Čistenie koženej sedačky – krok za krokom k dokonalému výsledku

Kožené sedacie súpravy robia interiér obzvlášť elegantným. Nie každý si však trúfa na ich kúpu. Koniec koncov, sú dosť drahé a náročné na údržbu. Riziko, že takéto kusy nábytku začnú veľmi rýchlo vyzerať opotrebovane, je príliš veľké. To je samozrejme dosť nepríjemné z hľadiska veľkých investícií. Existujú špeciálne výrobky na ošetrovanie, ale niektoré z nich sú veľmi agresívne a pri pravidelnom používaní môžu ovplyvniť kvalitu nábytku. Nie je však potrebné panikáriť! Existujú domáce opravné prostriedky, ktoré môžete použiť na čistenie koženej sedačky a zachovanie jej kvality na dlhý čas. Ako sa to robí, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Pri čistení dôsledne dodržujte jednotlivé kroky!

Starostlivosť o kožu Tipy na upratovanie Čistenie koženej sedačky

Čistenie koženej sedačky – krok za krokom

Koženú sedačku vyčistite vysávačom

Prvým krokom je čistenie vysávačom. Samozrejme, potrebujete špeciálny, ktorý má príslušenstvo k mäkkému nábytku. Mnoho modelov má mäkkú kefu, ktorú je možné použiť na to. Ak si vyberiete drahý kožený nábytok, potom budete určite potrebovať také zariadenie a príslušenstvo.

Tento vysávač využijete na čistenie prachu, ale aj iných typov brúsnych kúskov. Je veľmi dôležité, aby ste to robili pravidelne. Dôvodom je, že v kombinácii s vodou môžu byť tieto častice dosť škodlivé.

Vyberte si metódu, ktorá je pre vás osobne jednoduchá

Čistá kožená sedačka. V obývačke rozložte kožený nábytok

Zmes vody a octu

Namiesto toho, aby ste kupovali drahé a agresívne prípravky na čistenie kožených sedacích súprav, môžete si jednoducho vytvoriť zmes sami. Vodu a biely jablčný ocot zmiešajte dohromady. Pomer by mal byť asi päť k jednej. Vezmite špongiu a mäkkou stranou špongie ju očistite.

Existujú špeciálne postupy, ktoré sú vhodné pre nábytok z bielej kože

biely nábytok - skvelé nápady na čistenie kožených sedacích súprav

Alternatíva – voda s niekoľkými kvapkami tonika na tvár

Opäť by ste mohli toner príďte na pomoc, keď chcete vyčistiť koženú sedačku. Mimochodom, je to obzvlášť šetrná metóda. Pretože pleťový toner je vytvorený na čistenie jemného tkaniva našej pokožky. Môžete ho naliať pár kvapiek do čistej vody a potom ho znova špongiou očistiť.

Pravidelné čistenie je pre vašu koženú sedačku zásadné

Kožená sedačka čistý kožený nábytok hodiť vankúše

Na to, aby ste mohli koženú sedačku čistiť, budete samozrejme potrebovať mäkkú špongiu. Malo by byť vlhké, ale nie príliš mokré. Opatrne rozložte tekutinu na špongiu. Netlačte príliš silno, aby ste nepoškodili nábytok.

Používajte iba mäkké handry a špongie

Kožené sedacie súpravy nápady a tipy do domácnosti

Utrite handrou

V tomto mieste príde na utieranie handrou. Aj výber textilu je v tomto prípade úplne zásadný. Bez abrazívnych povrchov sa musíte absolútne zaobísť. Rozhodne by ste mali používať mäkké handry a špongie. Niektorí ľudia v tomto mieste používajú sušič vlasov. To je veľmi škodlivé, pretože vysušuje štruktúru kože a stáva sa náchylnejšou na poškodenie.

Všetky druhy kože je možné čistiť domácimi prostriedkami

Kožená sedačka je elegantným zariadením obývačky

Na kožu naneste ochrannú vrstvu

Pri čistení koženej sedačky by ste museli dodržiavať mnohé pravidlá, ktoré pripomínajú starostlivosť o pleť! Všimli ste si už? Čistenie je potrebné vykonávať veľmi šetrne, je potrebné zmerať vlhkosť a áno, mali by ste naň položiť ochrannú vrstvu. Existuje aj kozmetika na kožu, takpovediac. Prírodný môže byť vyrobený z bieleho octu a ľanového oleja. Správny pomer je tu jedna k dvom. Znova vezmite mäkkú a absolútne čistú handričku a širokými pohybmi naneste pripravený čistiaci prostriedok na koženú sedačku. Netlačte príliš silno. Nechajte pôsobiť jednu noc a utrite mierne vlhkou handričkou.

Na skrytom mieste skontrolujte, či zvolená metóda nespôsobuje problémy

Tipy na kožený nábytok do domácnosti Čistenie koženej sedačky

Odstraňovanie škvŕn z kožených sedacích súprav

Pokiaľ ide o kožený nábytok, ide o pravidelnú údržbu. Udrží kvalitu kože na vašej sedačke dlho. Bude to žiariť čistotou a taktiež sa môžete do značnej miery vyhnúť tvorbe škvŕn. Pokiaľ sa budete o svoju koženú sedačku starať podľa popísaného spôsobu, špina neprenikne do hĺbky. Vďaka tomu je odstraňovanie škvŕn tiež oveľa jednoduchšie. Ako to urobiť úspešne – zistíte v našom texte.

Každý týždeň odstráňte prach

Čistý kožený gauč skvelé nápady čistá kožená sedačka

Škvrny od plesne

Vyrovnaná kombinácia vody a izopropylalkoholu je na to dobrým tipom. Mimochodom, táto zmes je trochu škodlivá pre pokožku, takže by ste mali nosiť gumené rukavice.

Kožená sedačka čistý dizajnový nábytok kožený nábytok

Škvrny od pasteliek

Máte deti a stále si trúfate na koženú sedačku? Ale to je niečo pre odvážnych ľudí! V takýchto prípadoch môžu pastelky často spôsobiť škvrny. Neprepadajte panike, vieme tiež, ako ho môžete použiť na čistenie pohovky. Na to môžete použiť nejaký lak na vlasy. Môžete to nastriekať na škvrny a potom zotrieť vlhkou handričkou. V tomto prípade môže byť nápomocný aj eukalyptový olej. Tento alebo izopropylalkohol môžete na škvrnu opatrne distribuovať. Po krátkej expozícii sa môžete čistiť vlhkým tampónom na starostlivosť o pokožku. Atrament je možné použiť aj na čistenie kožených sedacích súprav touto metódou.

Kožená sedačka čisté biele zariadenie obývačky

Domáce prostriedky na povrchové škvrny

Existuje množstvo ľahko dostupných domácich liekov, ktoré by sa dali použiť na povrchové škvrny. Môžete použiť odstraňovače lakov bez obsahu acetónu, detské obrúsky a zubnú pastu (nie však zubný gél).

Vyčistite tmavé škvrny z koženej sedačky svetlých farieb

V tejto situácii vám môže opäť prísť na pomoc zubná pasta. Tieto zmiešajte v pomere 1: 1 s citrónovou šťavou. Na poslednú tretinu zmesi by ste mali použiť krém s kyselinou vínnou. Necháme pôsobiť asi 10 minút. Potom utrite čistou, mäkkou handričkou, ako je vysvetlené vyššie.

Čistenie kožených sedacích súprav Čistenie koženého nábytku

Škvrny od tuku

Na mastné škvrny môžete použiť sódu bikarbónu. Rozložte to na postihnuté miesta a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Sóda bikarbóna absorbuje tuk a potom bude vaša kožená sedačka čistá. Varovanie: Najprv vyskúšajte metódu, ktorú ste si vybrali, na neviditeľnom mieste! Pri všetkých týchto metódach nemožno vylúčiť možné poškodenie laku na pohovke. Závisí to od kvality a veku vášho kusu nábytku. Najlepšie urobíte, ak si najskôr na malom mieste na neviditeľnom mieste vyskúšate postup, ktorý ste si vybrali. Akonáhle nájdete požadovaný efekt, môžete pokračovať.

Ak sa oň budete správne starať, váš kožený nábytok si zachová lesk

Čistá kožená sedačka skvelý nápad odstrániť červené víno

Ďalšie tipy pre všeobecnú starostlivosť

Ako som už povedal, koženú sedačku by ste mali pravidelne čistiť, ak ju chcete udržať v dobrom stave. Tento kus nábytku musíte každý týždeň čistiť suchou handričkou alebo inou mäkkou tkaninou. Ak ho používate intenzívne, zvážte jeho pravidelné čistenie vysávačom. Ako už bolo povedané vyššie, potrebujete jemné príslušenstvo s mäkkou kefkou. Mali by ste pokračovať v vyberaní a tvarovaní vankúšov častejšie. Nesmú byť skladané, pretože to môže rýchlo viesť k prasknutiu kože.

Chráňte svoju pohovku aj pred svetlom 

Kožená sedačka čistý hnedý nábytok

Kožená sedačka by za žiadnych okolností nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu. To spôsobí stratu farby a koža rýchlo starne. Kožený nábytok by mal byť tiež umiestnený ďaleko od rôznych domácich spotrebičov. Ak dôjde k rozliatiu, musí byť ihneď odstránené. To platí aj pre vodu! Škvrny je potrebné odstrániť opatrným tampónovaním. Ak sa na pohovke už nachádza niekoľko škvŕn, možno budete chcieť vyhľadať pomoc špecialistov. Profesionálne čistenie koženej sedačky sa odporúča raz alebo dvakrát ročne.

Ak sa o svoje kožené sedacie súpravy dobre staráte, zostanú krásne mnoho rokov

Odstráňte škvrny domácimi prostriedkami - čistú koženú sedaciu súpravu