Vegetariánska grilovacia doska – grilujte a jedzte to najdôležitejšie o zelenine

Všetci netrpezlivo čakáme na teplé letné dni a grilovačky s priateľmi. Počasie bohužiaľ zatiaľ nehrá dobre, ale príprava na nadchádzajúci čas grilovačky je vždy vítaná.

V dnešnom článku by sme sa chceli vyslovene venovať téme grilovania zeleniny. Či už ste vegetarián alebo nie, o správnom grilovaní alebo príprave zeleniny by ste mali vedieť niekoľko vecí.

Grilujte zeleninu, papriku, pripravte cuketu

Grilmajster môže spievať piesne o grilovaní mäsa, ale čo správna príprava a príprava zeleniny? Či už ako príloha, hlavný chod alebo jednoduchá ozdoba, zelenina urobí každý grilovací tanier atraktívnejším a chutnejším. Preto je dôležité vedieť a vedieť s dobou varenia, rezaním tvarov alebo marinovaním zeleniny niečo urobiť..

V neposlednom rade by bol dôležitý aj kompletný obsah vitamínov v zelenine, ktorá je zachovaná pri správnej teplote.

Zeleninu poriadne nakrájajte

Tvar nielenže súvisí s estetikou taniera, ale aj s účinnosťou prípravku. Bolo by žiaduce, keby bola jemná zelenina varená rovnomerne. Zeleninu ako cuketu, baklažán alebo zemiaky by ste preto mali nakrájať na plátky a nie na kocky. Mäsitú a šťavnatú zeleninu je možné všeobecne nakrájať na veľké plátky alebo prúžky. Plátky by nemali byť hrubšie ako 1 cm, ale ani príliš tenké, aby sa zelenina nespálila.

zeleninová grilovaná marináda

Cherry paradajky, paprika a huby môžu mať ľahké, chrumkavé sústo

grilovanie zeleniny paprika cuketa grilovacia doska

Zeleninu zoraďte podľa času varenia

Ak robíte napríklad zeleninové špízy, treba vziať do úvahy tvar a dobu varenia zeleniny. Cibuľa, cuketa a paradajky sa varia rýchlo a súčasne, a preto sa dajú ľahko kombinovať. Mrkvu, zemiaky, papriku alebo špargľu je možné rýchlo pripraviť na grile potom, čo boli krátko predvarené vo vode.

Tvrdú zeleninu môžete grilovať aj bez predvarenia. Na to musíte buď zabaliť zeleninu do alobalu, alebo tvrdú zeleninu, ako sú sladké zemiaky alebo mrkva, jednoducho nechajte variť pri nízkej teplote.

Zelená špargľa bude oveľa chutnejšia, ak ju predvaríte, ale to necháme na vašom osobnom vkusu.

grilovaná zelenina paprika zeleninová zmes

Pri grilovaní zeleniny by ste mali vždy dávať pozor na gril (!)

Grilovanie zeleniny, papriky, cuketyČo je ten správny olej

Nie všetok olej je vytvorený rovnako. Pri grilovaní by bolo veľmi dôležité vybrať si fortifikovaný olej, ktorý môže dosiahnuť vysoký bod dymu. Repkový olej ide dobre a nestojí veľa. Samozrejme môžete použiť aj drahé a lahodné oleje, v ktorých sú koreniny ešte aromatickejšie a účinnejšie. Ak je v pláne grilovanie, deň pred grilovaním môžete do oleja podľa vlastného výberu pridať korenie alebo čerstvé bylinky. Získate tak jedinečný bylinný olej, ktorý ste dali dohromady a ktorý už absorboval všetky cenné vlastnosti byliniek. Výsledok je chutný a veľmi zdravý.

grilovanie zeleniny paprika špargľa

grilovanie zeleniny paprika cuketa cibuľa

grilovanie zeleniny paprika cuketa cibuľa

Správna teplota a čas varenia

Je dôležité poznať správnu teplotu grilu a správnu dobu varenia pre rôzne druhy zeleniny. Alternatíva s hliníkovou fóliou je veľmi jednoduchá a relatívne zdravá, v ktorej je zelenina dokonca jemne uvarená vo vlastnej šťave a potom grilovaná. Každý si vyvinie svoj vlastný cit pre grilovanie, ktorý funguje tak, že ho vyskúšate. Nechajte plameň malý a nájdite ten pravý pre vás!

Pri zdobení taniera nezabúdajte, že vaše oči budú jesť s vami !

zelenina gril grilovaný zemiak

grilovaná zelenina paprikové plátky cukety

zelenina gril paprika karfiol

grilovanie zeleniny paprika cuketa grilovacia doska

grilovanie zeleniny, paprikový grilovací tanier

Grilovanie zeleniny paprika kukurica na klas

grilovacia zelenina papriková zmes

Grilovanie zeleniny paprika cuketa špíz

Grilovanie zeleniny paprika cuketa špíz