Terapeutický zmysel pre jazdu, účel a história

Kedy môžeme hovoriť o terapeutickom jazdení?? 

Existuje mnoho spôsobov, ako uzdraviť našu myseľ a telo. Ale pre každého funguje najlepšie jeho vlastná, veľmi špecifická stratégia. Z tohto dôvodu je dôležité informovať sa o rôznych alternatívach. Terapeutická jazda funguje veľmi dobre najmä u detí. Môže to byť najlepšie riešenie aj pre vašu rodinu. Ale čo je to vlastne terapia pri jazde na koni? Bez toho, aby sme tvrdili, že sú vyčerpávajúce, vám chceme v tomto článku predstaviť tému.

Terapeutická jazda v mnohých prípadoch rieši zložité problémy 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru porozumieť koni nádej silné puto

Mnoho ľudí uctieva kone

Kone sú súčasťou náboženstva, zvykov, viery a povier mnohých národov. Čítame o koňoch v mnohých rozprávkach. To platí pre našu západnú kultúru aj pre mnohé kultúry na celom svete. Neexistujú takmer žiadne výnimky. Z tohto dôvodu je prirodzené, že kone by mali mať pre nás všetkých osobitný význam.

Sú to zvieratá, ktorým automaticky dôverujeme, niekedy viac ako ľuďom. Z tohto dôvodu bude jazdecká terapia pravdepodobne úspešnejšia než mnohé iné liečebné metódy. Kontakt s koňmi má na ľudí priaznivý vplyv. A to nie sú moderné znalosti. Je to známe už mnoho storočí. Tieto zvieratá boli a stále sú preferované a radi sú okolo nás.

Poruchy vývoja je možné napraviť jazdou na koni 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru porozumieť koni nádej silné puto

Kone sú nádherným prostredím pre autistov 

terapeutické jazdenie budovať dôveru v autizmus

Po odlúčení môžete nájsť pokoj iba s koňmi 

terapeutické jazdenie budovanie dôvery priateľstvo

Terapeutické jazdenie však oficiálne existuje len od päťdesiatych rokov minulého storočia. Prvýkrát sa to praktizovalo na klinikách v USA. Terapeutická jazda je oficiálne spojená s menom známeho jazdca. Je to Liz Hartel. Ako jediná žena vyhrala jazdeckú súťaž proti mužskej konkurencii. Dokázala to, aj keď trpela svalovou chorobou. Predtým ich vďaka priaznivému kontaktu s koňmi takmer úplne uzdravila. Ich veľký úspech bol dostatočným dôkazom silných účinkov tejto terapie. Po jej úspechu v športe a živote sa jazdecká terapia začala oficiálne používať. V súčasnej dobe sa používa na liečbu detí a dospelých na celom svete.

Kontakt detí s koňmi nemôže začať dostatočne skoro

terapeutické jazdenie budovať dôveru priateľstvo radosť

U koní budujete dokonalú dôveru 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru dokonalých seniorov

a tiež zvláštna láska 

terapeutické jazdenie vybudujte dôveru perfektný letný titul

Už len pohľad na kone vás urobí uvoľnenejším a veselším 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru porozumieť konskej nádeji

Faktory ovplyvňujúce terapeutický proces

Do akej miery a ako presne terapeutické jazdenie ovplyvňuje konkrétneho pacienta, závisí od mnohých rôznych faktorov. Úspech závisí predovšetkým od aktuálneho emočného stavu človeka, ďalej od jeho spojenia s koňom a v konečnom dôsledku od spojenia so samotným terapeutom. Jeho kompetencia má samozrejme zásadný význam. Konkrétne to znamená, že na to musíte po jazde myslieť: do akej miery máte pocit, že jazdenie je niečo pre vás. Máš rád kone? Cítite sa príjemne pri jednaní s konkrétnym terapeutom? Tiež sa vám páči kôň, ktorého ste si vybrali? Pretože tieto zvieratá majú tiež svoj vlastný charakter. Možno budete musieť urobiť niekoľko pokusov, aby ste našli správneho koňa a terapeuta. Jedna vec je istá: ak sa bojíte alebo sa k zvieraťu jednoducho nemôžete dostať, a to po niekoľkých pokusoch, možno budete musieť nájsť inú cestu k svojmu uzdraveniu alebo to skúsiť znova neskôr..

Malé dievčatá milujú kone 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru dokonalá letná blondínka

Čo môžete vyliečiť terapeutickým jazdením??

Terapeutickým jazdením môžete liečiť duševné aj fyzické choroby. Zistilo sa, že najväčšie úspechy sa dosahujú v liečbe detí. Dôvodom môže byť to, že s koňmi komunikujú priamejšie a intuitívnejšie. Ľahšie dôverujú zvieratám a bráni im v tom menší strach ako u dospelých. Jazdenie ako terapia učí deti dôverovať ľuďom a zvieratám a tiež rešpektovať ostatných. Potrebujete to, ak chcete úspešne jazdiť.

Pohybovou radosťou pre seniorov sú aj kone 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru dokonalých seniorov

Kone a vzdelávanie idú ruka v ruke 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru perfektný letný reiterhof

Počas jazdy sa naučíte základné pravidlá komunikácie, ktoré platia pre ľudí aj pre zvieratá. Jazdenie prebieha v prírode a len to má liečivý účinok.

Jazdecká terapia pozostáva z rôznych vzdelávacích modulov 

terapeutické jazdenie na budovaní dôvery hodiny priateľstva

Kôň je veľmi citlivý na emócie ostatných. Akonáhle budete sebavedomý a pokojný, kôň sa podľa toho bude správať. Ak ste nervózni a bojíte sa, odrazí sa to na nálade zvieraťa a stane sa nebezpečným a nebezpečným.

Po nadviazaní vzťahu medzi človekom a koňom bude trvať navždy 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru dokonalá letná blondínka

menovite – na oboch stranách 

terapeutické jazdenie budovať dôveru porozumieť vzťahu

Z boku to vyzerá, že sedíte pasívne na koni. V skutočnosti musíte svaly veľmi silno napínať stále, takže ich precvičujete, aj keď v skutočnosti nehýbete nohami a rukami ani celým telom. Vďaka tomu je terapeutická jazda taká účinná, keď máte problémy so svalmi a zlomeninami nôh alebo so štruktúrou kostí a kĺbov.

Liečia sa duševné poruchy

terapeutické jazdenie budovanie dôvery naučiť sa porozumieť

ale do úvahy sa berú aj zložité vzťahy medzi fyziológiou a psychikou 

terapeutické jazdenie budovanie dôvery porozumenie deťom

Pred začatím terapie by ste sa mali porozprávať so svojím lekárom o vašom aktuálnom fyzickom alebo duševnom stave. Pretože to je zásadné pri vývoji terapeutickej stratégie jazdy. Niekedy môže na výrazné zlepšenie vášho stavu stačiť iba terapeutické jazdenie. To je zvyčajne možné, ak je choroba v skoršom stave.

Špeciálne terapeutické programy sú zamerané na vojnových veteránov

terapeutické jazdenie budovanie dôvery porozumenie koní

a majú za cieľ zablokovať traumatické zážitky 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru porozumieť koni depresia

Konečne opäť pocit šťastia 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru porozumieť úspechu koňa

V jazdeckých stajniach sa rozvíjajú pevné priateľstvá 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru porozumieť koni nádej zväzok silný

V pokročilých a vážnych prípadoch by musela byť jazdecká terapia sprevádzaná lekárskym ošetrením. Hovorí sa o paralelnej práci so psychológom a fyziológom. Nezabudnite, že pri tejto, ako pri každej inej terapii, má váš osobný prístup veľký význam. Musíte byť sami presvedčení, že chorobu dokážete prekonať a neprestať, kým sa to skutočne nestane.

terapeutické jazdenie dôvera budovanie rovnováhy priateľstva

Pre ťažkých teenagerov je niekedy užitočné iba jazdenie 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru porozumieť koni nádej puto ťažkých tínedžerov

Blízkosť koňa je neopísateľná 

terapeutické jazdenie vybudovať dôveru porozumieť konskej nádeji puto