Zbierajte, identifikujte a varte huby

Jeseň je určite ročným obdobím, keď sa prebúdza túlavosť. Lesy vyžadujú dlhé horské túry a dodávajú nám nasýtenú vôňu jedľovej živice a čerstvých listov. Lesná pôda je pokrytá lístím a borovicovým ihličím a pod každým kmeňom stromu sa zdá, že sa niečo mení. Každý rok v túto dobu sa hubári vyberú do lesa hľadať chutné a voňavé huby. Môžete ich tiež získať na týždennom trhu. Je to tak, ale nie s vôňou a kvalitou čerstvo nazbieraných húb.

Jeseň je pre väčšinu druhov húb hlavnou sezónou

zbierať huby

Zbierajte huby – spoznajte miestne odrody

Líškové huby

Identifikujte huby

Samotný zber húb môže byť riskantné, ak ho nepoznáte. Niektoré huby majú nebezpečných dvojníkov, ktorí by mohli oklamať aj ostrieľaných zberateľov. Ako identifikovať huby a kde a ako huby zbierať, sa vám to dnes snažíme objasniť čo najjasnejšie. Začnime s druhmi húb, ktoré vizuálne dobre poznáte z trhu a ktorých chuť je vám známa. Huby, ktoré sa najčastejšie jedia a ponúkajú, sú hríb a liška.

Prechádzku lesom je možné nádherne spojiť so zberom miestnych a jedlých húb

Zbierať huby

Hríbiky a lišky porcini čakajú len na to, kým ich zozbierate

Koše na zber húb

Príjemnú zábavu pri zbieraní v lese

Huby nájdete na stromoch, s ktorými huby vytvárajú symbiózu. To vám môže poskytnúť trochu väčšiu istotu, ak hľadáte napríklad hríby. Borovica, dub, buk a smrek patria medzi stromy, ktoré huba prednostné.

Líška bol istý čas považovaný za jedlo pre chudobných. Dnes je táto huba vyhľadávanou pochúťkou a má na trhu pomerne vysokú cenu. V lese je tento druh húb stále vzácnejší a keď hríb uvidíte, bude okolo jedle a smreka. Rastie často na miestach s chudobnou pôdou.

V minulosti boli považované len za jedlo pre chudobných, dnes sú lišky uznávaným kulinárskym potešením

Dve líšky zbierajú huby

Mnoho húb nemožno umývať, ale iba čistiť mäkkou kefkou

Zberný kôš na huby

Ak ste nazbierali príliš veľa húb, môžete ich na zimu vysušiť

Dve líšky zbierajú veľa húb

Vyrežte alebo odskrutkujte?

 Dlho sa skúmalo, či huby trpia nesprávnou úrodou. Niektorí znalci odporúčajú huby odskrutkovať, pretože tým sa zachová plodnica, iní ich odrežú. Ak mám byť úprimný, neexistuje žiadna stopercentne bezpečná technika, ktorá by určovala zber. Minulý rok vedci zo Švajčiarska zistili, že rezanie ani odskrutkovanie nemá vplyv na rast plesní. Jediným faktorom ich početných vystúpení je počasie.

Vlhké počasie je skvelým predpokladom pre výskyt mnohých druhov húb. Nebuďte pri vyberaní barbar!

Huby zbierajú hríby

Čerstvé, samostatne zbierané huby majú neodolateľnú arómu

Hubárčenie-steinplitzRecept na varenie pre znalcov

Lišky so šalotkou

500 g papriky očistíme a nakrájame na kúsky. Huby podusíme na troche olivového oleja alebo masla a orestujeme, potom pridáme za hrsť šalotky. Zmiešajte s mäsovým alebo zeleninovým vývarom a dochuťte soľou a korením. Kto má rád, môže omáčku zahustiť smotanou a pridať pár kvapiek citrónovej šťavy.

Jesť huby je správne. Využite ponuku prírody!

Zber húb je pochúťkou pre každého

K mäsu alebo divine sa hodia všetky druhy húb

Vyberte si jedlo z húb

Nechcete riskovať? Potom si už len kúpte chutné huby od farmárov

Huby zbierajúce šampiňóny