Sušenie a skladovanie byliniek – najlepšie tipy!

Byliny sú neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, pretože ich používame každý deň v kuchyni alebo ako liečebné prostriedky. Sú to liečivé dary prírody, ktoré by nemali chýbať v domácnosti. Rozlišujeme typické kulinárske bylinky, ako je bazalka, slané, majorán, oregano a rozmarín a veľmi cenné liečivé rastliny, ako je mäta pieporná, šalvia, harmanček a fenikel, ktoré musíte mať absolútne po ruke. Najlepšie na tom je, že mnohé kulinárske bylinky majú tiež vlastnosti podporujúce zdravie a sú tiež prírodnými prostriedkami. Jedným z takýchto príkladov je rozmarín, ktorý sa používa v kuchyni aj v liečivom bylinárstve. Niektorým bylinkám sa dáva prednosť v čerstvom stave, zatiaľ čo iné po uschnutí ešte viac vonia a rozvinú svoje užitočné vlastnosti. Sušenie byliniek je odveký spôsob, ako vydržať dlhšie. Ako ale presne sušiť bylinky a správne ich skladovať, chceme vysvetliť v nasledujúcom texte.

Jeseň je najlepší čas na zber záhradných byliniek a ich sušenie

zdravý životný štýl používajte pri varení bylinky a sušte ich sami

Aké bylinky sú vhodné na sušenie??

Blíži sa jeseň a s ňou aj najlepší čas na zber byliniek. Po mesiacoch záhradníctva sme teraz odmenení za naše úsilie a záhrada nám dáva darčeky. Mnoho ľudí pestuje kuchynské a liečivé byliny, kde môžu nájsť dobrú príležitosť – priamo v záhradnom lôžku, v kvetináčoch alebo kvetináčoch na terase alebo na parapete.

V zásade je veľmi jednoduché ich udržiavať. Ale ani v chladných mesiacoch sa nechceme zaobísť bez týchto zdravých ingrediencií, a tak ich musíme nechať vydržať dlhšie. Musíte si urobiť prieskum vopred a presne vedieť, ktoré bylinky sú vhodné na sušenie a ktoré nie. Nastavte si tiež svoje preferencie a určte, ktoré prírodné produkty chcete na zimu sušiť a skladovať. Tu je potrebné spomenúť, že na sušenie sú vhodné stredomorské bylinky, ako je šalvia, tymian a rozmarín..

Slaná sa ľahko suší a v zime vonia rovnako dobre ako v lete

Žiť zdravo a správne sušiť bylinky Sušiť slané

Bazalka, ktorá je jednou z najobľúbenejších byliniek v tejto krajine, chutí najlepšie čerstvá. Radšej neodporúčame sušiť alebo mraziť zelené listy bazalky. To by bola určite chyba. Existuje však množstvo typických kulinárskych byliniek, ktoré je možné ľahko sušiť. Sú to slané, mäta pieporná, oregano a rasca. Ľudia dokonca radi sušia okvetné lístky ruží, levandule a harmančeka, pretože ich nádherná vôňa rýchlo zaženie zimnú nudu. Estragón, šťavel a kôpor možno nakrájať na malé kúsky a zmraziť. Takže tieto bylinky máte poruke celú zimu.

Každú jeseň zmrazte niektoré bylinky?

žite zdravo, ako správne sušíte bylinky

Sušiť bylinky? Ako to funguje správne?

Proces sušenia byliniek začína zberom. Na tento účel vyberte iba dobre vyvinuté rastliny a vyberte tipy na výhonky. Tu je veľmi dôležitý malý trik: Dávajte pozor, aby ste nezbierali vlhké bylinky, stratia svoju chuť a plesne, keď uschnú. Zozbierané rastliny v žiadnom prípade neumývajte! To je hrubá chyba niektorých laikov. Nazbierané bylinky stačí energicky potriasť a zbaviť ich tak prachu a nečistôt. Pri niektorých bylinkách sa listy vytrhávajú priamo zo stonky, iné sa dajú sušiť na stonke, napríklad rozmarín, pretože jej listy sú veľmi tenké a jemné..

 Sušenie byliniek a ich následné skladovanie na zimu

Žite zdravo a sušte si vlastné bylinky a zbierajte ich do nádob

Pred zberom byliniek sa tiež musíte pripraviť na ďalší krok, kde ich sušiť. Najlepšie je vziať veľký plech a položiť naň papier na pečenie. Nazbierané listy alebo kvety položte na vrch a nechajte ich stáť na suchom, tienistom a dobre vetranom mieste. Do dvoch týždňov budú bylinky úplne suché. Môžete to otestovať prstami. Ak prasknú, keď ich rozdrvíte, je to dobré znamenie. úplné!

Dobre sušené bylinky pri dotyku šušťajú

sušenie byliniek šalvia sušenie

Ako správne sušené bylinky dlhodobo skladovať?

Správne skladovanie byliniek je rovnako dôležité ako ich sušenie. Sušené bylinky, ako je rozmarín, mäta a tymian, majú dlhú trvanlivosť v nádobách so závitom alebo v porcelánových nádobách. To tiež pomáha zachovať ich arómu. V obchodoch stále nájdete špeciálne potiahnuté papierové vrecúška, ktoré sú úžasne vhodné na skladovanie byliniek. Na tento účel neodporúčame používať plastové vrecká, ľanové vrecká alebo tenké papierové vrecká. Existuje riziko, že by sa nádherná vôňa sušených byliniek mohla rýchlo odpariť. To určite nechceš, však?

Máte doma malú bylinkovú záhradku alebo pestujete svoje bylinky a liečivé rastliny vonku v posteli? A ako ich mienite dlhodobo uchovávať a používať v zime? Postupujte podľa našich rád a budete mať zimu plnú čerstvých chutí!

Redakčný tím vám praje veľa zábavy pri sušení čerstvých byliniek a ich správnom skladovaní!

Bylinky poriadne osušte a uložte

sušenie byliniek oregano poriadne sušenie

Sušenie byliniek vlastnými rukami je praktické riešenie pre domácnosť

Žite zdravo a sušte si vlastné bylinky

Sušené bylinky sú tiež skvelou alternatívou z hľadiska zdravého stravovania

bylinky sušený sušený rozmarín

Harmanček čerstvý a sušený

žiť a jesť zdravé bylinky správne sušené

Suchá levanduľa

sušenie byliniek sušenie levandule sami

Visiace bylinky vonku

Zdravý život suší vaše vlastné bylinky a zároveň zdobí vašu záhradu

Visiace bylinky sú tiež skvelou ozdobou

tipy a triky na sušenie byliniek