí. Najnovšie štúdie ukazujú, že alergie sú spôsobené predovšetkým konvenčnými odrodami jabĺk a že staré odrody jabĺk naopak nemajú takmer žiadne negatívne účinky na alergikov. Prečo je to tak??

Propagácia rozmanitosti prostredníctvom spotreby

staré odrody jabĺk organické a zdravé

Alergické reakcie sú dôsledkom špecifických bielkovín, známych tiež ako obranné bielkoviny, ktoré sa v nových odrodách jabĺk stále viac hromadia. Tieto plody prinášajú, pretože z nich boli vyšľachtené prírodné polyfenoly. A prečo? Pretože jablká vyzerajú krajšie a po narezaní tak rýchlo nezhnednú. Polyfenoly majú pre jablká zásadný význam, pretože ich chránia pred plesňami a určujú aj ich chuť a farbu. Začarovaný kruh, ktorý škodí najmä nám spotrebiteľom. Preto je vhodné uprednostniť staré odrody jabĺk, pretože obsahujú aj veľa polyfenolov. Čo sú mimochodom tiež silné antioxidanty, a preto sú pre ľudský organizmus mimoriadne zdravé.

Tu je 5 starých odrôd jabĺk, ktoré nájdete v Nemecku

Staré odrody jabĺk bohužiaľ v supermarkete dostanete len ťažko. Väčšinou sa nachádzajú na farmách alebo v dobre zásobených bio obchodoch a vo väčšine prípadov závisia aj od regiónu. Ďalej uvádzame 5 obľúbených starých odrôd jabĺk, ktoré sú v tejto krajine stále relatívne rozšírené a dajú sa kúpiť bez veľkých okolkov.

1. Cox Orange Apple

odrody starých jabĺk cox orange

Táto typická anglická odroda jabĺk, nádherne sfarbená v hnedo-oranžovej na žlto-zelenom pozadí, láka svojou pevnou, chutnou dužinou. Bol vyšľachtený v 19. storočí a je tiež obľúbeným zimným jablkom v Nemecku. Jablká Cox bodujú aj obzvlášť príjemnou vôňou.

2. Alkmene apple (Early Windsor)

staré odrody jabĺk alkmene

Táto odroda jabĺk je vlastne krížencom medzi Cox Orange a ďalšou starou odrodou jabĺk, „radcom tajných služieb Dr. Oldenburg “. Zberať je možné v septembri a patrí medzi skoré jesenné odrody. V porovnaní s Cox Orange znáša odroda oveľa suchšie podnebie a má vynikajúcu chuť. Dužina je pevná a chrumkavá a šupka je zlatožltá až oranžovo-červená.

3. Boskopské jablko

staré odrody jabloní boskop

Táto nádherná, stará odroda jabĺk, známa aj ako „krásna od Boskoopu“, patrí jednoznačne medzi zimné jablká. Často veľké plody majú vysoký obsah cukru, čo je však maskované ich kyslosťou. Vďaka tomu majú jablká aj trochu kyslú chuť. Mnoho milovníkov jabĺk to oceňuje. Boskopské jablká je možné použiť aj na mnoho spôsobov – do jablkovej omáčky, do koláčov, ako pečené jablká alebo ako jablčný ocot.

4. Jesenné jablko „Prima“

staré odrody jabĺk skvelé

Táto odroda jabĺk z USA je do istej miery plochá guľovitá a je medzi mnohými veľmi obľúbená. Koža je hladká a žltkastá až tmavočervená. Buničina je stredne pevná a veľmi šťavnatá. Vynikajúce ako chutné stolové jablko. Cenné ovocie si môžete vychutnať od septembra.

5. Zlaté parmánové jablko

odrody starých jabĺk zdravé goldparmäne

Pravdepodobne táto odroda jabĺk pochádza z Normandie na začiatku 16. storočia. Vďaka tomu je jedným z najstarších vôbec. Goldparmäne je tiež jednou z najobľúbenejších odrôd a nazýva sa „kráľovnou sobov“. Ich koža je žlto-červená a má charakteristické pruhy. Dužina je dosť sladká a má jemnú, orieškovú arómu. Lahodné ovocie je bohužiaľ náchylné na mnohé choroby a škodcov. V dôsledku toho ich možno nájsť len veľmi zriedka, mimo komerčného pestovania.

Ďalšími osvedčenými a obľúbenými odrodami starých jabĺk v tejto krajine sú: Tajný radca Dr. Oldenburg a Berlepsch, ako aj regionálne nájdená Ingrid Marie, červený Gravensteiner alebo biely Klarapfel.

Dobré jablká z Ontaria

staré odrody jabĺk ontario

Jablká nemusia byť dokonalé, aby boli zdravé

staré odrody jabĺk proti alergii na jablká

Ani malé nerovnosti a otlaky nie sú na organických jablkách na závadu

staré odrody jabĺk zdravé aj pre alergikov

Prečo nezasadiť jabloň vo vlastnej záhrade?!

staré odrody jabĺk v Nemecku

A zbierajte chutné, zdravé ovocie v bio kvalite!

lahodné staré odrody jabĺk zdravé