Tinktura propolisu – účinok, aplikácia a recept

Propolis, nazývaný tiež včelia živica, je starodávny liek s nespočetnými pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Z tohto zázračného stavebného materiálu, ktorý vyrábajú zaneprázdnené včely, sa naši predkovia naučili vyrábať rôzne masti a tinktúry, ktoré pomáhajú pri mnohých ochoreniach. Dnes sa môžete od nás dozvedieť, aké sú najdôležitejšie účinky a oblasti aplikácie propolisovej tinktúry a ako si ich môžete pripraviť sami.

Propolis – hodnotný dar od prírody

Účinky a použitie propolisovej tinktúry

Čo je propolis?

Pre nás všestranný liek, pre včely životne dôležitý stavebný materiál. Propolis produkujú pomocou slinného sekrétu, a to z peľu kvetov a rastlín, živíc stromov a silíc. Samotný propolis má teda živicovú konzistenciu a používa sa na opravu včelstva a údržbu plástu.

Hlavné zložky propolisu sa tiež líšia v závislosti od regiónu a druhov rastlín. Vo všetkých prípadoch však obsahuje liečivé zložky, ktoré sú veľmi účinné proti vírusom, baktériám, hubám a parazitom. Niet divu, že včely túto hodnotnú látku používajú aj na dezinfekciu úľa, a tým zabraňujú prístupu všetkých patogénov.

Včelia živica je nepostrádateľnou ochranou celého včelstva

propolisová tinktúra antivírusová antibakteriálna

Aké sú pozitívne účinky propolisovej tinktúry?

Ako už bolo spomenuté, propolis alebo propolisová tinktúra má takmer magické sily. Je to spôsobené tým, že obsahuje viac ako 200 účinných látok, ktoré majú antibiotický, antivírusový a protiplesňový účinok. Fenoly a flavonoidy majú tiež antioxidačný účinok, pretože chránia bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Propolis má preukázaný pozitívny účinok pri bolestiach žalúdka a brucha, ako aj pri hojení rán. Je však vhodné látku nepoužívať na otvorené rany. Nemenej dôležité sú protizápalové účinky včelej živice. To je obzvlášť cenné, pokiaľ ide o infekcie hrdla a hrdla.

Skutočné požehnanie so širokou škálou účinkov

recept na zdravú propolisovú tinktúru

Ako používať propolisovú tinktúru?

V závislosti od kvality a percenta má propolisová tinktúra rôzne účinky. Najlepšie je použiť 30% alebo 40% tinktúru. Kúpiť sa dá nielen v mnohých lekárňach, ale dá sa nájsť aj v drogériách a obchodoch so zdravou výživou, ako aj u včelárov. Prírodný produkt nie je vôbec drahý, ale veľmi účinný a ľahko sa používa. Bolo by samozrejme optimálne získať propolisovú tinktúru v organickej kvalite.

Ako najlepšie aplikovať tinktúru:

  • na bolesť ďasien – Zrieďte asi 20 kvapiek v 50 ml vody, roztok na chvíľu podržte v ústach a pretiahnite ho medzi zubami. Opakujte to niekoľkokrát denne. Alternatívne: bolestivú oblasť utrite trochou tinktúry vatovým tampónom.
  • na bolesť v krku – Kloktajte 4-5 krát denne s mierne zriedenou propolisovou tinktúrou.
  • na celkové posilnenie imunitného systému – Zriedte 20 až 40 kvapiek v 100 ml vody a užívajte 2-3 krát denne asi 30 minút pred jedlom.
  • ako aromaterapia – Do vonnej lampy naneste niekoľko kvapiek zriedených vodou. Vôňa má vyrovnávajúci a ochranný účinok, cítite sa bezpečne a uvoľnene. Pri fajčení sa môže alternatívne použiť propolis.

Kloktanie zriedenej propolisovej tinktúry tiež pomáha udržiavať zdravú flóru orofaryngu

kloktadlo s propolisovou tinktúrou

Vyrobte si propolisovú tinktúru sami – recept

Napriek tomu, že na trhu je k dispozícii široká škála produktov z propolisu, vlastnú propolisovú tinktúru si môžete ľahko vyrobiť sami. Všetko čo potrebuješ je:

  • 10 g živice propolisu
  • 100 ml silného alkoholu (> 70% obj.)

A je to také ľahké:

Živicu rozdrvte a kúsky vložte do uzatvárateľnej sklenenej nádoby. Potom ich zalejte alkoholom. Pevne zatvorte a nechajte nádobu stáť na svetlom mieste asi štyri týždne. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu. Po uplynutí tohto obdobia môžete hotovú tinktúru opatrne prefiltrovať cez jemné sito a naliať do malých kvapkadiel. úplné!

Domáca propolisová tinktúra je určite súčasťou vašej lekárničky

oblasti použitia a účinkov propolisovej tinktúry

Alternatívou k alkoholu by bola zmes medu a octu

tinktúra propolisu na prechladnutie

Pozor: Tehotné a dojčiace ženy, ako aj alergici by sa mali vyhýbať alebo vynechať používanie propolisovej tinktúry!

Zistite viac, ak si prajete a ešte viac ťažte z tohto skutočného pokladu prírody. Nepreháňajte to a v prípade nejasností vyhľadajte radu svojho lekára.

Propolisovú tinktúru používajte vedome a s mierou

tinktúra propolisu zdravý účinok

Včelia živica je vo väčšine prípadov veľmi nápomocná pri problémoch s trávením

Proti bolestiam brucha si urobte propolisovú tinktúru

Výsledkom iba dvoch zložiek je liečebný roztok

Vyrobte si propolisovú tinktúru sami

Cenné včelie produkty zaisťujú lepšie zdravie

Vyrobte si propolisovú tinktúru sami

prospešná aplikácia tinktúry propolisu