Varenie šošovice: tipy a informácie pre rôzne odrody

Objektívy sú zdravé pre množstvo telesných procesov a orgánov. Zlepšujú trávenie, posilňujú srdce, podporujú kontrolu nad rozvojom cukrovky a obezity. Šošovka je mimoriadne zdravá pre tehotné ženy a starších ľudí. Slúžia ako profylaxia proti ateroskleróze a udržiavajú nervový systém neporušený. Super chutné a originálne jedlá je možné pripraviť so šošovicou. Viete však presne, ako sa varí šošovica? Existujú rôzne typy a podľa toho rôzne špecifiká. Sú vhodné aj pre rôzne recepty. Zistite o tomto a ďalších vzrušujúcich faktoch o šošovkách z nasledujúceho článku.

Hnedá šošovica obsahuje veľké množstvo cenných vitamínov a vlákniny

Myšlienky hnedej šošovice na varenie šošovice

Príprava na varenie a nápady na recepty

Šošovicu by sme mohli uvariť relatívne ľahko, bez ohľadu na typ. Ich čistenie predstavuje určitú ťažkosť. Niekedy sú medzi zrnami šošovice kamienky a iné nečistoty. Medzitým sa však šošovky pred zabalením vyčistia.

Pri varení by ste sa mali vždy držať pomeru 1: 2, takže na uvarenie jednej šálky šošovice potrebujete napríklad dve šálky vody. Rozdiely sú väčšinou v čase varenia. Navyše, niektoré odrody môžu byť prevarené a iné – vôbec nie. Vďaka tomu sú v rôznych stupňoch vhodné pre rôzne recepty.

Šošovica Beluga je ideálna na dobré jedlo

Varenie lahodnej šalátovej šošovice

Myšlienky receptov

Predtým, ako začneme s tipmi na varenie, by sme vám chceli poskytnúť prehľad o bežných nápadoch na recepty na šošovicu. Šošovicové polievky tradične poznáme. V závislosti od zmesi korení a druhu varenia môžu tieto v konečnom dôsledku chutiť veľmi odlišne. Teplé šaláty sú načasované. Šošovicu môžete použiť aj na prípravu vegetariánskych a vegánskych fašírok. K tomu ich môžete skombinovať s ryžou, zemiakmi a množstvom zeleniny a korenia.

Vegetariáni môžu kombinovať šošovicu s inými zdrojmi bielkovín a nahradiť tak mäso

Varenie šošovice zdravá šošovica

Uvarte hnedú šošovicu

Hnedá šošovica je pravdepodobne najbežnejšou. Pochádzajú z Egypta a patria medzi najstaršie známe odrody. Hnedá šošovica sa varí celkom jednoducho, čo môže byť občas nevýhodou. Mohli by sa však rýchlo variť. Aby ste tomu zabránili, pridajte do vody trochu oleja a varte maximálne 20 minút.

Šošovicové cestoviny s kari – jedlo inšpirované Áziou

Šošovica varí nápady karí

Varenie červenej šošovice

Červená šošovica má v skutočnosti hnedú pokožku, ale koža je odstránená pred zabalením. Sú vhodné pre ľudí, ktorí sa vyhýbajú všetkému ťažko stráviteľnému. Veľká časť balastu a ďalšie cenné látky sa však nachádzajú v koži šošoviek a niektoré z nich sa potom stratia. To platí aj pre ostatné druhy lúpanej šošovice. Napriek tomu zostáva podiel cenných minerálov, vitamínov a ďalších látok veľmi vysoký.

Vegánske fašírky so šošovicou sú veľmi chutné a originálne jedlo

uvarte si výbornú šošovicovú fašírku

Ošúpaná šošovica sa pripravuje kratšie ako ostatné odrody. Napríklad maximálne desať minút by stačilo, ak si chcete pripraviť polievku. Aby sa takáto šošovica v polievke nerozpadla, pridajte trochu oleja aj v tomto prípade. Keď sú uvarené, sú ideálne pre vegetariánske koláče, pyré a krémové polievky. Táto odroda je obzvlášť populárna v Rusku, Indii a Turecku. V arabskej kuchyni sa červená šošovica kombinuje s ryžou a v severoeurópskej kuchyni – s hubami.

V niektorých krajinách sa šošovicové jedlá podávajú na raňajky Šošovica varí vynikajúci nápad do polievok

Čierna šošovica

Čierna šošovica sa kvôli svojej farbe nazýva aj „beluga“. Obsahujú viac antioxidantov ako ktorýkoľvek iný druh šošovice. Preto majú medzi ľuďmi, ktorí si uvedomujú zdravie, imidž superpotravín. Hnedej šošovici trvá varenie oveľa dlhšie ako iným odrodám – asi trištvrte hodiny. Po 30 minútach by ste mali skontrolovať, či už nie sú namočené. Potom by ste mohli varnú platňu nastaviť na posledných 15 minút na nižšiu teplotu. Šošovica Beluga je ideálna do šalátov! Okrem iného ich môžete ponúknuť svojim hosťom na akciách. Takže máte niečo originálne, Elegantný a zdravý na stole.

V Španielsku a ďalších krajinách sa do polievok často pridávajú čerstvé suroviny ako cibuľa

Šošovica varí nápady na ruský jednoduchý recept

Varenie zelenej šošovice

Zelená šošovica pochádza pôvodne z francúzskej kuchyne. Vyznačujú sa svojou vôňou a jemne orieškovou chuťou. V súčasnej dobe sa najviac pestujú v Taliansku a Severnej Amerike. Táto šošovica je skvelá na výrobu polievok a šalátov. Majú priemernú dobu varenia asi 30 minút. Zelenú šošovicu nemožno prevariť.

Šošovica je v mnohých krajinách bežným doplnkom rýb

Šošovica nápady na prílohy

Šošovica pre väčšiu rozmanitosť v kuchyni

Vedeli ste, že šošovica ľudia jedia viac ako 9 000 rokov? Okrem uvedených odrôd existujú aj ďalšie! Môžete ho použiť na prípravu polievok a šalátov všetkých druhov farieb vrátane fialovej. Šošovica sa dodáva aj v rôznych veľkostiach, čo ponúka veľa kreatívnych možností pre čisto vizuálny efekt riadu. Existuje aj nasledujúca výhoda: takmer každá krajina má svoje vlastné nápady na recepty so šošovicou! Mohli by ste z toho čerpať inšpiráciu a nápady a pripraviť ich originálnym spôsobom. Skúste niekoľko z nich a tiež vymyslite svoje vlastné nápady na originálne recepty so šošovicou!

Ďalšia dobrá vegánska pasta zo šošovice

Šošovica varí chutné a zdravé nápady na recepty

Ryža a šošovica sú sýte jedlo plné zdravých látok

Šošovica varí ryžu a šošovicu - skvelá aróma

Červená šošovica je skvelou voľbou pre ľudí s citlivým žalúdkom

Šošovica uvarí červenú šošovicu

Skvelá stredomorská šalátová zmes s hnedou šošovicou 

Šošovka varí veľmi chutné jedlo

Zelená šošovica, rovnako ako čierna, je obľúbená medzi fanúšikmi dobrého jedla

Šošovka varí nápady na vegetariánske recepty

V severných krajinách sa šošovica často kombinuje s hubami

Ruská kuchyňa na varenie šošovice

Môžete tiež vymyslieť svoje vlastné chutné nápady!

Uvarte paradajkový šalát s lahodnou šošovicou