Udržateľná spotreba – ako to dosiahnem?

Čo znamená udržateľná spotreba a v čom sa líši? 

Spotreba je veľmi dôležitým prvkom modernej ekonomiky. My, spotrebitelia, môžeme hovoriť o tom, čo sa viac vyrába a čo nie. Áno, sme manipulovaní reklamou a nútení kupovať veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme. Robíme to preto, že sú v móde, pretože ich chceme použiť na uspokojenie našich potrieb emócií v každodennom živote alebo preto, že sme boli skutočne presvedčení, že niektoré výrobky sú pre náš vysoký životný štandard úplne nevyhnutné..

Odporom voči manipulácii a rozvoju potrebných schopností na odlíšenie udržateľných výrobkov od ostatných však môžete ako spotrebiteľ prispieť veľkou mierou k pozitívnemu vývoju nášho sveta. Existujú jednoduché pravidlá, ktoré môžete použiť v každodennom živote, aby ste sa správali ekologickejšie a vyberali si zdravé produkty pre seba a svoju rodinu znova a znova. O chvíľu vám predstavíme niektoré z najdôležitejších z nich.

Vaša udržateľná spotreba by mala začať už dnes

pekáreň chleba na udržateľnú spotrebu

Ak je to možné, nakupujte regionálne 

pekáreň chleba regionálna špargľa

Vodu prosím v sklenených fľašiach 

udržateľná spotreba pekáreň chleba regionálna voda v pohári

Prečítajte si názvy produktov na štítku

Prvá vec, ktorú by sme sa ako spotrebitelia mali naučiť, je pozorne si prečítať etikety na výrobkoch. Tak môžeme v prvom rade zistiť, koľko prírodných a koľko umelých prísad je v ňom obsiahnutých. Dozviete sa tiež viac o pôvode výrobku. Každý moderný človek vie, čo je dôležité … Napríklad džem, ktorý pozostáva zo 70% ovocia, je oveľa zdravší ako tento, ktorý sa vyrába hlavne z umelých náhrad. Aj keď je cena vyššia, každý zákazník, ktorý chce zostať zdravý, by mal ísť pre prvú možnosť.

Z regiónu a tiež v závislosti od sezóny 

pekáreň chleba udržateľná spotreba regionálne všetko

Ďalším typickým príkladom je ten s oblečením. Lacný výrobok vyrobený v Číne samozrejme prišiel na úkor zdravia a niekedy aj života lacnej pracovnej sily na Ďalekom východe. Vyberte si radšej niečo, čo je vyrobené vo vašom regióne alebo pochádza od certifikovaných výrobcov spravodlivého obchodu.

Pôvod vajec je obzvlášť dôležitý 

pekáreň chleba regionálna vajcia

Nemecká špargľa chutí najlepšie 

udržateľná spotreba pekáreň chleba regionálna špargľa2

Uistite sa, že kupujete autentický tovar

Existujú dobré zavedené značky, ktoré si nás už získali a ktoré ponúkajú udržateľnú dobrú kvalitu. A existuje množstvo spoločností, ktoré napodobňujú vlastnosti svojej značky. Stáva sa to v mnohých veľkých obchodoch. Starostlivo sledujte, či kupujete originálny značkový tovar a nie niečo, čo sa mu zdá.

Získajte zásoby v malých a miestnych obchodoch 

regionálna konzervácia pekárne na chlieb

Sledujte diskusie na internete a v médiách o udržateľnom nakupovaní

Udržateľné produkty a udržateľné nakupovanie sú témy, ktoré hýbu stále viac ľuďmi. Veľa sa o tom diskutuje na internete a v iných médiách. Nájdete tu čisto teoretické spory alebo spätnú väzbu na veľmi konkrétne produkty. Prečítajte si všetko kriticky. Nanešťastie existujú aj zamestnanci spoločnosti, ktorí sa spotrebiteľom predstavujú, ale v skutočnosti robia skrytú reklamu vo fórach. Verte svojim vlastným pocitom o tom, aký názor je skutočný a kto sa vás pokúša zmanipulovať.

Udržateľná spotreba má zmysel, ak ju budú uplatňovať ďalšie generácie

udržateľná spotreba-chlieb-pekáreň-regionálne-vzdelávanie

Podeľte sa o svoje skúsenosti aj vo fóre. To vám a ďalším kupujúcim pomôže urobiť udržateľnejšie rozhodnutia.

Nakúpte v miestnych obchodoch čo najviac

Je oveľa rýchlejšie ísť do supermarketu a kúpiť tam všetko lacno a naraz. Návšteva miestnych obchodov bude investovať trochu viac času, ale čoskoro zistíte, že za rovnaké peniaze získavate lepšiu kvalitu. Navyše, tovar, či už je to jedlo alebo oblečenie, je tam oveľa originálnejší. Pravdepodobnosť, že kúpený tovar bol vyrobený na úkor lacnej pracovnej sily, je relatívne malá. Zelenina a ovocie na trhu sú čerstvejšie a pravdepodobne ekologickejšie ako v supermarketoch bez ohľadu na to, či majú ekologické označenie alebo nie..

Pýtajte sa, čo rastie a dozrieva vo vašom regióne

regionálna konzervácia pekárne na chlieb

Etepetete môže byť tichý, ak je dobrý pre životné prostredie

udržateľná spotreba-chlieb-pekáreň-regionálna-súťaž

Prineste si vlastné nákupné tašky!

Plastové nákupné tašky sú vo svete skutočným povzbudením, pretože vyzerajú bezvýznamne, ale spôsobujú veľké škody. Vždy majte pri sebe látkovú tašku! Nezaberie veľa miesta a vyzerá efektnejšie ako plastové nákupné tašky. A prečo musíte v prvom rade míňať peniaze navyše na plastové tašky?

Kúpte si svoj denný chlieb v pekárni za rohom 

pekáreň chleba s regionálnou udržateľnosťou

Čerstvé mlieko by v ideálnom prípade malo pochádzať priamo od farmára 

pekáreň chleba s regionálnou sklenenou fľašou

Znovu použite veľa vecí tak často, ako je to možné

Nákupom z druhej ruky alebo opätovným použitím vecí robíte rýchlu módu pre svojich výrobcov menej výnosnou. Nevyhadzujte svoje staré šaty, dajte si ich do poriadku. Môžete použiť starý nábytok v záhrade alebo si z neho vyrobiť nové kutilské práce.

Organické oblečenie je pre vás príliš drahé? – A čo blší trh ?

pekáreň chleba s udržateľnou spotrebou regionálny blší trh

Chcete radšej kúpiť svoj značkový tovar v bazéne? To je tiež dosť etické správanie.

S trochou praxe a základných znalostí môžete výrazne zmeniť spôsob, akým používate spotrebiteľov. A nemali by ste si myslieť, že to nič neznamená. Sledujeme, ako sa udržateľná spotreba v posledných rokoch pomaly, ale isto vyvíja a rastie a podporujú ju rozumní kupujúci. Či už to robíte, pretože je to v móde, alebo ste o tom boli dlho presvedčení, v oboch prípadoch robíte niečo dobré pre svoje okolie a pre ďalšiu generáciu.

Jazda na bicykli k ďalšej farme vás udrží v kondícii a podporí životné prostredie a miestne hospodárstvo 

udržateľná spotreba pekáreň chleba regionálne zemiaky

Klobása a syr vždy chutia lepšie, keď ich kúpite na trhu 

udržateľná spotreba pekáreň chleba regionálna syrová klobásaUprednostnite domáce veci 

pekáreň chleba udržateľná spotreba regionálna vidiecka usadlosť

Uprednostnite reťazce supermarketov s inteligentnými politikami 

pekáreň chleba regionálna rewe

Udržujte tradíciu chodenia na týždenný trh 

udržateľná spotreba pekáreň chleba regionálna voda v pohári