Zubná profylaxia – správna preventívna starostlivosť o zdravé zuby a krásny úsmev

Zdravé zuby nie sú len otázkou genetickej predispozície, ale aj dobrej zubnej profylaxie. Ide predovšetkým o takzvané profesionálne čistenie zubov (PZR). Okrem dobrej ústnej hygieny doma a správnej výživy zohráva rozhodujúcu úlohu pri udržiavaní zdravia zubov a ďasien aj pravidelné a dôkladné čistenie. V tomto príspevku sa dozviete viac o najdôležitejších aspektoch adekvátnej zubnej profylaxie a na čo by ste si mali dať pozor.

profesionálne čistenie zubov zubná profylaxia

Prečo potrebujete zubnú profylaxiu??

Napriek pravidelnému čisteniu zubov zostávajú na neprístupných miestach v ústach malé kúsky jedla a sliny, ktoré sa zubnou kefkou len ťažko odstránia. Biofilm, známy tiež ako plak, sa potom tvorí, najmä v medzizubných priestoroch, na okraji zubov mäsa a na molároch. Táto organická krytina je ideálnou podlahou na šitie všetkých typov škodlivých baktérií, ktoré spôsobujú zubný kaz a zápal ďasien (zápal ďasien). Z dlhodobého hľadiska to všetko má za následok nielen zápach z úst, ale aj nepríjemnú bolesť, chronický zápal ďasien (paradentózu) a v najhoršom prípade stratu zubov.

Zubní lekári preto odporúčajú aspoň dvakrát ročne profesionálne čistenie zubov, ktoré k dobrej zubnej profylaxii jednoznačne patrí. To sa vykonáva po dôkladnom vyšetrení a konzultácii so zubným lekárom alebo špeciálne vyškoleným zubným asistentom. Úplne redukuje škodlivé, mäkké a tvrdé usadeniny na zuboch. Zároveň sa staráte aj o medzizubné priestory, jazyk, vnútornú stranu líca úst a zubné krčky.

profesionálna zubná profylaxia

Zákonné zdravotné poisťovne bohužiaľ za toto preventívne opatrenie v zásade neplatia a musíte si to urobiť sami. Tu prichádza na rad dobré poistenie zubára, ktoré plne pokryje náklady na vašu zubnú profylaxiu. Aby ste našli to najlepšie riešenie pre seba, môžete napr na Zahnzusatzversicherungen-Vergleich.com vyhľadať. Porovnávajú sa najlepšie možnosti a všetko je podrobne vysvetlené. Okrem vysokého krytia nákladov na profylaxiu ponúka dobré poistenie aj množstvo ďalších služieb, ako je úhrada programov včasnej detekcie chorôb zubov, ústnej dutiny a čeľustí, ako aj vložky, korunky, mostíky a implantáty vyrobené z materiálov najvyššej kvality..

krásny úsmev so zdravými zubami

Ako prebieha profesionálne čistenie zubov??

Tento typ zubnej profylaxie je spravidla bezbolestný. Napriek tomu sa môže stať, že niektorým pacientom s citlivými zubami alebo existujúcim zápalom budú nepríjemné a trochu bolestivé. V takýchto prípadoch zubár nanesie povrchové anestetikum špeciálnym gélom. Celý postup zvyčajne trvá nie viac ako hodinu, v závislosti od plaku a použitých techník čistenia.

V prvom kroku zubár rozpozná viditeľné a nie tak jasne viditeľné zafarbenie a plak na zuboch. Potom začnete odstraňovať tvrdšie usadeniny, ako je zubný kameň, ručnými nástrojmi, ako sú kyrety a odstraňovače zubného kameňa, alebo ultrazvukovými zariadeniami a zariadeniami na prúdenie vzduchu. Pomocou zariadenia na práškové lúče sa odstránia plaky a iné zafarbenia zubov, ktoré sú často spôsobené luxusnými potravinami. Po dôkladnom opláchnutí sa na utesnenie povrchu zuba použije špeciálny leštiaci prostriedok. Potom sú zuby fluoridované, čo ponúka dobrú ochranu pred zubným kazom a odpudzuje baktérie.

leštenie zubov zubná profylaxia

Nepodceňujte domácu ústnu hygienu a diétu

Sami doma môžete urobiť veľa pre to, aby boli vaše zuby zdravé. K optimálnemu čisteniu zubov patrí napríklad čistenie zubov tri minúty, ideálne kvalitnou elektrickou zubnou kefkou. Odborníci odporúčajú používať zubnú pastu obsahujúcu fluorid a potom zubnú niť alebo medzizubné kefky na odstránenie zvyškov jedla a plaku. Jazyk by ste mali čistiť aj mäkkou kefkou alebo škrabkou na jazyk. Dobré antibakteriálne ústne vody celú vec završia a tiež zaistia svieži a úplne čistý pocit v ústach.

profylaxia zubov vyčistite si zuby elektrickou zubnou kefkou

Diéta tiež hrá dôležitú úlohu v zdraví zubov a ďasien. Preto je vhodné vyhýbať sa sladkým jedlám a nápojom a konzumovať viac ovocia a zeleniny. Zvlášť zelená listová zelenina je obzvlášť prospešná. Červené mäso by ste naopak mali konzumovať maximálne dvakrát týždenne. Káva, čaj a červené víno patria medzi luxusné potraviny, ktoré sú zodpovedné za väčšinu zafarbenia zubov, a preto by mali byť tiež minimalizované. Odporúča sa však veľa vody a nesladeného bylinkového čaju, ako aj dlhé žuvanie jedla, pretože to stimuluje tok slín a eliminuje väčšinu baktérií.

zubná profylaxia zubná niť

Buďte milujúci a zodpovední za svoje zuby. Vyčistite ich starostlivo a vedome. Vyhnite sa silným stimulantom, ako aj nápojom a jedlám, ktoré sú príliš studené alebo horúce. Stavte na kvalitné zubné pasty a nezabúdajte na pravidelnú návštevu zubára. Toto je jediný spôsob, ako zaistiť optimálnu zubnú profylaxiu.

profylaxia zubov biele zuby