Zdravé pseudozrnky – týchto 7 odrôd by ste už mali poznať!

Quinoa, amarant, pohánka a spol. Patria k takzvaným superpotravinám a už nejaký čas obchádzajú zdravé stravovanie. Stále sú známi ako pseudograins. Ako vždy, aj tu sa u nás môžete dozvedieť, čo to presne je, aké sú zdravé pseudozrnné odrody a ktoré z nich by ste mali vedieť.

Pseudograins – bezlepková alternatíva k konvenčným obilninám

pseudozrnné zdravé jedlo bez lepku

Čo je to vlastne pseudo-zrno?

Pseudozrno sa tak nenazýva nadarmo. Pretože to vyzerá ako zrno, ale nie je. Ide o rastliny, ktoré nepatria do rodiny tráv. Ale stále majú malé zrná a semená, ktoré sú podobné zrnám pšenice, raže, špaldy atď. Hlavný rozdiel od skutočných zŕn je v tom, že pseudozrnná neobsahujú lepok.

To potom automaticky znamená, že pseudozrnná múka nie je na pečenie chleba a iného pečiva skutočne vhodná. Totižto mu chýba adhezívny proteín. Pseudozrno je však vynikajúcou alternatívou k zrnu a inak sa pripravuje podobným spôsobom. Je perfektný ako príloha, zdravá prísada do polievok a šalátov, ako aj do ovsenej kaše, smoothie a buddhských misiek.

Chutné, zdravé raňajky sa rýchlo pripravujú z pseudozrnných obilnín

zdravé raňajky pseudo zrno

Prečo je pseudo-zrno také zdravé?

Podobne ako vysokokvalitné zrná, semená a zrná pseudograinov obsahujú značné množstvo rastlinných bielkovín, cenných uhľohydrátov a esenciálnych aminokyselín. Ďalšími zdravými zložkami sú vitamíny B, minerály ako vápnik, draslík, železo a horčík, ako aj stopové prvky ako zinok. Pseudograins bodujú aj s množstvom vlákniny, ktorá udržuje trávenie a spaľovanie tukov na prstoch. Zdravé mastné kyseliny sa tiež nachádzajú v hojnom počte v pseudograinoch. To všetko robí z alternatívnej „obilniny“ jeden z najdôležitejších a najpopulárnejších zdrojov bielkovín a živín pre vegánov a vegetariánov, ako aj pre aktívnych športovcov a ľudí, ktorí málokedy jedia ryby a mäso.

Zdravé pseudozrnné v kombinácii s čerstvým ovocím a zeleninou

Jedzte zdravé pseudo zrná

Veľmi zásadným bodom pre mnohých je vyššie uvedená skutočnosť, že pseudograiny neobsahujú lepok. Každý, kto trpí neznášanlivosťou lepku alebo dokonca celiakiou, môže konzumovať zdravú náhradu zrna bez výčitiek. A tu je našich sedem obľúbených odrôd, ktoré môžete vyskúšať. Napriek tomu, že všetky patria do pseudozrna, líšia sa v niekoľkých bodoch, ako je chuť, pôvod a príprava. Môžete ich tak lepšie spoznať a nájsť si svojich obľúbených.

Pohánka č

pohánka pseudograin

Táto pozoruhodná rastlina pochádza z Ázie a Severnej Ameriky. V dnešnej dobe sa nepestuje len tam, ale aj v niektorých regiónoch Európy. Patrí do rodiny knotweed a má rád suché, teplé počasie. Uhlové pohánkové zrná majú jemnú orieškovú chuť a najvyššiu biologickú hodnotu zo všetkých pseudograín. Varenú alebo pečenú pohánku môžeme pridať do polievok, tvarohu alebo šalátov. Možno z nej pripraviť kašu, karbonátky alebo chutné palacinky a zmiešať s cereálnou múkou, pohánkovú múku tiež.

Amarant č. 2

pseudograin amarant zdravý

Cenná rastlina je známa ako „energetické zrno“ a bývala jednou z najdôležitejších základných potravín Aztékov. Patrí do rodiny líšok a má drobné, okrúhle granule, ktoré sú zafarbené surovou zlatožltou. Amarant sa zvyčajne varí v dvojnásobnom množstve vody a kombinuje sa so zeleninou, rybami alebo mäsom v rôznych jedlách. Popukaný amarant je v tejto krajine tiež veľmi obľúbený a odporúča sa predovšetkým na prípravu müsli.

Quinoa # 3

quinoa pseudo-zrno bezlepkové

Quinoa tiež pochádza z Južnej Ameriky a často sa jej hovorí „zlato Inkov“, zrnko Inkov alebo Perureis. Toto pseudozrno patrí do rodiny husí, je mimoriadne robustné a obzvlášť odolné voči teplu a suchu. Bez problémov sa mu darí aj na pôdach chudobných na živiny. Jedinou zvláštnosťou quinoa je, že obsahuje o niečo viac saponínov (druh horkej látky). Preto by ste zrná nikdy nemali jesť surové, ale pred konzumáciou ich dobre opláchnite a uvarte. Pri nákupe sa uistite, že je v dobrej organickej a dobrej kvalite. Môžete si teda byť istejší, že ste si vybrali výrobok bez pesticídov, kde nie sú vykorisťovaní malí poľnohospodári v Latinskej Amerike.

# 4 Canihua

pseudozrnná kaniwa canihua zdravá

Canihua je stále známa ako Kaniwa. Podobne ako amarant, aj toto pseudozrno je rastlina líščika. Jeho zrná sú tiež malé a okrúhle. Ak ich upražíte, získajú ľahkú čokoládovo-orieškovú chuť. Nie nadarmo niektorí ľudia uprednostňujú Canihuu ako náhradu kakaa v smoothies alebo mlieku. Obohatiť ním môžete aj lahodné vaflové cesto.

# 5 konope (konopné semená)

konopné semená pseudo-zrno bezlepkové

Konope sa v Nemecku smie opäť pestovať ako úžitková rastlina len od roku 1996. Malé zrnká sú už teraz veľmi obľúbené ako pseudozrná a varia sa z nich alebo sa z nich robí múka. Samotná rastlina má niekoľko pestovateľských výhod, pretože nevyžaduje postrek ani hnojenie. Konope navyše potláča všetky buriny, obohacuje pôdu a robí ju voľnou a priepustnou.

Chia semienka # 6

pseudograin chia semienka

Chia semienka sú bezpochyby superpotravinou posledných rokov. Salvia hispanica patrí do rodu šalvie a podobne ako quinoa a amarant patrí k základným potravinám pôvodných obyvateľov Strednej a Južnej Ameriky. Napriek tomu, že zrná bohaté na bielkoviny používali Španieli do Európy už v 15. storočí, neskôr na ne rýchlo zabudli. Od roku 2013 sa však chia semená môžu znova uvádzať do EÚ, a preto sa tu začal chia humbuk, ktorý stále citeľne pokračuje. Malé, tekutinou napučiavajúce semienka sa skutočne dajú veľmi ľahko pripraviť. Obsahujú všetky vyššie uvedené dôležité životne dôležité látky, ktoré organizmus potrebuje na správnu funkciu.

opatrnosť! Odborníci na zdravie radia: denne by ste nemali skonzumovať viac ako 15 gramov chia semienok. Pseudozrno má silný účinok zriedenia krvi a niektorí ľudia ho nemusia konzumovať. Môže to byť aj viac Vedľajšie účinky a preto ak máte pochybnosti, mali by ste sa pred konzumáciou poradiť s lekárom.

# 7 ľanové semienko

výhody ľanového semena pseudograin

Aj keď ľanové semená nemajú slávu chia semienok, sú jeho dokonalou alternatívou. Ľanové semená sú navyše pôvodné, čo ich robí nielen zdravšími, ale aj udržateľnejšími. Obsahujú takmer rovnaké prísady ako chia a dajú sa konzumovať celé, mleté ​​alebo varené.

Zelené smoothie je obohatené o mleté ​​ľanové semienko a chutí vynikajúco

Recept na smoothie z pseudo-zrnného ľanového semena

Využite tieto hodnotné, zrnité poklady prírody a vyčarujte s nimi chutné pokrmy, dezerty a nápoje. Zvlášť ak ste vegán alebo vegetarián, alebo ak sa aktívne venujete športu, ste s ním naozaj v dobrých rukách. A ak máte celiakiu, pseudograiny sú skutočným požehnaním.

S ohľadom na to: dobre sa stravujte a zostaňte zdraví!

pohánková petržlenová vňať zdravá pseudozrnná

Hodnotné raňajky pre najlepší štart do dňa

chia semienka matcha buddha miska pseudozrnná

Amarant, vlašské orechy a čučoriedky – ideálna kombinácia na vychutnanie

zdravý dezert pseudo-zrnitý amarant čučoriedky

Takto vyzerá kvitnúci amarant

rastlina amarantu pseudograin

Jeho olej je rovnako hodnotný a zdravý ako zrná

semená a olej pseudograin amarantu    pseudozrnné zdravé

Pred prípravou dôkladne opláchnite všetky pseudozrnky

pseudozrnné bezlepkové zdravé

pseudozrnné konopné semená zdravé    pseudo obilný zoznam zdravé jedlo

pseudozrnné pseudozrnné ovocné semená amarant  quinoa šalát pseudo-zrno zdravé

zdravý pseudo-zrnitý zoznam