Viete, prečo je tekvica zdravá? Odpoveď nájdete tu!

Keď sa začne jesenná sezóna, tekvicu môžete na trhu s ovocím a zeleninou vidieť všade. Práve teraz si môžete kúpiť všetky druhy tekvice, vychutnať si ich chuť a pripraviť si rôzne jedlá, pečivo a nočné stolíky. Znie to celkom chutne, ale nie je to najlepšie. Najlepšie zo všetkého je, že tekvica je zdravá. Mnoho ľudí vie, že tekvice sú prospešné pre trávenie, ale to nie je ani zďaleka všetko, čo tekvica môže ponúknuť. Pokračujte v čítaní a zistite, prečo je to pre náš organizmus také zdravé.

Prečo je tekvica zdravá??

Prečo je tekvica zdravá prospešná pre zdravie

Tekvica však nie je ani ovocie, ani zelenina, ale niečo ako ovocná zelenina. Vedeli ste už? Tekvica je skutočne plná tajomstiev. Ponúka množstvo zdravotných výhod, ktoré pre vás nižšie odhalíme. Len čítajte ďalej …

Tekvica ponúka množstvo zdravotných výhod.

Zistite, ktoré …

Prečo je tekvica zdravá Halloweenová jesenná sezóna

  1. Tekvica je bohatá na vitamín A …

Jesť tekvicu je dobré pre oči. Jedna šálka tekvice obsahuje viac ako 200 percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A, ktorý je dôležitým vitamínom pre zdravie očí a nočné videnie.

Jasná oranžová farba tekvice pochádza z vysokej koncentrácie beta-karoténu. Beta-karotén je karotenoid (antioxidant) a prekurzor vitamínu A. To tiež má ochranný účinok pred škodlivými ultrafialovými lúčmi slnka. Preto je skvelé pre udržanie pokožky mladej a sviežej.

Podporte svoje zdravie očí lahodným tekvicovým pokrmom

Prečo je tekvica zdravá na prípravu tekvicových jedál

  1. … a tiež vitamínu C.

Tekvica je dobrým zdrojom vitamínu C, antioxidantu, ktorý je známy tým, že posilňuje imunitný systém a zvyšuje produkciu kolagénu. To je jeden z dôvodov, prečo je mnoho výrobkov na ochranu pokožky vyrobených z tekvice! Okrem toho tiež zlepšuje vstrebávanie železa. Štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia tekvice môže znížiť oxidačný stres a zabrániť tak predčasnému starnutiu pokožky. Jedna šálka tekvice obsahuje asi 19 percent odporúčaného denného príjmu vitamínu C..

Váš imunitný systém vám bude vďačný, ak budete tekvicu pravidelne konzumovať na jeseň

Prečo je tekvica zdravá Tekvicové semienka

Tekvica je tiež veľmi jednoduchá na prípravu

Prečo je tekvica zdravá? Praženie tekvicových kociek

  1. Tekvica vás rýchlo zasýti

Denne by ste mali skonzumovať 25 až 35 gramov vlákniny (líši sa v závislosti od veku a pohlavia). Pretože tekvica obsahuje veľa vlákniny a obsahuje asi 7 gramov na šálku, zasýti vás a prospeje vášmu zdraviu.

Vláknina je potrebná pre zdravé trávenie, pomáha znižovať hladinu cholesterolu a dlhšie nás zasýti, preto sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny pre naše zdravie dôležité. A ak sa môžete dosýta najesť lahodnej tekvice, prečo nie??

 Vláknina je zodpovedná za to, že vás tekvica rýchlo naplní

Prečo je tekvica zdravá pripraviť si tekvicovú polievku

Začnite deň tekvicovými palacinkami so škoricou a banánom

Prečo sú tekvice zdravé palacinky

  1. Tekvica je skvelá pre svaly

Tekvica tiež obsahuje horčík, minerál, ktorého sa mnoho z nás nevie nabažiť a ktorý je veľmi dôležitý pre mnohé funkcie v tele, ako je generovanie energie, relaxácia svalov a regulácia nervového systému. Konzumácia tekvice môže byť preto obzvlášť nápomocná pri regenerácii po náročnom tréningu.

Takto sa udržíte vo forme

Prečo je tekvica zdravá tekvicová výplň?

Horčík je obzvlášť dôležitý pre aktívnych ľudí, ktorí veľa cvičia, pretože telo počas cvičenia redistribuuje horčík, aby uspokojil metabolické potreby. To znamená, že môžete prísť o zásoby horčíka vo svaloch a budete ich musieť doplniť jedením a pitím.

Po náročnom tréningu si môžete dať lahodnú tekvicovú polievku

Prečo je tekvica zdravá? Varenie tekvice

Len s 1 šálkou tekvice získate 14 percent dennej potreby horčíka. Tekvicová dužina je bohatá na horčík, ale aj tekvicové semienka. Tieto teda pri vyrezávaní tekvice nevyhadzujte. Surové tekvicové semienka môžete pridať do šalátov, ovsených vločiek a jogurtu, aby ste získali viac horčíka a vyššie percento rastlinných bielkovín.

Tekvicové muffiny sú perfektným občerstvením

Prečo je tekvica zdravá? Tekvicové muffiny Tekvicové semienka

  1. Tekvica je väčším zdrojom draslíka ako banány

Tekvica má vysoký obsah draslíka, minerálu potrebného na stiahnutie svalov, trávenie, rovnováhu vody a zdravý krvný tlak. Je to teda dosť dôležité, ale často toho nemáte dostatok prostredníctvom jedla. V jednej šálke tekvicových semienok je viac ako 500 miligramov draslíka. To je však viac ako vo veľkom banáne.

Zdravé sušienky s tekvicou a datlami

Prečo sú tekvice zdravé domáce tekvicové banánové sušienky

Ako si vychutnať tekvicu, keď sa skončí jesenná sezóna?

Tekvica je veľmi univerzálna zelenina (ovocná zelenina) a dá sa ľahko pridať do takmer všetkých jedál a pečiva, čím dodá textúre, chuti a výživovej hodnote.

Konzervované tekvicové pyré nájdete v niektorých obchodoch s potravinami celoročne za pár eur. Našim tipom je mať v komore vždy plechovku, do ktorej môžete pridať napríklad ovsené vločky, palacinky, vafle, polievky, chilli, quesadillas, jogurt, domáce pleťové masky a zdravé dezerty, ako je tento hrnčekový koláč..

Tekvicové pyré konzervujte a používajte ho celoročne

Prečo je tekvica zdravá? Tekvicové pyré

Ak si chcete vyrobiť telovú masku sami, tekvicové pyré sa perfektne hodí k manuka medu a škorici. Zmiešajte všetky tri prísady a pridajte trochu citrónovej šťavy. Hotovú zmes nechajte na tvári 10-15 minút, potom opláchnite. Alebo si môžete urobiť aj domáci cukrový peeling s tekvicovým pyré, hnedým cukrom, korením na tekvicové koláče a trochou medu. Znie to však príliš dobre, len sa namydliť na tvári a nič nejesť, však?

Tekvice môžu tiež urobiť veľa pre vašu krásu

Prečo je tekvicová zdravá maska ​​na tvár s tekvicou

Tekvicu môžete použiť aj ako náhradu vajec v receptoch, ako sú pečivo, pečivo, muffiny a sušienky. Na porovnanie, 1 vajíčko môžete nahradiť 1/4 šálky tekvicového pyré.

Tekvicu je možné použiť aj do vegánskych receptov

Prečo sú tekvice zdravé jesenné tekvicové jedlá

Je teda celkom dobré, že tekvicová sezóna práve začína, nie? Využite ich naplno vyskúšaním rôznych tekvicových receptov a voľným experimentovaním. Konzumujte čo najviac tekvicových jedál a dezertov a zostaňte zdraví!

Užite si nadchádzajúcu jesennú sezónu!

Prečo je tekvica zdravý kmeň záhradného stromu

Vyrežte si svoju halloweensku tekvicu sami …

Prečo je tekvica zdravá Halloweenska tekvica?

… a urobte úchvatnú párty!

Prečo je tekvica zdravá Halloween Halloween tekvica urobiť sami