Terapeutický pôst podľa Ekadashiho princípu a toho, ako nám pomáha mesiac

Terapeutický pôst je príliš ťažký, príliš dlhý a je ťažké ho udržať? Si robíš srandu? To myslíš vážne? Nemusí to tak byť. Pretože to môžete s mesiacom jednoducho vyskúšať počas takzvaných dní Ekadashi. Rovnako ako to robia jogíni po tisícročia, volí si ho stále viac ľudí na celom svete. Cieľ: nielen zbaviť sa prebytočných kíl, ale predovšetkým dosiahnuť príjemnú rovnováhu medzi telom, mysľou a dušou.

Terapeutický pôst s mesiacom

spln mesiaca terapeutický pôst ekadashi dni joga detox

Ekadashi – dni pôstu

Slovo „Ekadashi“ znamená v sanskrte „jedenásť“ a to znamená jedenásty deň po novom mesiaci a po splne – Ekadashiho dňoch. To znamená, že v mesiaci sú vždy dva pôstne dni – spolu 24 dní Ekadashi za rok. Vlastný pôst prebieha od východu slnka v deň Ekadashi do východu nasledujúceho dňa.

Silne hladní a skúsení jogíni počas tejto doby nekonzumujú žiadne jedlo ani vodu. Tento variant Ekadashi je skutočne príliš extrémny a nie je skutočne odporúčaný pre nováčikov a tiež všeobecne pre náš stresujúci každodenný život. V skutočnosti sa to neodporúča. Terapeutický pôst podľa Ekadashiho princípu môže byť pre vás oveľa miernejší a stále dostatočne účinný, v závislosti od vášho individuálneho fyzického a psychického stavu a vnútorného postoja..

Čerstvo vylisované šťavy sa odporúčajú predovšetkým pri liečebnom pôste Ekadashi

liečebný pôst ekadashi dní detoxikačná kúra

Prečo by sa mal človek v dňoch Ekadashi postiť na všetkých miestach??

Terapeutický pôst funguje oveľa lepšie v dňoch Ekadashi a nie je to náhoda. Existuje na to veľmi pravdepodobné vysvetlenie. Ako už bolo spomenuté, Ekadashi závisí od lunárneho cyklu. A ak je dokázané, že mesiac môže ovplyvniť morské prílivy a odlivy, tak určite má tiež dôležitú úlohu pre ľudský organizmus. Pretože, ako už všetci vieme, naše telo pozostáva až zo 70% z vody. Samotný mesiac je v každom jednom dni Ekadashi trištvrte splnu a jeho účinok na naše telo je preto v tejto dobe najpriaznivejší pre jeho úľavu a samočistenie alebo, inými slovami, pre úspešný terapeutický pôst.

Hlbším účelom pôstu na Ekadashi je očistiť dušu a ducha súčasne a pracovať na ich oslobodení a osvietení. Preto sa v dnešnej dobe všeobecne odporúča hlbšie meditovať a vyhýbať sa negatívnym emóciám. Ak sa z rôznych dôvodov v taký deň nezaobídete bez jedla a tekutín, potom sa môžete aspoň pokúsiť byť priateľskejší a pozitívnejší, menej hovoriť alebo sa zaobísť bez elektronických zariadení.

Zistite, kedy presne sú Dni Ekadashi 2018 tu.

Terapeutický pôst a mesačná meditácia v Ekadashi

terapeutické pôstne mondffázy ekadashi dni detoxikačná kúra

Prirodzené chudnutie vďaka Ekadashi

Jedným z mnohých pozitívnych dôsledkov tohto typu terapeutického pôstu je chudnutie. Dokonca aj začiatočníci uvádzajú, že po prvých mesiacoch strávených s Ekadashim schudli najmenej 2–3 kilá. Toto chudnutie je tiež zdravé a udržateľné a nesleduje ho žiadny otravný jo-jo efekt. Pretože tu sú liečebné sily tela zalomené úplne prirodzeným spôsobom, posilňuje sa imunitný systém a zrýchľuje sa metabolizmus. Stručne povedané: telu je dopriata príjemná prestávka.

Pravidelný, krátky terapeutický pôst na Ekadashi sa vykonáva oveľa jednoduchšie ako konvenčný pôst, ktorý trvá sedem alebo viac dní, a preto je vhodný aj pre nováčikov. Samozrejme, mali by ste zvoliť správnu variantu Ekadashiho pôstu a neskočiť hneď do studenej vody.

opatrnosť! Malé deti, tehotné ženy a choré, oslabené osoby sa nesmú zúčastňovať Ekadashi v jeho klasickej, striktnej forme.

Čerstvé organické ovocie je ideálne pre váš terapeutický pôst

ovocie terapeutický pôst detox ekadashi diéta

Ktorý variant Ekadashi je pre vás ten pravý?

Odpoveď na túto otázku je veľmi individuálna a každý by si mal v konečnom dôsledku nájsť ten najlepší variant pre seba. V zásade platí pre tých, ktorí nie sú striktne pôstni: v týchto dňoch nesmiete jesť fazuľa a zrná. Odporúčame najskôr čerstvé ovocie a zeleninu, najlepšie vo forme čerstvo vylisovaných štiav. Obzvlášť prospešné je veľa vody a nesladených čajov bez kofeínu. Komu to nestačí, môže si dať aj pár orechov a semienok.

V závislosti od sezóny ponúkajú dni Ekadashi rôzne čerstvé ovocie, ako sú jahody, čerešne a vodné melóny, ktoré sú ideálne pre terapeutický pôst. Červená repa sa neodporúča pre zeleninu. Citrónová voda a zázvorový čaj sú aj tu skutočnou klasikou. Podľa chuti môžete pridať trochu medu alebo javorového sirupu. Uistite sa, že všetky potraviny sú vo vysokej organickej kvalite, obzvlášť počas pôstu. B. zo spoločností Bioland, Alnatura alebo Demeter.

Ekadashi sa postil aj v kancelárii

ekadashi terapeutický pôst v kancelárii s ovocím a orieškami

Extra tipy na terapeutický pôst na Ekadashi

Začnite sa pripravovať na skutočný terapeutický pôst deň vopred, a to nielen mentálne, ale aj nutrične. Vaša večera by mala byť ľahko stráviteľná a pokiaľ je to možné, mala by sa konať najneskôr do 18:00 – 19:00 hod. Ryža alebo cestoviny s dusenou zeleninou by boli perfektné. Požitie alkoholu v tomto prípade samozrejme nie je vhodné.

Aspoň keď je Ekadashi štátny sviatok alebo ste na dovolenke, pokúste sa vypnúť mobilný telefón a vyhnite sa používaniu elektronických zariadení. Malé stiahnutie e-smogu vám dodá ďalšiu pozitívnu energiu a ešte viac zefektívni terapeutický pôst.

Okrem toho už existuje množstvo aplikácií Ekadashi, ktoré vám vždy včas pripomenú nasledujúce Ekadashi. Zvlášť ak nie ste zvyknutí na pôst s mesiacom, môžu to byť spoľahlivé pomôcky.

Nájdite svoju vnútornú rovnováhu s terapeutickým pôstom na princípe Ekadashi!

meditačná pláž terapeutického pôstu ekadashi

Pravidelne meditujte

ekadashi terapeutický pôstny detox

Pite zázvorový čaj s citrónom a mätou častejšie

zázvorový čaj citrón terapeutický pôst ekadashi

Rýchlo s čerstvo vylisovanými šťavami z ovocia a zeleniny

čerstvo vylisované šťavy ekadashi terapeutický pôst

zeleninová šťava ekadashi terapeutický pôst

Čerstvé ovocné šaláty tiež patria k najobľúbenejším jedlám v Ekadashi

terapeutický pôst ekadashi s ovocným šalátom

Organické jablká takto

jesť jablká zdravé ekadashi dni terapeutický pôst

Letné ovocie s vysokým obsahom vlákniny, ako sú jahody, maliny a černice, je jednoducho nevyhnutnosťou

ekadashi najprínosnejší jogový detox s jahodami

terapeutický pôst jahody černice letné ekadashi

K ovociu môžete pridať aj orechy a semienka

terapeutické dni ekadashi nalačno s ovocným chia a orieškami

Organické datle sú ideálne na prerušenie pôstu nasledujúci deň

dátumy terapeutického pôstu ekadashi

Premeňte terapeutický pôst na trvalú, prospešnú súčasť svojho života!

liečebná diéta ekadashi na jogu