Všetko, čo by ste mali vedieť o polievkovej diéte: klady a zápory

Pojem jesť polievku na chudnutie je k dispozícii už desaťročia, ale odborníci tvrdia, že diéte iba pre polievky chýbajú živiny, a preto nemôže trvať dlho. Súhlasia však s tým, že mať k niektorým jedlám zeleninové polievky môže byť múdre, pretože sú sýte a majú nízky obsah kalórií. Prečítajte si náš dnešný príspevok, aby ste sa o ňom dozvedeli viac. Nižšie nájdete užitočné informácie a zaujímavosti o polievkovej diéte.

Chcete urobiť polievkovú diétu? Potom o tom zistite viac!

Polievková diéta výhody nevýhody diétne polievky zdravé

Jedzte polievku a schudnite

Polievková diéta výhody nevýhody diétne polievky nápady receptov

Čo je to vlastne polievková diéta?

Polievková diéta je v zásade presne to, čo naznačuje názov – diéta, ktorá pozostáva úplne alebo prevažne z polievok, najmä polievok na báze zeleninového vývaru, ako je kapustová polievka. Niektorí ľudia na tomto type diéty jedia polievku iba pri každom jedle. Iní pridávajú chudý zdroj bielkovín (napríklad grilované kuracie prsia alebo fazuľa) alebo porciu ovocia alebo zeleniny.

Zeleninové polievky majú nízky obsah kalórií a zasýtia vás

Polievkové diétne nevýhody diétnych polievkových receptov

Polievková diéta je veľmi obľúbená, pretože má nízky obsah kalórií a nemusíte hladovať, ale nemôžete to robiť dlho. Namiesto toho je polievková diéta skutočne určená iba na rýchle zhodenie niekoľkých kíl alebo na podporu udržateľnejšieho programu chudnutia. Väčšina ľudí ich robí iba sedem až desať dní.

Zaujímavý fakt: Vedeli ste, že vedenie denníka o jedle je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zvládnuť svoju váhu? Stiahnite si aplikácie, ako je napríklad aplikácia MyPlate, na ľahké sledovanie kalórií, koncentrácie a dosiahnutia svojich cieľov!

Takéto aplikácie sú veľmi nápomocné

Polievková diéta výhody a nevýhody diétna aplikácia

Rôzne druhy polievok

Hlavným pravidlom polievkovej diéty je držať polievku na báze zeleninového vývaru 7-10 dní. Niektorí ľudia doslova jedia polievku, zatiaľ čo iní konzumujú malé množstvo chudých bielkovín alebo extra zeleniny alebo ovocia, aby sa nasýtili. Táto diéta má teda niekoľko variácií:

 1. Diéta kapustovej polievky

Toto je najobľúbenejší variant polievkovej diéty, kde kapustovú polievku jete sedem dní. Môžete s ním jesť aj malé množstvo ovocia a zeleniny, hovädzie, kuracie a hnedú ryžu.

Kapustová polievka je však veľmi obľúbená

Polievkové diéty Kapustová polievka Diéta rezaná kapusta

 1. Diéta v konzervovanej polievke

Ste unavení prípravou vlastnej polievky? Tento variant polievkovej diéty zamieňa domácu polievku za polievku z konzervy. Jediné, čo musíte urobiť, je uistiť sa, že si vyberiete radšej polievky na báze vývaru (ako jednoduchú zeleninovú polievku), a nie tie s vysokokalorickými prísadami, ako je smotana alebo syr..

 1. Ostatné polievkové diéty

Nemusíte sa držať kapusty alebo polievok z konzervy. Na polievkovú diétu je možné použiť akýkoľvek druh zeleninovej polievky na báze vývaru. Plánujete začleniť do svojho diétneho plánu nejaké chudé bielkoviny? Do polievky môžete tiež pridať zdroj bielkovín, ako sú fazuľa, kura alebo morka. Opäť dbajte na to, aby polievka bola na báze vývaru a nie na smotane.

Avokádo je výživné a zdravé

Polievková diéta Výhody diétne polievky Recepty

Polievkové diétne recepty na vyskúšanie

Existuje množstvo receptov na polievku, ktoré môžete vyskúšať počas polievkovej diéty. Patria sem niektoré polievky na báze vývaru, ktoré môžete variť a konzumovať, napríklad:

 • Zeleninová polievka
 • Fazuľová a zeleninová polievka
 • Kuracia a zeleninová polievka
 • Zeleninová tofu polievka
 • kuracia polievka
 • paradajkový krém
 • Talianska fazuľová, špenátová a rezancová polievka s cesnakom

Paradajková polievka je celkom chutná, nemyslite to?

Paradajková polievka alebo paradajková passata v miske

Čo môžete jesť na polievke?

Hlavnou zložkou polievkovej diéty je zeleninová polievka na vývare – to je to, čo jete na raňajky, obed a večeru. Niektorí ľudia sa rozhodnú pridať niekoľko extra nízkokalorických potravín, aby sa cítili plní a spokojní. Patria sem nasledujúce zložky:

 • doplnková zelenina
 • čerstvé ovocie
 • chudé bielkoviny, ako je kura, tofu alebo fazuľa (či už v polievke, alebo ako príloha)
 • hnedá ryža (buď do polievky, alebo ako príloha)

Čím viac zeleniny použijete, tým bude polievka výživnejšia

Polievková diéta Výhody Nevýhody Varenie diétna polievka

V zásade je všetko ostatné tabu. Počas polievkovej diéty by ste sa mali vyhýbať týmto jedlám:

 • Krémové alebo syrové polievky, ktoré majú vyšší obsah kalórií ako polievky na báze vývaru;
 • škrobové jedlá ako chlieb, cestoviny, zemiaky alebo biela ryža;
 • Pečivo, dezerty alebo potraviny s prídavkom cukru;
 • Mliečne výrobky, ako je mlieko, jogurt alebo syr;
 • tučné mäso, ako je hovädzie, bravčové alebo iné spracované mäso.

Konzumujte čistú zeleninovú polievku trikrát denne

Polievková diéta výhody nevýhody diétne polievky jednoduchá zeleninová polievka

Polievka môže byť rozhodne užitočnou potravinou pri chudnutí. Štúdia viac ako 10 000 dospelých z British Journal of Nutrition z apríla 2014 zistila, že pravidelní jedlíci polievok majú tendenciu vážiť menej (a konzumovať viac vlákniny, vitamínov a minerálov) v porovnaní s ľuďmi, ktorí nejedia veľa polievky. Prečo je to tak? Polievky na báze vývaru majú vysoký obsah vody, a preto sú často nízkokalorické. (Napríklad šálka kapustovej polievky má iba 93 kalórií.) Tekutina má však ešte jeden prínos. Polievky na báze vývaru vás tiež zasýtia.

Pripravte si vynikajúce polievky na báze vývaru

Žena varí paradajkovú polievku v kuchyni

Koľko môžete schudnúť na polievke?

V priebehu 7 až 10 dní, čo je odporúčaný čas na polievkovú diétu, môže väčšina ľudí očakávať, že schudne medzi 1 a 2 kilami. Problém je, že väčšina úbytku hmotnosti nie je telesný tuk, ale hmotnosť vody.

Výsledkom je, že váha môže odčítať o niekoľko kíl menej, ale nebude trvať dlho, kým s diétou skončíte. Akonáhle ukončíte polievkovú diétu a vrátite sa k normálnemu príjmu kalórií, obnovíte vodu – a hmotnosť – stratenú za jeden alebo dva dni.

Chudnutie, ale nie za každú cenu. Jedz zdravo!

Polievková diéta Výhody Nevýhody Schudnite pomocou polievok na báze vývaru

Je polievková diéta zdravá?

Konzumácia polievok môže byť súčasťou zdravej diéty na chudnutie. Väčšina odborníkov však súhlasí s tým, že jesť polievku po dobu 7 až 10 dní nie je najlepší nápad.

Ak chcete schudnúť, polievka by nemala byť jediná vec, ktorú jete.

Polievka alebo iba tekutá diéta nebudú mať dostatok kalórií, ktoré by vám dodali viac ako týždeň alebo dva. Nízky príjem kalórií vám môže odčerpať energiu a časom aj schudnúť.

Polievka ako súčasť vyváženej stravy

Polievka Diéta Výhody Nevýhody Diéta Polievky Kapustová polievka

To neznamená, že zeleninové polievky sú nezdravé. Konzumácia polievok môže zlepšiť celkovú kvalitu vašej stravy vďaka prísadám bohatým na vlákninu a živiny, ako je zelenina a fazuľa. Základom je vychutnať si polievku ako súčasť vyváženej stravy, a nie len jesť polievku.

Skúste nahradiť jedno alebo dve jedlá denne polievkou a zvyšok dňa zaokrúhliť ovocím, zeleninou a chudými proteínmi. Stále vám to pomôže schudnúť, ale prinesie to väčšiu rozmanitosť.

Polievkovú diétu je možné vykonávať maximálne 10 dní

Polievka Diéta Výhody Nevýhody Diéta polievky Polievky na vývare

Nevýhody polievkovej diéty

Tu sú v skratke nevýhody polievkovej diéty:

 • Ide o nárazovú diétu, pri ktorej je príjem kalórií veľmi nízky. Pri veľmi nízkokalorickej diéte sa môžete cítiť malátni a hladní. A časom vám môže pokaziť metabolizmus a sťažiť chudnutie.
 • Nevedie k trvalému chudnutiu. Veľmi nízkokalorická diéta môže spôsobiť, že rýchlo schudnete. Ale akonáhle sa dostanete späť do svojho normálneho množstva kalórií, znova priberiete.
 • Nie je to vyvážená strava. Ak budete jesť iba polievku, pravdepodobne vám budú chýbať dôležité vitamíny a živiny.
 • Mohlo by to mať vysoký obsah sodíka. Ak jete polievku z konzervy, pravdepodobne konzumujete viac soli, ako potrebujete.
 • Už len konzumácia polievky môže vyvolať depresiu. A časom to môže viesť k tomu, že sa budete napchávať nezdravými jedlami.

Zvážte aj nevýhody

Polievková diéta Výhody Nevýhody Diétne polievky Recepty na zeleninovú polievku

Stále chcete držať polievkovú diétu?

Väčšina odborníkov neodporúča. Ale ak naozaj chcete vyskúšať polievkovú diétu, ktorá vám pomôže schudnúť, tu je niekoľko rád, ktoré by ste mali mať na pamäti:

 • Zvážte polievku s jedným alebo dvoma jedlami namiesto všetkých troch.
 • Zvlášť ak jete polievku tri jedlá denne, nemali by ste polievkovú diétu držať dlhšie ako 10 dní.
 • Skúste prepínať medzi rôznymi receptami na polievku, aby ste sa nenudili.
 • Sledujte príjem sodíka. V ideálnom prípade by ste mali spotrebovať menej ako 500 miligramov sodíka na porciu polievky.

Vychutnajte si misku horúcej polievky a buďte zdraví a spokojní so svojou postavou!

Polievková diéta Výhody Nevýhody Recepty na diétne polievky