Vegánske recepty s účinkami medvedieho cesnaku a vedľajšími účinkami zdravých byliniek

Aj keď je stále zima a nepohodlie, jar sa už začala. Vrany štebotajú skoro ráno, deň sa predlžuje a stromy sa zelenajú. Ak sa vyberiete na prechádzku na okraj mesta alebo do lesa, môžete prírodu zažiť bližšie. Lúky a lesné chodníky sú voňavé a zelené a ak poznáte niektoré divoké bylinky, možno dokonca poznáte jednu alebo druhú. V niektorých z predchádzajúcich článkov sme veľa informovali o jarných divých bylinkách. Mnoho divokých byliniek je nielen jedlých, ale aj veľmi zdravých. Dnes by sme chceli napísať o veľmi známej a celkom zdravej bylinke s názvom medvedí cesnak. Radi by sme vám tiež sprostredkovali niekoľko rýchlych a užitočných vegánskych receptov s medvedím cesnakom. Práve teraz aktívne rastie a kvitne a zelené listy nájdete na mnohých týždenných trhoch. Zistite viac o medvedom cesnaku a jeho vlastnostiach a vychutnajte si ich v sezóne.

 Jar je najlepší čas na recepty z medvedieho cesnaku 

divoký cesnak recepty vegánska zelená

Prečo sú recepty s medvedím cesnakom také chutné?

Od marca do apríla môžete listy medvedieho cesnaku, ktoré silne vonia po cesnaku, použiť s pestom, sendvičmi, bylinkovými omáčkami alebo so zeleninovými pokrmmi a vychutnať si ich. Okrem toho, že listy medvedieho cesnaku využívate rôznymi spôsobmi, môžete do jedného z mnohých zdravých receptov s medvedím cesnakom zaradiť aj púčiky, kvety a semená rastliny..

Púčiky kvetov je možné namočiť do oleja, octu alebo soľanky ako predjedlá. A kvety sa používajú ako nádherná a jedlá ozdoba až do júna. Jemné zelené semená medvedieho cesnaku je možné zmiešať s paštétou, zeleninovými jedlami alebo omáčkami, ako je zelené korenie. Používajú sa aj zrelé semená. Sušia sa a melú na slané suché korenie. Chuť je intenzívna a podobná cesnaku. Rastlina má priaznivé účinky a upravuje krvný tlak. Medvediemu cesnaku možno navyše pripisovať antibakteriálne vlastnosti.

Čerstvé a zdravé listy medvedieho cesnaku nájdete a zbierate na lúkach a lesných čistinách

divoký cesnak recepty vegánske dievča na lúke

Aké recepty s medvedím cesnakom je možné pripraviť rýchlo??

Keď príde sezóna medvedieho cesnaku, listy divého cesnaku bohaté na vitamíny by ste mali použiť čo najskôr. Môžu sa jesť surové alebo varené. Je obľúbený a hodí sa k mnohým jedlám Pesto z medvedieho cesnaku, ktoré sa dá pripraviť veľmi rýchlo.

Nátierky a pesto sú obľúbené recepty na medvedí cesnak 

divoký cesnak recepty vegánske žihľavové pesto

Stačí medvedí cesnak, samozrejme asi 200g, 25g konopných semienok, 50g slnečnicových semienok, olivový olej asi 250ml a trochu soli. Slnečnicové semienka môžete vopred namočiť, medvedí cesnak umyť a nakrájať na malé kúsky a zo všetkých surovín urobiť pyré na krémovú pastu. Malý tip: Po otvorení pohára na pesto môžete pohár po každom použití znova naplniť olivovým olejom, aby bolo pesto pod olejom. Táto technika údajne predlžuje trvanlivosť pesta o 2 týždne.

V kombinácii s orieškami a čerstvými bylinkami chutí každé jedlo s medvedím cesnakom 

recepty z divokého cesnaku vegánske rolády

polievka z medvedieho cesnaku

Originál tohto receptu samozrejme nie je vôbec vegánsky. Každá obľúbená zeleninová polievka je zahustená čerstvou a voňavou smotanou. V tomto prípade môžeme krém nahradiť hustým kokosovým mliekom. Kto nemá rád kokos, môže si vytvoriť kešu alebo orieškovú pastu a použiť ju na zahustenie polievky.

Krém v polievkach je možné nahradiť vegánskym krémom alebo kokosovým mliekom 

divoký cesnak recepty vegánska studená polievka

prísady: 1 cibuľa, 1 zemiak, zeleninový vývar, 200 g medvedieho cesnaku, soľ, čierne korenie, vegánska smotana, 1 strúčik cesnaku, citrónová šťava, prípadne trochu olivového oleja, muškátový oriešok.

Nie je nič zdravšie ako sezónne varenie a regionálne nakupovanie 

divoký cesnak recepty vegánska vegánska polievka

príprava: Cibuľu a cesnak speníme, uvarené zemiaky uvaríme a zalejeme zeleninovým vývarom. Keď vývar vrie, pridajte prúžkované listy medvedieho cesnaku a povarte ich ďalšie 2 minúty. Panvicu odstavte z tepla, rozmiešajte vegánsku smotanu a okoreňte podľa chuti. Polievka s jablkom v nej chutí veľmi sviežo a šťavnato. dobrú chuť!

Jemné a šťavnaté listy medvedieho cesnaku by ste nemali variť dlhšie ako 2 minúty

divoký cesnak recepty vegánske maslo

Polievka chutí ešte lepšie krémovo a intenzívna farba lahodí oku 

divoký cesnak recepty vegánska miso omáčka

Kto nesmie jesť medvedí cesnak??

Je známe, že dávka robí jed. Denná dávka by nemala presiahnuť 10 listov, za predpokladu, že máte zdravý žalúdok. Podobne ako cesnak, zdravú bylinku by mali opatrne používať aj ľudia s problémami žlčových ciest, citlivým žalúdkom alebo dokonca žalúdočnými vredmi. K byline by mali v malých krokoch pristupovať aj alergickí ľudia. Skutočne existujú prípady, ktoré naznačujú potravinovú alergiu, ako je opuch tváre alebo začervenanie na povrchu pokožky. Vo všeobecnosti by konzumácia medvedieho cesnaku mohla viesť k tráviacim ťažkostiam, väčšina z nich bylinku celkom dobre znáša. Pri zbere bylinky by ste mali byť tiež veľmi presní, pretože hrozí zmätok. Dobrou orientáciou pri nezávislom zbere je cesnakový zápach. Konzumácia medvedieho cesnaku sa odporúča, ale treba povedať, že po konzumácii sa môže vyvinúť typický zápach z úst.

Zrná a semená sú dobrým spôsobom na výrobu vegánskych koláčov

recepty z divokého cesnaku vegánske

Populárny hummus je možné rafinovať medvedím cesnakom 

divoký cesnak recepty vegan'hummus

Púčiky medvedieho cesnaku môžu byť, podobne ako predjedlá, namočené v oleji

recepty z divokého cesnaku vegánske kapary

Domáce cestoviny môžu dostať jarnú nuansu 

recepty z divokého cesnaku vegánske gnocchi

Cestoviny ani medvedí cesnak nesmiete prevariť 

divoký cesnak recepty vegánske gnocchi zelené

Bylinkové maslo je obľúbenou klasikou aj pre vegánov 

divoký cesnak recepty vegan krúterbutter

Medvedí cesnak a orechy sú dobrým tandemom 

recepty z divokého cesnaku vegánsky koláč

Na rizoto je dobré, že ho môžete pripraviť z akejkoľvek zeleniny

divoký cesnak recepty veganské peso a hráškové rizoto

Využite dary prírody v každom ročnom období a naučte sa variť a jesť pestro 

divoký cesnak recepty vegan pueree

Zeleninové rolády s divokou ryžou a medvedím cesnakom chutia fantasticky 

recepty z divokého cesnaku vegánsky šalát

Okrem ropy môžu byť zdravé látky konzervované v morskej soli 

divoký cesnak recepty vegánska soľ

divoký cesnak recepty vegánska vegánska pizza