Urobte si čaj sami – zdravý a šťastný počas adventného obdobia

Nech sa páči, každý deň je chladnejšie a nepohodlnejšie. Tmavé a mokré dni vás pozývajú, aby ste zostali doma dlhšie, obzvlášť počas týchto ťažkých týždňov. A ak musíte z jedného alebo iného dôvodu zostať dlhšie doma, malo by zmysel cítiť sa dobre a v pohode, ako sa len dá. A ako dosiahnete lepšiu pohodu? S vhodným prostredím. Svetlo v prvom rade ovplyvňuje myseľ. Potom by bolo dobré mať ho doma dostatočne teplý. Mali by ste sa obklopiť farbami a tkaninami, ktoré sú pre vás dobré. A v neposlednom rade bude dôležitá aj vôňa miestnosti. Mali by ste si pripraviť vlastný čaj a piť ho s potešením.

Urobte si čaj sami z byliniek a korenia, ktoré nás rozmaznávajú

Urobte si vlastný čaj. Zimný čaj je teplý a útulný

Pre dnešný príspevok sme vybrali tému „Uvarte si čaj“. Veríme, že prostredníctvom tohto obohatíme mnohých z vás o ešte viac znalostí. Iní môžu získať ďalšiu inšpiráciu na tému pohody a miešania vlastného čaju.

Správne premiešajte čaj a s potešením ho pite – milovaný rituál v zime

Vyrobte si vlastný čaj zimný čaj vianočný čaj studený čaj

Urobte si čaj sami – ktoré bylinky fungujú ako

Mnoho obchodov predáva sypané alebo hotové čajové zmesi, ktoré sú veľmi dobré. Vždy je ale lepšie poznať účinky byliniek a namiešať si vlastný čaj podľa nálady. Byliny, ktoré nemožno nájsť v čajovni, pravdepodobne nájdete v lekárni alebo drogérii. Všeobecné pravidlo hovorí, že bylinkový čaj môžete jednoducho nadávkovať: Vezmite si štipku vlastnej ruky a nechajte 3-5 minút lúhovať v horúcej vode. Potom sceďte a užívajte si!

Každý tón korenia a každá vôňa zodpovedajú nálade

Vytvorte si vlastné recepty na čaj na zimný čaj a vianočný čaj

Prečo boli na zimu určené určité druhy čajových alebo koreninových zmesí? Odpoveď je, že tento názov súvisí s účinkami druhov čajov. Niektoré bylinné čaje pôsobia chladivo, iné stimulujú. Existujú aj také, ktoré zahrievajú telo. A sú to presne tie pravé pre váš čajový pôžitok v zime. Ak si chcete v zime pripraviť vlastný čaj, odporúčajú sa nasledujúce bylinky a korenie:

Zázvor a med prinášajú teplo späť do tela

Vyrobte si svoj vlastný čaj zimný čaj vianočný čaj zázvorový čaj

zázvor

Koreň zázvoru svojou citrónovou chuťou chráni pred prechladnutím a stimuluje trávenie. Čaj sa dobre zohreje a je vyrobený z 3-4 tenkých plátkov s pohárom horúcej vody. Chuť dotvorí niekoľko listov čerstvej mäty a trocha citrónovej šťavy.

Medovka lekárska upokojuje a uzdravuje 

Vytvorte si vlastný čaj zimný čaj vianočný čaj melissa

Citrónový balzam

Jemná chuť meduňky prináša vnútorný pokoj a mier. Zložky bylinky zahrejú a upokojia myseľ i telo a čaj si môžete dopriať pred spaním.

Škorica pôsobí proti mikróbom a zápalom a nádherne vonia 

Vytvorte si vlastný čajový čaj zimný čaj škoricový

škorica

Škorica sa len zriedka spája s čajom, aj keď sa v zime nachádza v mnohých zmesiach korenia. Či už si pripravíte vianočnú zmes korenia so škoricou alebo korenie použijete radšej so sladkými alebo výdatnými jedlami, dosiahnete jedno: akýkoľvek pocit chladu zmizne a získate silnejší žalúdok.

S ľubovníkom bodkovaným človek udrží zimnú depresiu preč

Dve šálky čaju na stole v zimnej záhrade

Johannis bylinky

Skutočne všestranný bylinný čaj, na ktorého účinok a dávkovanie by ste si mali dávať pozor. Jedna vec je však v zime zaručená: čaj z ľubovníka bodkovaného má v malých množstvách nielen otepľujúci účinok, ale aj „rozjasňuje“. Vďaka tejto vlastnosti sa čaj často odporúča proti zimnej depresii.

Či už ako provensálske bylinky alebo ako bylinkový čaj – účinok je jednoznačne pozitívny a zbavuje kašľa a hlienu 

Vyrobte si vlastný čajový čaj na zimu vianočný čaj tymián

tymián & oregano

Aj keď sú obe bylinky bezprostredne spojené s Herbes de Provence, zaslúžia si tiež našu pozornosť ako bylinné čaje. Tymián aj oregano možno použiť ako domácu liečbu kašľa. Obe majú predpísané expektoračné vlastnosti.

Vždy si môžete uvariť čaj a vyskúšať novú bylinkovú kompozíciu 

Vytvorte si vlastný čajový čaj na zimu vianočný čaj z okvetného lístka ruže

Koreninové zmesi na zimu – vôňa neovplyvňuje len náladu

Zimnú čajovú zmes je možné vždy zostaviť jednotlivo. Aromatické prísady je možné miešať podľa vlastnej chuti a potrieb. Napriek tomu existujú bylinky a korenie, ktoré sú úzko spojené so zimou a dokonca aj s Vianocami. Tu je krátky zoznam ich účinkov:

Urobte si zimný čaj sami a vychutnajte si ho s blízkymi – aj zima môže byť taká krásna 

Vytvorte si vlastný čajový čaj na zimu

rozmarín

Rozmarín sa v zime často používa ako korenie na rôzne jedlá. Rastlina ako zimný čaj revitalizuje telo a šíri nádhernú vôňu po celom dome.

Rozmarín má údajne účinok podporujúci pamäť 

Vyrobte si svoj vlastný čajový čajový zimný vianočný čajový nálev

oranžová 

Pomaranč, či už sušený na kúsky, alebo len ako šupka, očarí svojou arómou. Vôňa pomaranča nás navyše núti bystro premýšľať a uľahčuje znášanie tmavých a chladných dní.

Urobte si čaj sami zimný čaj vianočný čaj bylinkový čaj

kardamóm

Kardamóm nielenže zahreje telo, ale tiež dá žalúdok do poriadku. Z tohto dôvodu sa po výdatnom jedle často odporúča ako korenený čaj spolu s inými bylinkami.

Vyrobte si svoj vlastný čajový čaj na zimu

Klinček

Klinček je nepochybne aromatický, ale má tiež upokojujúci a dokonca dezinfekčný účinok proti vírusom a choroboplodným zárodkom.

Vyrobte si vlastný čajový čaj na zimu vianočný čaj kardamón

Pripravte si vianočný čaj sami (2 šálky)

Väčšina receptov obsahuje čierny čaj, ale ten radšej vynecháme, pretože je pre veľa ľudí príliš vzrušujúci.

3 kapsuly kardamónu, 2-3 klinčeky, 1 stredne veľkú tyčinku škorice, kôru z 1/2 stredne veľkého pomaranča, trochu bourbonskej vanilky. Všetky suroviny nahrubo pomelieme a necháme spolu pôsobiť v prikrytom pohári asi týždeň. Zmes zalejeme vriacou vodou, zjemníme citrónovou alebo pomarančovou šťavou a podľa potreby osladíme.

Urobte si vlastný čaj zimný čaj vianočný čaj'oreagano darujte čaj v pohári

Darujte čaj – jedinečný vianočný darček

Samostatne zostavenú čajovú zmes, ktorá je atraktívne zabalená, možno vnímať iba ako pekný darček. Okrem toho rozdávate nielen upokojujúce arómy, ale aj zdravie a krásne zážitky!

Urobte si čaj sami zimný čaj vianočný čaj'oreaganový čaj ako darček

Vyrobte si vlastný čajový čaj na zimu vianočný čaj oranžový