Už ste niekedy vyskúšali japonské sladkosti?

Kto má chuť na sladké, pozor! Pretože dnes sme všetci o japonských sladkostiach – Wagashi (和 菓子, wa-gashi). Presnejšie povedané, sú to tradičné sladkosti, ktoré chutia inak ako obvykle a sú perfektné aj pre vegánov. Možno si už kladiete otázku, ako vyzerajú a ako sú vopred pripravené. Zostaňte s nami a zistíte to nižšie. Dnes tu máme tiež veľmi jednoduchý, ale veľmi originálny recept na relatívne nový japonský výtvor s názvom Raindrop Cake, ktorý už nejaký čas obieha Instagram. Vyskúšajte to sami a zabezpečte si dokonalý kulinársky efekt na ďalšej párty!

Umelecky vyrobené japonské sladkosti 

Pripravte si tradičné japonské sladkosti namagashi

Čím sú japonské sladkosti také špeciálne?

Ešte pred dovozom priemyselného cukru v 14. storočí Japonci vyrábali svoje vynikajúce tradičné sladkosti. Potom boli tieto ešte rafinovanejšie. Wagashi v zásade nie sú také sladké ako konvenčné západné dezerty a sú vyrobené výlučne z rastlinných produktov.

Nie nadarmo sú veľmi obľúbené a preferujú ich vegáni a vegetariáni.

Príprava Wagashi bola zdokonalená v období Edo (1603 – 1868) a odvtedy je neoddeliteľnou súčasťou tradičného čajového obradu v Japonsku. Hlavnými ingredienciami japonských sladkostí sú mochi (pevné cesto z ryžovej múky), anko (pasta z varených fazuliek azuki) a čerstvo precedené ovocie. Okrem toho sa takmer vždy používajú také prísady, ako je kuromitsu, sirup vyrobený z okinawského hnedého cukru. Vyzerá a chutí podobne ako javorový sirup. Rovnako ako Kinako, prášok z pražených sójových bôbov, ktorý je považovaný za skutočnú superpotravinu.

Wagashi zaisťuje príjemnú rovnováhu chutí s čajom Matcha

japonské sladkosti s kinako a kurumitsu

Japonské sladkosti nemožno obdivovať len z hľadiska chuti, ale vo väčšine prípadov predovšetkým z estetického hľadiska. Môžete presne vidieť, ako je v japonskej kultúre hlboko ukotvená skutočná láska k detailu a najvyššia úroveň dokonalosti vo všetkom, čo robíte. Podobne ako známi sushi kuchári, aj v Japonsku sú majstri kvalitných sladkostí na čajový obrad veľmi cenení. Wagashi sa v tomto prípade nazývajú – Namagashi. Vyzerajú mimoriadne umelecky, podávajú sa čerstvé a je možné ich skladovať iba krátkodobo. Mimochodom, to všeobecne platí pre dobrých Wagashi, pretože sú pripravené s malým množstvom cukru a bez konzervačných látok.

9 japonských sladkostí, ktoré si zamilujete

Množstvo rôznych Wagashi znamená, že prakticky každý má na výber a je takmer nemožné ich tu podrobne uviesť. Preto sme sa rozhodli, že vám dnes predstavíme len niekoľko našich obľúbených. Nech sa páči!

# 1 mochi

tradičné japonské sladkosti mochi

Mochi sú bezpochyby najobľúbenejšie a najrozmanitejšie sladkosti z Japonska. Sú vyrobené z lepkavej ryže mochigome, ktorá je varená a roztlačená špeciálnym spôsobom. Väčšinou sú okrúhle, ale môžete ich vyrobiť v ľubovoľnom tvare. Malé ryžové koláče sú dokonca veľmi obľúbené ako zmrzlina mochi. Japonci jedia mochi pomerne často. Na významných festivaloch, ako je Nový rok, Hanami alebo Deň detí (5. mája), sú však tieto nevyhnutné.

# 2 Daifuku

daifuku jahody japonské sladkosti

Daifuku je druh plneného mochi. Ryžové cesto je možné obohatiť o rôzne ďalšie prísady a plnka je tradične od Anka. Ale samozrejme tam môžete aj experimentovať a byť kreatívny. Veľmi dobre sa k nej hodí napríklad čerstvé ovocie.

# 3 Dango

japonské sladkosti dango wagashi

Dango je považované za najstaršiu sladkosť v Japonsku a je vyrobené zo sladkej ryžovej múky a vody. Tri malé guľôčky sú tradične poukladané na špajli a ozdobené rôznymi polevami – Kurumitsu, Kinako, Matcha atď. Na festival čerešňových kvetov sa ponúka obľúbený variant Hanami Dango (trojfarebný na obrázku vyššie). farby čerešne.

# 4 Taiyaki

taiyaki, tradičný japonský tvar cukrovej ryby

Tieto malé cukríky v tvare ryby boli vynájdené v období Meiji (1868-1912). Pozostávajú z pšeničnej múky a vyrábajú sa ako oblátky v špeciálnej vaflovej žehličke. Tradične sú plnené ankom, ale v súčasnej dobe ich na trhoch a festivaloch nájdete aj s inými modernejšími náplňami, ako je vanilka, čokoláda atď..

# 5 Dorayaki

Tradičné japonské sladkosti dorayaki

Dorayaki sa tiež vyrába z pšeničnej múky. Jedná sa o dve malé palacinky, ktoré sú lepené dohromady s Ankom. S cestom môžete opäť experimentovať s rôznymi príchuťami. Tieto Wagashi sa zvyčajne nachádzajú v japonských supermarketoch alebo na cestách.

# 6 Manju

japonské sladkosti manju

Manju pozostáva zo zmesi ryžovej a pohánkovej múky a tiež sa zvyčajne vyrába s anko ako náplňou. Tento obľúbený cukrík údajne pochádza z Číny v 14. storočí. Dá sa vyrobiť veľmi rýchlo a lacno a dá sa nájsť v mnohých variáciách. Ako náplň by ste napríklad mohli použiť zelené sójové bôby namiesto roztlačených fazuliek azuka, ako je znázornené na obrázku vyššie.

# 7 Yatsuhashi

japonské sladkosti tradične yatsuhashi

Typická sladkosť z Kjóta. Táto trojuholníková pochúťka má tenkú vrstvu z ryžového prášku, škorice a cukru a vyzerá takmer priehľadne. Vnútri je opäť typická, lahodná pasta Anko. Yatsuhashi je obľúbený nápad na suvenír alebo darček zo starého hlavného mesta Japonska.

# 8 Yokan

yokan japonské sladkosti jesenné gaštany

Yokan je japonský variant želé, ktorý je v tejto krajine tak populárny. Tento cukrík je želé a tradične sa vyrába z anko, cukru a agar-agaru (želatínová alternatíva vyrobená z rias). Dá sa pripraviť aj s matcha, gaštanmi alebo pastou z bielych fazuliek. Často ich nájdete nakrájané na kocky alebo v polkruhoch a zvitkoch. Variant Mizu Yokan je obzvlášť obľúbený v lete, pretože má tekutejšiu konzistenciu a dokonca sa dá aj chladiť.

Dort dažďovej kvapky # 9

koláč z dažďovej kvapky wagashi japonské sladkosti

V japončine sa táto sladkosť nazýva „Mizu Shingen Mochi“. Je to novinka v japonských sladkostiach, pretože ju v roku 2014 vynašiel americký šéfkuchár Darren Wong. Hovorí sa, že má japonský pôvod a bol inšpirovaný jednou zo svojich ciest do Japonska na koláč z vodnej kvapky. V New Yorku prvýkrát predstavil svoju tortu Raindrop. Je to absolútne vegánske a nemá žiadne kalórie, pretože pozostáva výlučne z minerálnej vody a agaru. Ozdobný koláč potom chuťovo doplní sójový prášok a kurumitsu. S nasledujúcim receptom si môžete vyskúšať vyrobiť koláč z dažďovej kvapky sami.

Základný recept na koláč Raindrop:

Ingrediencie:

 • 10 g agarového prášku
 • 300 g minerálnej vody
 • 4 lyžice sójového prášku
 • 4 lyžice sirupu z hnedého cukru (Kurumitsu)

ingrediencie do dažďovej kvapky

Príprava:

 • Agarový prášok dajte do menšieho hrnca.
 • Do hrnca pomaly pridávajte vodu a nepretržite miešajte, aby sa prášok rozpustil bez hrudiek.
 • Privedieme k varu a za stáleho miešania dusíme na miernom ohni 2 minúty.
 • Hrniec zložte zo sporáka a vložte do umývadla naplneného vodou, stále miešajte, aby rýchlo vychladlo.
 • Nalejte časť zmesi do pologule formy s ľadovou guľou, nasaďte veko a naplňte ďalej horným otvorom. Rovnako pokračujte so zvyškom zmesi. Všetky guľky necháme odležať v chladničke aspoň hodinu.
 • Keď je vnútro pevné, vyberte ho z formy. Potom môžete koláč z dažďovej kvapky podávať s 1 lyžicou sójového prášku a 1 lyžicou sirupu z hnedého cukru (Kurumitsu)!

Tipy:

 • Koláč Raindrop použite do 30 minút, inak sa roztopí.
 • Zmes urobí viac, ako musíte naplniť, v závislosti od veľkosti formy. Zvyšok môžete dať do malého pohára.

Svoj výtvor z koláča Raindrop môžete podávať aj s čerstvým ovocím

Podávajte koláč z dažďovej kvapky

Ponorte sa do sladkého sveta Japonska a vyskúšajte si pripraviť japonské sladkosti sami. Naozaj to nie je také ťažké, ako by sa na začiatku mohlo zdať.

Bavte sa a užívajte si!

obrad zdravého japonského sladkého čaju

Suroviny na rastlinnej báze a vynikajúca dokonalosť v japonskom štýle

pripraviť japonské sladkosti

obrad japonského sladkého čaju wagashi  ozdobené japonské sladkosti namagashi

K Wagashi sa výborne hodí zmrzlina Matcha

zmrzlina mochi zdravé japonské sladkosti

Sakura Mochi sa tradične podáva na festivale Cherry Blossom (Hanami)

sakura mochi tradičné japonské sladkosti

Plnené mochi na zahryznutie 

tradičné japonské sladkosti wagashi

wagashi japonské sladkosti

Príprava Wagashiho je skutočné umenie!

wagashi tradičné japonské sladkosti čajový obrad namagashi