Tuberose – spoznajte očarujúcu „kráľovnú noci“

Tuberóza (Polianthes tuberosa) – taká kvetinová, taká krémová, tak zvodná! Vôňa tejto jemnej, exotickej rastliny je taká prospešná a silná zároveň, že sa dá len ťažko porovnať s inými. Čistý rastlinný olej, ktorý sa získava z exotických kvetov, je právom najdrahší na svete a dokonca prevyšuje ružový. Napriek svojmu názvu nemá tuberóza v skutočnosti nič spoločné s ružami, ale pochádza z úplne iného rodu. Aká je tajomná krása, prečo sú ich vône a oleje také cenné a ako ich môžete zasadiť sami, povieme vám nižšie.

Jemná tuberóza očaruje svojou neporovnateľnou vôňou

ruberose čerstvé kvety

Tuberóza – tajomstvo nočnej kráľovnej

Domov tuberózy je na Havaji. Domorodci už uctievali nebesky voňavú rastlinu a používali ju na všetky dôležité rituály. Kvetiny tuberózy sú dodnes na ostrove obzvlášť obľúbené a tradične sa používajú ako svadobné vence. Dnes sa tuberóza pestuje aj v Mexiku, Egypte, Maroku, Francúzsku a Indii, ako aj v iných oblastiach s miernym tropickým alebo subtropickým podnebím.

Nie nadarmo ju Indiáni volajú „Rajnigandha“ alebo „Rat Ki Rani“, čo znamená niečo ako milenka alebo kráľovná noci. Tuberózy patria k takzvaným „nočným hyacintom“ a ich vôňa je v noci najintenzívnejšia. Je to také ženské a očarujúce zároveň, že to upúta zmysly a vzbudzuje zmyselné fantázie. Už v ajurvéde bola rastlina veľmi cenená ako prírodné afrodiziakum.

O tuberózovej vôni sa hovorí, že má zmyselné vlastnosti

afrodiziakálny účinok tuberózy

Rôzne účinky tuberózového oleja

100 % čistý tuberózový olej sa nazýva aj absolútny. Ako bolo uvedené vyššie, je to najdrahší vonný olej na svete a je vyrobený z čerstvých kvetov tuberózy. Na rozdiel od bežných éterických olejov sa tu nepoužíva parná destilácia, ale oveľa šetrnejšie metódy, ako je entfleurage. Kvety rastliny sú také jemné a nevydržia intenzívne spracovanie. Vysoko koncentrovaný tuberózový olej sa potom zriedi v alkohole alebo nosnom oleji, ako je jojobový olej, a bežne ho nájdete v obchodoch. To sa tiež pridáva k najdrahším a najlepším parfumom ako prísada pre ženy i pre mužov.

Tuberózový olej – vzácny dar od prírody

prospešné účinky tuberózového oleja

Tuberózový olej je nielen drahý a exkluzívny. Ako vôňa aj ako molekulárne zloženie má mnoho pozitívnych účinkov na telo i dušu. Tu je stručný prehľad tých najdôležitejších z nich.

Prírodný tuberózový olej a aróma môžu:

  • Minimalizujte stres a prineste vnútorný pokoj;
  • uvoľniť emocionálne bloky;
  • podporovať sebavedomie;
  • Poskytnite pohodlie a dôveru;
  • podporovať kreativitu;
  • pôsobiť proti zmätku, depresii a negatívnym myšlienkam;

Vôňa tuberózy zvyšuje náladu a vytvára veselý postoj

guberóza proti depresii

  • zlepšiť spánok;
  • poskytnúť úľavu od chrípky a reumatizmu;
  • Zvýšte chuť do života a libido.

Vďaka vyrovnávaciemu účinku tuberózy sa človek uvoľní a môže sa lepšie sústrediť

tuberóza pre väčší vnútorný pokoj a relaxáciu

Kreativita a predstavivosť sa takmer nepozorovane zvyšujú

tuberóza podporuje kreativitu

Tuberózový olej môže dokonca pomôcť pri bolestiach kĺbov

tuberózový olej zdravotné výhody proti reumatizmu

Výsadba a starostlivosť o tuberózu

Pravdepodobne si kladiete otázku: „Môžem do seba zasadiť aj tuberózu?“ Našťastie odpoveď znie: „Áno, môžete!“ Vhodné. Ak si však želáte, môžete sa o ne starať iba doma v kvetináči. V oboch prípadoch si z jemných kvetov a neporovnateľnej, exotickej vône môžete dlho užívať.

Zasaďte si tuberózy do vlastnej záhrady

kvety tuberózy bielo ružové

Tuberóza sa rozmnožuje a vysádza hľuzami. Správny čas na to je: buď koncom apríla priamo na záhradnom lôžku, alebo od februára / marca v kvetináči. V oboch prípadoch má rastlina rada dobre priepustnú pôdu bohatú na živiny a slnečné, teplé a chránené miesto. So zalievaním by ste to nemali preháňať. Môžete ho začať používať až potom, čo ste ho prvýkrát vyhnali. Zaistite, aby nedošlo k zamokreniu. V pravidelných intervaloch môžete do závlahovej vody pridať nejaké tekuté hnojivo. Prvé kvety sa zvyčajne objavujú od júna a môžu sa objaviť až do októbra. Sú exkluzívnym doplnkom k váze a je možné ich kombinovať s inými jemnými kvetmi.

Hľuzy tuberózy sú citlivé na mráz

hľuzy tuberózy

Je veľmi dôležité vedieť, že tuberóza nie je odolná. Hľuzy by ste preto mali včas dostať zo zeme pred prvým mrazom a nechať ich prezimovať na suchom, vzdušnom mieste. Na to sa perfektne hodia napríklad pivnice bez mrazov a povaly.

Vychutnajte si nádhernú vôňu tuberózy!

tuberóza v záhrade subtropická rastlina

Pozvite očarujúcu exotiku k sebe domov, vyskúšajte množstvo účinkov tuberózového oleja a nechajte sa ovládnuť blahodarnou silou prírody.!

Tuberóza – zvodná a zmyselná!

natrhané kvety tuberózy     voňavé kvety nazbierané z tuberózy   tuberóza kráľovná noci

krásne kvety tuberózy  zber zberu tuberózy

tuberóza krásne biele kvety

tuberózové biele kvety