Tieto tipy a domáce prostriedky proti kliešťom sa považujú za skutočne účinné

Sezóna kliešťov je už dlho v plnom prúde. Aj tento rok sú otravné plazivé zvieratá mimoriadne aktívne a šíria sa ešte viac. Bohužiaľ, tieto parazity nie sú len nepríjemné, ale môžu byť aj skutočne nebezpečné pre ľudí a zvieratá. Pretože pri bodnutí prenášajú niektoré choroby. Najobávanejšími z nich sú meningoencefalitída na začiatku leta (TBE) a borelióza, ktorých pôvodcom sú baktérie. Stále miernejšie zimy a všeobecné dôsledky klimatických zmien tiež znamenajú, že novšie, exotickejšie druhy kliešťov sa v tejto krajine cítia príjemne. Ako vždy, tu s nami môžete zistiť, ako nebezpeční sú títo malí škodcovia a ako sa môžete chrániť pred uštipnutím kliešťom.

Pozvaní votrelci číhajú v kríkoch na svojho najbližšieho hostiteľa 

domáce prostriedky proti kliešťom

Ako nebezpečné môžu byť kliešte?

Ako už bolo uvedené, kliešte sú veľmi často infikované baktériami a vírusmi a môžu ich prenášať na nás ľudí, ako aj na našich domácich miláčikov. Našťastie existuje účinné očkovanie proti meningoencefalitíde na začiatku leta, ktoré je schválené aj pre deti. Je to relatívne ľahké tolerovať a odporúča sa to najmä pre niektoré regióny v Nemecku.

Na ochranu pred boreliózou bohužiaľ neexistuje očkovacia látka, ale vo väčšine prípadov sa táto choroba úspešne vylieči antibiotikami. Niektoré nové kliešte môžu tiež spôsobiť škvrnitú horúčku alebo iné nepríjemné choroby. V zásade platí, že čím dlhšie kliešť zostane v koži, tým vyššie je riziko infekcie.

Kliešťa preto ihneď odstráňte pomocou pinzety a postihnutú oblasť pokožky dezinfikujte vysokoprocentným alkoholom. Ak je to možné, navštívte lekára a tiež nechajte kliešťa vyšetriť na patogény. Môžete si tak byť istí, že vám nič nehrozí.

V mnohých prípadoch by ste nemali uhryznutie kliešťom podceňovať 

domáca liečba sezóny 2021 proti kliešťom

Dôležité tipy na ochranu pred kliešťami

K najúčinnejšej ochrane pred týmito parazitmi jednoznačne patrí správny odev a vhodné správanie pri chôdzi vonku. Keď ste v lese alebo v parku, vyhnite sa vysokej tráve, kroviu a hustým kríkom. Tu sa kliešte cítia najpohodlnejšie a čakajú na svoje obete. Najlepšie je vždy nosiť dlhé uzavreté oblečenie a nohavice si zastrčiť do ponožiek. Svetlé časti oblečenia majú jednoznačne tú výhodu, že na nich môžete včas vidieť lezúceho kliešťa. Zakaždým, keď pôjdete von, skontrolujte, či sa na vašej koži nenachádzajú kliešte. Zvlášť časti tela s tenšou pokožkou sú skutočne ohrozené. Podpazušie, genitálna oblasť, zadná časť kolien, ako aj krk a hlava patria k najobľúbenejším oblastiam akéhokoľvek kliešťa.

Nevyzerá to obzvlášť módne, ale je to celkom účinné pri pomoci proti kliešťom

tipy na domáce prostriedky proti kliešťom

Tieto kliešťové domáce opravné prostriedky vám môžu pomôcť

V lekárňach a drogériách nájdete rôzne repelenty proti kliešťom. Žiaľ, vo väčšine prípadov takzvané repelenty obsahujú mnoho chemických látok, ako sú ľahké neurotoxíny a pesticídy. Nie každý z nás to môže mať na koži. A niektorí ľudia na to môžu mať dokonca alergickú reakciu. Preto existujú aj niektoré prírodné domáce prostriedky, ktoré sú v zásade neškodné a môžu dokonca hrať pre pokožku výživnú úlohu. Musíte mať na pamäti, že tieto nemajú taký silný účinok ako ich chemické alternatívy, a preto by sa mali používať častejšie alebo dokonca najlepšie navzájom kombinované.

Kokosový olej

domáce prostriedky proti kliešťom kokosový olej

Jednou z najúčinnejších domácich liekov proti kliešťom je obľúbený kokosový olej. To je nielen zdravé a výživné pre našu pokožku, ale má aj miernu ochranu pred UV žiarením. Našťastie kliešte tento olej vôbec nevydržia. Obsahuje kyselinu laurovú, kaprylovú a kaprinovú, ktoré tak nenávidia. Sú to drzé tvory škodlivé a hneď to cítia.

Neemový olej

domáce opravné prostriedky proti oleju z kliešťov neem

To isté platí pre neemový olej, ktorý je účinný aj pri odháňaní blch, vošiek a iného hmyzu. Tento domáci liek sa veľmi dobre osvedčil aj u psov a koní a môže držať kliešte ďaleko od vašich štvornohých priateľov.

Olej z čiernych semien

urobte si domáce prostriedky proti kliešťom sami

V tomto prípade spočíva tajomstvo oleja z čiernych semien v kyseline linolovej, ktorú obsahuje. Zdá sa, že je to pre kliešte dosť nepríjemné a okamžite ich odháňa. Cenný olej má tiež silný antihistaminický účinok a úspešne sa používa pri alergiách a niektorých podráždeniach pokožky.

cesnak 

domáce prostriedky proti kliešťovi cesnakový olej

Táto osvedčená hľuza je skutočným univerzálom. Má tiež čo ponúknuť ako ochranu pred kliešťami. Aj konzumácia cesnaku nás môže istým spôsobom ochrániť pred škodcami. Ako cesnakový olej možno proti nemu použiť aj tento domáci liek.

Levanduľa, tymian a spol. 

domáce prostriedky proti kliešťom levanduľový olej

Rovnako ako máme radi vôňu väčšiny silíc, tak ich kliešte nenávidia. Okamžite to ucítite a vyhnete sa oblaku vône a všetkým povrchom, ktoré sú ním postriekané. Levanduľa, rozmarín, tymian, myrha a ružový pelargónový olej sú jedny z najúčinnejších domácich liekov na kliešte. Nepreháňajte to však a vždy ho riedte nosným olejom vyrobeným z mandlí, jojoby alebo kokosu.

Pozor: esenciálne oleje sa neodporúčajú pre alergikov a domáce zvieratá 

domáce opravné prostriedky proti kliešťom éterické oleje

Využite naše praktické tipy a vyskúšajte tieto domáce prostriedky na kliešte. Predovšetkým sa nezabudnite primerane chrániť oblečením a správnym správaním. Po prechádzkach vonku si vždy vydrhnite pokožku alebo pokožku detí a domácich zvierat a v prípade potreby navštívte lekára.

Nenechajte si chôdzou pokaziť zábavu! 

domáce prostriedky proti kliešťom tipy na prechádzku do lesa

Kliešte a iný hmyz tiež nemajú radi jablčný ocot 

domáce prostriedky proti kliešťom jablčný ocot

Chráňte aj svojich domácich miláčikov pred drzými škodcami

domáce prostriedky proti kliešťom u psov

Pri vyťahovaní uchopte kliešť priamo zo spodnej časti odoberacieho zariadenia

Vyberte si domáce prostriedky proti kliešťom správnym spôsobom

Cédrový olej je rovnako účinný pri odháňaní väčšiny hmyzu 

domáce opravné prostriedky proti borovicovému oleju z kliešťov

Prejdite touto sezónou kliešťov dobre poučení a dobre chránení!

domáce prostriedky proti kliešťom praktické tipy