10 z najobľúbenejších vianočných korení, s ktorými sú Vianoce ešte aromatickejšie a chutnejšie

Vianoce cítite nielen srdcom, ale jednoducho všetkými zmyslami. Vianočné korenie a vône sú vašimi najlepšími spojencami, ak si chcete ešte viac spríjemniť Vianoce. Varte výdatné a aromatické jedlá, pečte chutné sušienky a pripravte si varené víno a zahrievajúce smoothie a čaje s rôznymi zmesami korenia podľa vlastného výberu. Ako vždy, radi by sme vás podporili a predstavili vám 10 našich obľúbených korení na Vianoce. Zorganizujte skutočnú hostinu pre zmysly a nechajte seba i svojich blízkych, aby sa aj tento rok dobre darili.

Odhaľte tajomstvo vianočného korenia!

aplikácia efektu vianočného korenia

# 1 škorica

škoricové vianočné korenie

Škoricu bežne nájdete v obchodoch ako chutný hnedý prášok, ale je to vlastne vnútorná kôra škorice. Má sladkú vôňu a používa sa v sladkých alebo korenených jedlách. Škorica je všade okolo sviatkov všadeprítomná. Nájdete ho vo všetkom, od jablkovej omáčky cez škoricové hviezdičky až po sušienky a kávové koláče. Skúste zamiešať horúci pohár jablčného muštu so škoricou. Alebo použite škoricový prášok na doplnenie hrnčeka horúcej čokolády, aby mal vianočný nádych. Na Štedré ráno môžete na raňajky vyskúšať domáce škoricové rolky. Vzácne korenie vás veľmi príjemne zahreje zvnútra a je zároveň silným domácim liekom na zápaly a prechladnutie.

# 2 vanilka

efekt vanilkového vianočného korenia

Vanilka je jednou z najstarších a najbežnejších príchutí. Získava sa z fazuľového struku kvetov vanilkovej orchidey a je aromatický a sladký. Vanilku je možné kombinovať s mnohými ďalšími koreninami, aby sa zlepšila jej chuť. Jedna z najjednoduchších kombinácií je však zároveň jednou z najchutnejších: vanilka a cukor. To možno použiť na okraji koktailových pohárov na Vianoce alebo do pečiva. Čo tak napríklad lahodne voňavé vianočné pečivo alebo vanilkové mesiačiky?

# 3 rozmarín

vianočné korenie rozmarín

Rozmarín je voňavá borovicová bylina, ktorá sa používa už od roku 500 pred Kristom. Používa sa najmä v stredomorskej oblasti, kde rastie prirodzene. Rozmarín patrí do rodiny mäty, ale je tiež vždyzelený s niektorými vizuálnymi podobnosťami so smrekom. Rastliny rozmarínu sa kvôli svojim ihličkovito strieborným zeleným listom často predávajú ako malé vianočné stromčeky počas prázdnin. Jeho aróma, pripomínajúca citrón a borovicu, z neho robí obľúbené korenie nielen na Vianoce, ale v každom ročnom období. Je vhodný na dochutenie mäsa, najmä jahňacieho a zeleniny. Skvelým príkladom sú citrónové a rozmarínové zemiaky a polievky.

Zázvor # 4

vianočné korenie zázvor zdravý

Zázvor je dôležitou zložkou ázijskej a indickej kuchyne, ale už po stáročia sa používa aj v európskych receptúrach, najmä počas vianočného obdobia. Je to jedno z najobľúbenejších vianočných korení, pomocou ktorého môžete pripravovať perníky vo vtipných tvaroch alebo stavať malé perníkové domčeky, ktoré sú ozdobené polevou a sladkosťami. Zázvor sa používa aj do čerstvých a slávnostných nápojov, ako je zázvorové pivo a zázvorové pivo.

# 5 badián

vianočné korenie badián

Badyán je silné korenie so sladkou chuťou pripomínajúcou sladké drievko. Pekné lusky v tvare hviezdy ich robia obzvlášť zábavnými na zdobenie a varenie. S týmto korením by ste to nemali preháňať, pretože je príliš intenzívny a vo veľkom množstve by vám mohol takmer znecitlivieť ústa. Badyán vyzerá obzvlášť krásne v potpourri alebo v dezertoch v kombinácii so sezónnymi príchuťami, ako je zázvor alebo škorica. Dá sa tiež dobre kombinovať s brusnicami a dodá tradičným vianočným jedlám ešte väčšiu pizzu.

# 6 muškátový oriešok

vianočné korenie muškátový oriešok

Muškátový oriešok je v histórii veľmi obľúbeným korením. V skutočnosti je to jedno z vianočných korení, ktoré Krištof Kolumbus hľadal, keď sa plavil do Nového sveta. Rastie na stromoch v trópoch a má sladkú, teplú chuť, ktorá sa hodí k škorici. Počas vianočného obdobia sa často používa v pečive alebo v mliečnych výrobkoch a pudingoch. Je to napríklad jedna z hlavných zložiek jedného z obľúbených nápojov sezóny, vaječného likéru. Rovnako radi ho používame na dochutenie tvarohového koláča alebo tekvice ako prílohy k slávnostnému stolu.

Klinček # 7

klinček vianočného korenia

Klinček je jedným z najdôležitejších korení na svete a používa sa v sladkých i slaných jedlách a nápojoch, od moriaka cez teplé smoothie až po tekvicový koláč. Použitie celých klinčekov na okorenenie šunky alebo pomarančovej kôry vyzerá na servírovacom tanieri krásne a dodáva mu sladkú aromatickú chuť. Klinčeky sa pred konzumáciou samozrejme odstránia.

Mudrc # 8

šalvia vianočné korenie

Šalvia lekárska je stredomorská bylina. Možno ho použiť na liečbu zápalu žalúdka, vyliečiť bolesť hrdla alebo zlepšiť pamäť. Našim obľúbeným použitím je však príprava tradičného chleba alebo chlebovej a klobásovej plnky na vianočnú hus. Šalvia má mierne horkastú, mierne zatuchnutú chuť, ktorá je dobrou rovnováhou pre hydinu. Dá sa použiť aj na potieranie bylinkovým maslom na čerstvo upečené rožky alebo na zjemnenie slaných sušienok.

Mäta pieporná # 9

vianočné korenie mäta pieporná

Vedeli ste, že rastlina mäty piepornej je v skutočnosti zmesou mäty a skorocelu? Dá sa použiť na prípravu čaju. Jeho osviežujúca chladivá chuť sa hodí k mnohým vianočným pochúťkam. Kombinácia mäty piepornej a čokolády je božská – skúste si vyrobiť mätový fondán alebo horkú mätovú čokoládu. Mäta je tiež často príchuťou cukrových tyčiniek a malých slávnostných cukríkov, ktoré má človek rád ako jedlé vianočné ozdoby alebo ako malé darčeky pre hostí.

Vavrín č. 10

vavrínové listy vianočné korenie

Bobkový list pochádza z bobkového stromu, ktorý pochádza zo stredomorských oblastí. Listy sú takmer vždy sušené a skutočne najlepšie chutia niekoľko týždňov po vysušení. Tento je pomerne drevitý, jeho mierna horkosť pomáha vyrovnať chute v miske. Bobkový list sa zvyčajne používa na ochutenie jedál dlho varených, ako sú polievky a dusené mäso, ale môže tiež zlepšiť chuť rýchlo varených jedál, ako je rizoto alebo cestovinová omáčka. Korenie sa najčastejšie používa v stredomorskej kuchyni. Pretože to však bolo jedno z prvých a najrozšírenejších korení, bobkový list sa stal zavedenou zmesou korenia v mnohých kuchyniach po celom svete – najnápadnejšie v indickej, blízkovýchodnej a mnohých európskych kuchyniach. Je to určite jedno z najobľúbenejších vianočných korení v okolí.

Extra tip: Sušené bobkové listy nie je najlepšie skladovať vo vašej skrinke na korenie, ale v mrazničke. Listy uchovávané v mrazničke si dlho zachovajú silnú chuť a arómu.

Prajeme vám veselé, pikantné Vianoce!

Vyrobte si vlastné vianočné korenie varené víno

Rozmarín je tiež ideálny na ozdobu slávnostného stola

vianočný dezert s rozmarínovým vianočným korením

vianočné korenie rozmarínové kuracie stehná

Čerstvé korenie sa perfektne hodí aj k slávnostnému pečivu

pečte vianočné korenie s rozmarínom

Doprajte svojim vianočným dekoráciám sladkú arómu

vianočné korenie pomaranče klinčeky

Pripravte si lahodné sušienky prevoňané mätou

Upečte vianočné korenie z mäty piepornej

Alebo si v pokoji vypite zahrievajúci vianočný čaj s korením

uvarte si čaj z vianočného korenia sami

Vianočné korenie a éterické oleje robia všetko ešte vianočnejším

vianočné korenie a éterické oleje       vianočné korenie