Vaječná káva: power drink chutí nielen na Veľkú noc!

Farebné vajíčka, palacinky, vaječný likér – takmer všetko sa točí okolo malých, okrúhlych jedál. Nečudo, veď Veľká noc je už za dverami. A čo tak lahodná vaječná káva? Tento krémový a zvláštny pick-up môže pre mnohých znieť príliš exoticky alebo neznámo, ale určite má svoje výhody. Dnes sa môžete od nás dozvedieť, ktoré to sú a ako si taký power drink môžete pripraviť sami.

Vaječná káva – užite si zdravé a chutné

vajíčková káva na Veľkú noc

Odkiaľ pochádza vaječná káva??

Nie nadarmo sa tejto káve hovorí aj vietnamská vaječná káva „cà phê trúng“. Pretože to po prvý raz v Hanoji ponúkol v štyridsiatych rokoch minulého storočia barman Nguyen Van Giang. V tom čase vo Vietname zúrila vojna Indočíny a mlieka a smotany bolo málo.

Na druhej strane bolo vajíčok dostatok a nápaditý barman jednoducho nahradil mlieko v káve vajíčkami alebo presnejšie vaječnými žĺtkami. Jednoduchý, ale geniálny nápad, ktorý sa ukázal byť úspešným.

Presne takto sa vo Vietname pripravuje vaječná káva:

Zaujímavosťou je, že existuje aj severofrízsky variant vaječnej kávy, takzvaná vaječná káva Dithmarscher. Pochádza z rovnomenného regiónu na pobreží Severného mora Šlezvicko-Holštajnsko a bol pripravený a opitý už ako starí rodičia.

Je vaječná káva zdravá??

V zásade by ste mohli povedať, že vaječná káva je zdravý doplnok. S týmto, ako s mnohými inými vecami, by ste to, samozrejme, nemali preháňať, ale užívať si ho len s mierou. Zvlášť ľudia s chronickými zdravotnými problémami, vysokým cholesterolom alebo vysokým krvným tlakom by mali byť pri jeho konzumácii veľmi opatrní. Na druhej strane je takáto káva veľmi vhodná pre ľudí s intoleranciou laktózy alebo pre ketariánov. Obohatenie kávy o vaječný žĺtok prináša so sebou veľa bielkovín a dôležitých vitamínov a minerálov. Vaječný žĺtok ponúka tiež vynikajúcu kombináciu mastných kyselín. Podľa vedcov môže vysoký obsah lecitínu dokonca viesť k zníženiu hladiny LDL cholesterolu.

Vychutnajte si vaječnú kávu opatrne a s mierou!

zdravá vaječná káva na Veľkú noc

Klasický recept na vietnamskú vaječnú kávu

Teraz k zásadnému bodu: môžete si pripraviť vaječnú kávu aj doma? Áno, samozrejme! A to veľmi rýchlo a jednoducho. Tu nájdete základný recept na vietnamskú vaječnú kávu. Potom ho môžete zmeniť podľa nálady alebo ho obohatiť o rôzne prísady. Môže to byť káva s nízkym obsahom uhľovodíkov bez cukru, káva s orientálnou príchuťou vyrobená z kardamónu alebo káva s exotickou poznámkou z vanilky. Nechajte svoje experimentovanie bežať zadarmo.

S trochou rumu sa krémový stimulant zmení na vynikajúcu kávu tiramisu

recept na zdravú vaječnú kávu

Pripravte si vietnamskú vaječnú kávu sami

Pripravte si krémovú vaječnú kávu

Ingrediencie:

(na dve šálky kávy)

  • 2 žĺtky
  • 2 šálky čerstvo uvarenej kávy
  • 1 polievková lyžica medu (alternatívne: 2 polievkové lyžice cukor / stévia, javorový sirup atď.)
  • 2 lyžice mlieka alebo smotany (voliteľné)
  • 40 ml kondenzovaného mlieka (voliteľné)
  • 2 lusky kardamónu (voliteľné)
  • alternatívne: štipka vanilky
  • Kakao na posypanie (voliteľné)

Príprava:

Kým sa káva varí, pridajte do misky vaječné žĺtky, mlieko, smotanu, sladidlo a korenie podľa vlastného výberu. Všetko šľahajte šľahačkou niekoľko minút, kým nebude mať rovnomernú, krémovú konzistenciu. Potom ich rozložte do šálok kávy a potom ich zalejte kávou. Ľahká vaječná pena stúpa z podlahy a pekne sedí na káve. Potom to môžete posypať kakaom a s chuťou popíjať vaječnú kávu.

Kto má rád, môže vajíčkovú kávu ozdobiť krehkými alebo čokoládovými posýpkami

vaječná káva vo vietnamčine

Tento posilňovač chutí rovnako chutne ako ľadová káva

Pripravte si vaječnú kávu s ľadom

Môžete to ponúknuť na ďalšej záhradnej párty

recept na vaječnú kávu

Vegáni sú tu samozrejme vylúčení

recept na vaječnú kávu

Fit and fill – krémové potešenie, ktoré si zamilujete!

recept na zdravú vaječnú kávu Pripravte si vaječnú kávu pick-me-up varenie vaječnej kávyRecept na vietnamskú vaječnú kávu