Zdravé jedlo – 10 obzvlášť úspešných kombinácií potravín

Zdravé jedlo pozostáva zo zdravých produktov. To je asi jasné! Vedeli ste však, že niektoré kombinácie robia zdravé vlastnosti každého jedla ešte účinnejším? Zostavili sme pre vás ich zoznam. Kombinácie sú prekvapivo jednoduché a chutné. Načerpajte z nej nové nápady na recepty. Páči sa vám nápad? Potom si urobte čas na náš malý zdravý kulinársky prínos.

Pridajte k fazuli trochu papriky a jedlo bude oveľa zdravšie

fazuľa paprika zdravé jedlo

Fazuľa a červená paprika

Na to, aby ste sa zdravo stravovali, potrebujete potraviny bohaté na železo. Fazuľa medzi ne jednoznačne patrí – v niektorých prípadoch môže v tomto smere dokonca nahradiť mäso. Na to, aby boli telom dobre absorbované, by ste však potrebovali pár potravín navyše. Jedná sa o červené papriky, ktoré obsahujú veľa vitamínu C..

Pridajte ich do polievky alebo si uvarte Kastról z fazule a korenia!

Smažte ružičkový kel na olivovom oleji pre zdravú výživu

Smažte olivový olej, ružičkový kel zdravé jedlo

Celozrnný chlieb s cibuľou a cesnakom

Celozrnný chlieb tiež obsahuje veľa zinku a železa. Ale podobne ako fazuľa, potrebujete malú pomoc, aby ste ich dobre asimilovali. Síra je v tomto ohľade veľkým pomocníkom. Je bohatá na cibuľu a cesnak. Mali by ste si teda zvyknúť ich pridávať medzi svoje sendviče. Cez deň je to trochu náročné, ale možno máte so sebou žuvačku alebo zubnú kefku? Alebo možno by to bol skvelý nápad na večeru?

Celozrnný chlieb s cibuľou a je obzvlášť zdravou kombináciou jedál

celozrnné zdravé s cibuľou

Paradajky s olivovým olejom

Zdravé jedlo je často obzvlášť chutné. Kombinácia paradajok a olivového oleja je toho veľmi dobrým príkladom. Vzájomne posilňujú ich prospešné vlastnosti. Olivový olej má vlastnosť zvyšovať takzvanú „dobrú“ hladinu cholesterolu a tým znižovať účinok nie práve zdravého. Kombinácia s paradajkami veľmi pomáha.

Paradajky a brokolica si navzájom posilňujú vlastnosti

šalát brokolica paradajka zdravé jedlo nápad

Ružičkový kel a olivový olej

Ružičkový kel, rovnako ako kel, brokolica a kapusta, sú veľmi bohaté na vitamín K. Sú veľmi zdravé pre krv a kosti. Vitamín K je rozpustný v tukoch a v určitých kombináciách sa dá lepšie simulovať. Najlepšie je ich kombinovať so zdravými tukmi, ako je olivový olej. To aktivuje zdravé vlastnosti ružičkového kelu a stará sa aj o zdravie vášho srdca.

Brokolica je s olivovým olejom oveľa zdravšia

Brusel naklíči mäso z olivového oleja

Brokolica a paradajky

Úžasná kombinácia pre zdravé stravovanie je táto vyrobená z brokolice a paradajok. Spárovaním týchto dvoch druhov zeleniny urobíte niečo pre rozvoj rakoviny. Výsledky viacerých vedeckých štúdií to potvrdzujú. Spoľahnite sa teda na túto kombináciu potravín častejšie.

Toto mäsové jedlo je obzvlášť zdravé vďaka kombinácii brokolice a paradajok

ušľachtilé jedlo brokolica zdravé stravovanie

Kurkuma a čierne korenie

Lahodné krémové polievky s kurkumou a čiernym korením by ste mali častejšie koreniť. To zvyšuje liečebné vlastnosti prvého použitého korenia. Kurkuma pomáha znižovať zápal a rozvoj baktérií. Jeho účinok je predĺžený čiernym korením a dáva telu čas na jeho využitie.

Losos a špenát – vynikajúca kombinácia zdravých potravín

lososový špenát zdravé stravovanie skvelé nápady

Losos a špenát

Lahodný a ušľachtilý recept, však? Doprajte si to častejšie, pretože to má veľmi priaznivý vplyv na vaše zdravie. Prečo je to tak? Špenát obsahuje veľa vápnika a losos veľa vitamínu D. Prvá účinná látka sa asimiluje oveľa efektívnejšie v kombinácii s druhou. Existujú samozrejme aj ďalšie potraviny, ktoré obsahujú vitamín D. Táto krásna kulinárska kombinácia je však obzvlášť chutná, a preto vám ju odporúčame.

V rámci zdravej výživy častejšie dochuťte kurkumou a čiernym korením 

kurkuma červená paprika zdravé jedlo

Ružičkový kel a mandle

Ružičkový kel obsahuje veľké množstvo vitamínu K. Ak ich konzumujete, dostanete 8 -krát denne dávku. Ružičkový kel je tiež bohatým zdrojom vitamínu E, silným detoxikačným prostriedkom a posilnením imunitného systému. Vitamín K je však rozpustný v tukoch. Potrebujete iba zdravé tuky, však? Mandle ich obsahujú veľa a obsahujú aj ďalšie zdravé vitamíny. Kombinácia je skvelá pre recepty zo zeleniny v pare alebo do šalátov.

Jablká a čokoláda – vymyslite s nimi skvelé nápady, pretože táto kombinácia je veľmi zdravá

orechy čokoláda zdravé stravovanie skvelý nápad

Čierna čokoláda a jablká

Kombinácia oboch produktov uspokojí váš hlad po sladkostiach. Vaše srdce zostane obzvlášť zdravé. Obsahuje tiež flavonoidy, ktoré pomáhajú proti zápalom. Kakao na druhej strane obsahuje katechíny – detoxikačné činidlo, ktoré pomáha udržiavať pružnosť arteriálneho tkaniva. Nezabudnite však – v čiernej čokoláde je šesťkrát viac katechínov v porovnaní s miernejšími odrodami.

S cesnakom v omáčke je losos ešte zdravší, ako je

losos so skvelou omáčkou - zdravé jedlo

Losos a cesnak

Vďaka cesnaku sú ryby chutnejšie a zdravšie. Kombinácia týchto dvoch prospieva zdraviu mužov s vysokým cholesterolom. Tento priaznivý účinok bol dokázaný vedeckými štúdiami. Nájdite pre lososa skvelý stredomorský dresing, ktorý obsahuje aj cesnak. Tu je konkrétny nápad: urobte si omáčku z cesnaku, vlašských orechov, olivového oleja a citrónovej šťavy.

Vychutnajte si jedlo a zostaňte zdraví!