Zdravá pokožka – moderné požiadavky na zdravú posteľnú bielizeň

Federálny štatistický úrad to vie už dlho a poskytuje údaje čiernobielo: Každý Nemec strávi v posteli v priemere 8,22 hodiny denne, a preto spánkom strávi zhruba tretinu svojho života. Aby sa zdravý spánok dostatočne zotavil z každodenných výziev, má zásadný význam. Celkové poruchy duševnej a fyzickej výkonnosti, nepokoj, podráždenosť, úzkosť, skleslosť a vyčerpanie sú najčastejšími účinkami zhoršenej kvality spánku. Okrem kvalitného matraca preto zohráva prominentnú úlohu aj vhodná posteľná bielizeň.

Téme sa bohužiaľ stále venuje príliš málo pozornosti a úspory sa často dosahujú na nesprávnom konci, keď sa predáte kvalitnejším obliečkam v prospech zľavneného tovaru za rohom..

Čo je dôležité pri nákupe a ošetrovaní obliečok na prikrývky, ak nie je zanedbávaný aspekt vášho vlastného zdravia??

Obrázok 1

 Druhá koža

Pretože tesná a dlhá posteľná bielizeň v noci hladí ľudskú pokožku, je tiež dôležitá pre odpočinok a pohodu. V súlade s tým sa požiadavky na modernú posteľnú bielizeň z hľadiska funkčnosti zvýšili a kombinujú najnovšie úspechy v oblasti textilu, materiálovej vedy, biológie a medicíny..

Katalóg požiadaviek je rozsiahly a robí z posteľnej bielizne viacúlohový produkt: Okrem atraktívneho vzhľadu by mal byť predovšetkým vyrobený z materiálu, ktorý je príjemný k pokožke. Malo by byť nenáročné na starostlivosť a malo by zaručovať dlhú životnosť a životnosť – a v neposlednom rade by malo byť základom zdravého spánku.

Až dva litre

Prvé kritérium požiadavky na funkčné prádlo – kompatibilita s pokožkou – znamená dostatočnú priedušnosť a kapacitu absorpcie vlhkosti. Ľudia každú noc vypotia až dva litre telesných tekutín.

Preto musí byť materiál na jednej strane schopný absorbovať a uvoľňovať vlhkosť. Klasické materiály ako ľan, ale aj konopné vlákna sú hlučné hautsache.de Vlhkosť optimálne a sú skutočnou alternatívou k prírodnému vláknu číslo jedna, bavlne.

Hodváb dokáže absorbovať až 30% svojej vlastnej hmotnosti vo vlhkosti, bez toho, aby sa cítil mokrý, a má povesť obzvlášť šetrného k pokožke. Ak vám obzvlášť záleží na tolerancii pokožky, mali by ste používať prírodné textílie z certifikovaného pestovania a kontrolovaných krokov spracovania, ktoré sú stále častejšie dostupné u špecializovaných predajcov. Výrobcovia zaručujú súlad s ekologickými normami pre celý textilný reťazec od kultivácie až po spracovanie.

Menej je často viac

V čase neustále sa zvyšujúceho počtu alergických chorôb spôsobených látkami znečisťujúcimi životné prostredie sa organické a ekologické výrobky stávajú hlavným záujmom spotrebiteľov; organická posteľná bielizeň, napríklad vyrobená z vlákien organickej bavlny, je na vzostupe. Zdravotne uvedomelí spotrebitelia by mali venovať osobitnú pozornosť látkam vyrobeným podľa Oeko-Tex Standard 100 ustúpiť, čo je tiež dôležité pre astmatikov a zabudlo sa na podráždenie pokožky.

Foto 2 posteľná bielizeň

Čím svetlejšia je posteľná bielizeň, tým nižšia je pravdepodobnosť škodlivých prísad.

Ošetrenie textílií často predstavuje zdroj nebezpečenstva, následné chemické úpravy – textúry – slúžia na zlepšenie určitých vlastností materiálu (napr. Horľavosť, odolnosť proti pokrčeniu atď.), Ale môžu viesť k neznášanlivosti pokožky, najmä ak sú chemickej povahy. Spotrebiteľ by sa preto mal držať ďalej od posteľnej bielizne, ako naprPoznámka "prať oddelene" alebo "Farba krváca. Svetlé farby vo všeobecnosti obsahujú menej farbiva a pomáhajú znižovať napätie na koži, tmavšie tkaniny majú tendenciu mať vyšší potenciál podráždenia.

Až 1 400 rôznych farbív a látok pre "Konečná úprava textilu" sú schválené ako pomocné prostriedky v textilnej výrobe, niektoré z nich sa nachádzajú aj v hotovom konečnom výrobku, až 20 percent môže zostať na bielizni bez dodatočnej požiadavky na deklaráciu podľa zákonodarcu. Niektoré z chemických látok môžu po dlhšom kontakte s pokožkou migrovať do organizmu a absorbovať ho.

Umyť, umyť, umyť

Aby sa do značnej miery eliminovali prípadné zvyšky chemických látok, ktoré zostávajú v tkanive, je indikované trikrát až štyrikrát pred prvým použitím. the Odborníci Witt-Weiden pri čistení posteľnej bielizne odporúčame dbať na teplotu prania najmenej 60 stupňov. Navyše po použití spoľahlivo zničí všetky často sa vyskytujúce patogény, ako sú huby a baktérie. V tejto súvislosti portál odporúča z hygienických dôvodov prať prikrývky najmenej každých štrnásť dní, v teplom období dokonca aj týždenne. Pri spaní pri vyšších teplotách by mal spotrebiteľ zvoliť radšej obliečky na prikrývku s hladkými tkaninami, ktoré sú skutočnou celoročnou alternatívou, ktorá pomáha znižovať emisie vlhkosti na znesiteľné minimum.

Foto 3 posteľná bielizeň

Najmä pre lacný tovar z krajín s nízkymi mzdami platí: čím menej upozornení a textúr na textilných etiketách, tým lepšie pre vlastné zdravie.

Posteľná bielizeň Seersucker, ktorá sa vyznačuje tkaním rôznych pruhov, môže tiež poskytovať dodatočné chladenie, takže tkanina neleží plocho na koži v dôsledku vytvárania drobných vzduchových vankúšov.

Prirodzene antibakteriálne

Novší výskum a vývoj produktov v oblasti textílií podporujúcich zdravie je založený napríklad na prírodnej ľanovej surovine, ktorá je vo svojej podstate baktericídna, takmer antistatická a odpudzujúca špinu.

Prostredníctvom nánosov zinkových rias alebo pradenia Medené vlákna antibakteriálne účinky môžu byť zosilnené.

Používajú sa napríklad polyesterové vlákna, do ktorých sa jemne dispergujú nanočasticové soli medi a zinku. V interakcii so zinkom rozvíja meď silu zvyšujúcu pevnosť: ióny medi a zinku v kontakte s pokožkou podporujú tvorbu hemoglobínu, kolagénu a ďalších bielkovín, ktoré sú prospešné pre blaho pokožky. Obsah medi zase znižuje náchylnosť pokožky k infekcii, a tým prispieva k procesu hojenia pokožky.

Textilné vlákna obsahujúce soľ medi majú inhibičný účinok na šírenie mikrobiálnych kolónií, ktoré sa cítia príjemne a môžu sa rýchlo vyvíjať v teplom a vlhkom mikroklíme, ktoré je pre nich priaznivé.

Ponožky s medenými vláknami na boj proti baktériám a nohe športovca ukázali cestu a zahájili trend produktu, ktorý sa teraz dostal aj k výrobcom posteľnej bielizne.

Sila rias

Ďalší vývoj produktu prevzal otázku rias a stal sa tipom zasvätených osôb v oblasti hygieny spánku. Prírodné, protizápalové účinné látky rias sa výnosne používajú vo forme posteľnej bielizne.

Foto 4 posteľná bielizeň

Vysoký obsah minerálnych solí a vitamínov v riasach sa uvoľňuje pri kontakte pokožky s prirodzenou vlhkosťou pokožky a umožňuje aktívnu výmenu látok medzi vláknami a pokožkou..

Existuje množstvo detoxikácia a čistenie životne dôležitých látok v priamom kontakte pokožky s organizmom rovnomerne absorbovaným výparmi a rozvinúť ich účinnosť najmä pri chronických kožných ochoreniach. V testoch, ktoré vykonáva kompetenčné centrum, sa už riasové stielky sľubne používajú proti neurodermatitíde a psoriáze. "Koža a textil" z Jenskej univerzitnej dermatologickej kliniky sa textilné vlákna so striebrom a riasami osvedčili v boji proti hubám a baktériám. Inštitút dospel k záveru, že vlákna inhibujú rast plesní a tiež ich zabíjajú (zdroj: Medizinauskunft.de).

Foto 5 posteľná bielizeň

Obrázky:

Ilustrácia 1: pixabay©dagon_ (CC0 1,0)

Obrázok 2: pixabay©stevepb_ (CC0 1,0)

Obrázok 3: pixabay©Bindue_ (CC0 1,0)

Obrázok 4: pixabay©Abdecoral (CCO 1,0)

Obrázok 5: pixabay©Zrušiť striekanie (CCO 1,0)