Zdravá strava: Prečo by sme si mali vyberať sezónne produkty pred ostatnými?

Čas od času má človek chuť na jedlá, ktoré nie sú typické pre aktuálnu sezónu. Rovnako ako máme náladu na exotické ovocie a zeleninu. V zásade na tom nie je nič zlé. Ale pre zdravé stravovanie a život by sme sa mali zamerať na produkty, ktoré sú typické pre aktuálnu sezónu. Prečo je to tak? V niekoľkých nasledujúcich riadkoch by sme vám chceli povedať niekoľko dôležitých dôvodov. Ale najdôležitejšie je nasledujúce: sezónne produkty a najmä zelenina a ovocie pomáhajú nášmu telu rýchlejšie sa prispôsobiť príslušným klimatickým zmenám. Keď sú naše telá v súlade s prostredím, cítime sa vo všeobecnosti oveľa príjemnejšie.

Každé ročné obdobie ponúka široký sortiment produktov pre zdravé stravovanie

farebné rozmanité zdravé jedlo

Zdravé stravovanie so sezónnymi výrobkami nepoškodzuje životné prostredie

Keď konzumujeme výrobky z ďalekých krajín, počas prepravy sa oddelí mnoho toxínov zo vzduchu. Produkcia zeleniny mimo typické sezóny pre nich má nemenej zlý vplyv. Výrobky sa musia udržiavať a zberať v špeciálnych zariadeniach, spravidla s veľkým množstvom elektrickej energie.

Pretože zvyčajne chce človek vyrábať zeleninu a ovocie v zime, ktoré sú typické pre leto alebo teplejšie dni jari alebo jesene. Vo všeobecnosti je toto úsilie nielen nákladné, ale nadmernou spotrebou zdrojov poškodzuje aj životné prostredie.

Sezónne zdravé stravovanie súvisí s ochranou životného prostredia

zelenina chutné nápady zdravé jedlo

Sezónne produkty sú zdravšie

Pre zdravý život sú sezónne produkty jednoducho vhodnejšie. Tí, ktorí sú zozbieraní mimo tohto, neprichádzajú do styku s prirodzeným slnkom a vo všeobecnosti – s prostredím. Pestujú sa a zbierajú v umelých podmienkach. A ako je známe, skutočná Zem a slnečné lúče obsahujú mnoho zdravých prísad. Aby produkty rástli a dozrievali mimo sezónu, zvyčajne tiež dostanú s množstvom pesticídov spracované. Tiež dosť škodlivý faktor. Z rovnakých dôvodov sú tieto výrobky tiež oveľa chutnejšie.

Zdravo sa stravovať znamená užívať si čisto vyrobené produkty

zelenina a ovocie zdravé jedlo

Lacnejšie a ľahšie sa vyrobíte sami

Ako už bolo zdôraznené, sezónna zelenina sa vyrába s menším počtom elektriny a ďalších zdrojov. Nielenže je to dobré pre životné prostredie, ale robí to aj výrobu lacnejšou. Investovaním do iných zdravých produktov a stravovacích návykov teda ušetríte obrovské množstvo peňazí vo svojom rozpočte. Okrem toho je pre vás jednoduchšie pestovať si vlastné ovocie a zeleninu v príslušnej sezóne. Niekedy dokonca aj na vlastnom balkóne!

Zdravé sezónne potraviny si môžete jednoducho vypestovať sami 

zdravá výživa zeleniny z koša

Vedomá konzumácia je oveľa zdravšia

Posledným dôvodom, o ktorom chceme dnes diskutovať, je tiež záver z celku. Je dokázané, že vedomé používanie jedla a všeobecne potrieb nášho tela vedie k zdravšiemu životu. Keď skúmate, ktoré produkty v ktorej sezóne rastú najlepšie, robíte veľmi významný krok týmto smerom! Určite dostanete potvrdené nasledovné: Zdravé stravovanie je veľký koníček a stojí za to! A ešte jeden dôležitý tip na záver: naučte sa konzervovať zeleninu a ovocie v zdravých formách. Môžete si ich vychutnať aj mimo sezóny, ale v trochu inej forme. Dobrú chuť vám prajeme v každom ročnom období!

Je lepšie konzervovať zdravé výrobky, ako ich uchovávať „čerstvé“ mimo sezóny!

zdravé jedlo skvelé na gril

V každom ročnom období je okrem veľkého množstva zeleniny aj rôzne korenie

zdravé jedlo veľa farieb

Mnoho druhov zelenej listovej zeleniny je možné mraziť a pripraviť na zdravé stravovanie v zime

zelená listová zelenina zdravé jedlo

Výrobky, ktoré sú exotické alebo z iného ročného obdobia, by ste mali jesť v menších množstvách.

mix sezónnej zeleniny, zdravého jedla

V sezóne je zelená listová zelenina ako symbol zdravého života!

pestovanie zdravého jedla šalátu

Zdravé sezónne potraviny sú darom prírody …

šalát nápady zdravé stravovanie

… a často si ich môžeme dopestovať sami!

skvelé nápady na polievku zdravé jedlo

Práve vybratý kôš zdravého jedla – to by bol niekedy skvelý darček!

Pestovanie-paradajok-seba-jedenie-zdravé

Nadbytok zdravých potravín?

paradajky a iná zelenina zdravé jedlo

Zachráňte ich na zimu!

veľa chutných odrôd zdravých potravín