Sukulenty do exteriéru – vytrvalé a exotické

Ak už čítate tento článok, znamená to – ste fanúšikom sukulentov alebo sa chcete dozvedieť niečo viac o výraznej kráse týchto špeciálnych rastlín. Tešíme sa na vás v redakčnom tíme. Ste na správnom mieste, pretože v sérii zaujímavých článkov prinášame správy o rôznych sukulentoch a ich vlastnostiach, poskytneme vám užitočné tipy na starostlivosť a pomôžu vám pestovať tieto rastliny doma alebo vonku v záhrade. Na našom webe nájdete kreatívne nápady na dekoráciu so sukulentmi a tipy na to, ako úspešne vytvoriť terárium vo vlastných štyroch stenách alebo skalku vonku. Môžete tiež zistiť veľa zaujímavých faktov o sukulentoch do interiéru. Dnes sa bližšie pozrieme na ďalšiu skupinu týchto rastlín – konkrétne na vonkajšie sukulenty.

 Sukulenty zvonku zdobia záhradu a dodávajú jej exotický nádych

sukulentné druhy pre záhradu nápady na kreatívnu výzdobu

Vonku sa odporúča vysádzať trvalé druhy z týchto perfektných preživších. Medzi mnohými sukulentnými druhmi existujú také, ktoré sú rozhodne odolné. Rovnako ako ostatní, aj o tieto sukulenty je ľahké sa starať. Rastliny pôvodne pochádzajú zo subtropických oblastí, kde je oveľa teplejšie ako u nás, a majú vyvinuté dobré skladovacie orgány..

Majú mäsité listy a hrubé stonky, kde dokonale ukladajú vodu a ľahko prežijú dlhé obdobia sucha. Sukulenty majú radi slnečné miesta vonku, kde je pôda dobre odvodnená. Ak by ste chceli tieto exotické rastliny zasadiť priamo do záhrady a vytvárať tam zhluky sukulentov, vo svojom vonkajšom priestore by ste zaviedli silný exotický nádych. Bez toho, aby ste si vyžadovali veľa pozornosti alebo námahy, sukulenty vonku vyladia váš záhradný vzhľad a urobia celý vonkajší priestor ešte atraktívnejším..

Náš tip: Pri zalievaní buďte opatrní, pretože exotické hrubolisté rastliny sotva vydržia príliš veľa vlahy.

 Do nemeckých záhrad vtrhnú typickí „južania“

Sukulentné druhy pre agáve a kamienky vonku

Sukulenty rastú vonku v nemeckých záhradách

Hardy sukulenty sú klasikou v každej stredomorskej záhrade. Tu u nás títo typickí „južania“ medzi záhradnými rastlinami bez problémov prežijú zasneženú zimu. V chladných zimných mesiacoch nemusíte dokonca odstraňovať hrubú vrstvu snehu, pretože slúži ako ochranná vrstva pre sukulenty. Dážď a vlhkosť však rastlinám neprospievajú. Vyberte im chránené, prípadne južné svahové miesto a týmto spôsobom im vytvoríte najlepšie podmienky pre ďalší rozvoj.

 Tipy na starostlivosť o všetky sukulentné druhy sú podobné

sukulenty v záhradnej záhradnej ceste z kameňov

 Ak ich dobre poznáte, možno nebudete mať problémy so starostlivosťou o tieto exotické rastliny

šťavnaté echeverie dodávajú záhrade štýlový vzhľad

Našich 5 obľúbených medzi odolnými sukulentmi do exteriéru

Na dokončenie obrázku chceme nižšie stručne predstaviť obľúbené sukulenty pre vonku. Nejde len o známu rastlinu rozchodníka rozkošného a atraktívneho hostesky. Vybrali sme ďalšie odrody a chceme na ne ihneď upozorniť.

Echeveria

Jedná sa o vždyzelené sukulentné rastliny, ktoré pôvodne pochádzajú z Mexika. Tieto rastliny s hrubými listami vďačia za svoje meno mexickému kresličovi a ilustrátorovi Atanasiovi Echeverrii y Godoyovi. Rastliny vytvárajú dobre tvarované listové ružice s hrubozrnnými listami, často bez stonky. Jeho kvety upútajú pozornosť, väčšinou sú ružové, červené, oranžové alebo žlté. V súčasnej dobe existujú druhy Echeveria, ktoré sú odolné a prispôsobili sa chladnému zimnému počasiu v Európe.

Echeveria sú exotické rastliny s hrubými listami, ktoré odolávajú chladu

chov sukulentnej echeverie v záhrade n

Rozchodník

Celosvetovo je známych asi 420 druhov rozchodníkov, tieto hrubolisté rastliny nazývame stále rozchodník alebo rozchodník. Jedná sa o odolné sukulentné rastliny, ktoré každé leto zdobia početné nemecké záhrady.

Rozchodníky sú v nemeckých záhradách nepostrádateľné

Skombinujte sukulentný rozchodník v záhrade s kamienkami

agáve

Agávy sú ukážkové sukulentné rastliny, ktorým sa darí v uzavretých nádobách i vonku v kvetináčoch alebo priamo v záhradnej pôde. Pôvodne pochádzajú z púštnych oblastí Ameriky. Na celom svete je známych viac ako 200 druhov. Všetky vynikajú predovšetkým svojimi hustými, mäsitými, mečovito zelenými listami. Existujú však druhy agáve, v ktorých sú listy modrozelené a majú biele pruhy. Toto zafarbenie zvyšuje dekoratívny efekt týchto sukulentov. Rastliny skladujú vo svojich listoch dostatok vody a prežijú akékoľvek suché obdobie ľahko a bez problémov. Rastie tu niekoľko odolných druhov. Vonku v záhrade musia byť vysadené v dobre odvodnenom a na živiny chudobnom substráte. Na to, aby sa tieto exotické druhy u nás dobre prezimovali, však potrebujú dobre chránené zimoviská alebo ich treba chrániť vonku pred mrazivým zimným počasím v severnej Európe.

Mečovito zelené listy agávy sú okamžite viditeľné

šťavnaté agáve v záhrade v kvetináčoch zdobia schody

Opuncie (opuntia)

V neposlednom rade vám ukážeme dva kaktusy, vďaka ktorým bude vaša záhrada pôsobiť ešte exotickejšie. Opuntia je známa aj pod názvom opuncie. Rastlina pôvodne pochádza zo Severnej a Južnej Ameriky, kde si zvykla na rôzne teplotné výkyvy. V Európe sa kaktus najlepšie usadil v oblastiach južného Stredozemia, ale nájdete ho aj tu. Existujú druhy, ktoré sú odolné a v našich oblastiach vydržia mrazivý zimný chlad, ale v zásade by tento druh kaktusov musel prezimovať na chránenom mieste. Opuncie zdobia záhrady od začiatku jari, kde sa jej dobre darí pri teplotách nad 10 stupňov C. Pichľavá hruška môže dosiahnuť obrovskú výšku 5 m a vo vašom vonkajšom areáli sa určite stane pútačom pozornosti. Ale pozor! Má jemné, ale nebezpečné tŕne! Jeho kvety sú očarujúco krásne a jemné, majú zvyčajne žltú, ružovú a oranžovú farbu.

 Opuncie – definitívny pútač pozornosti v záhrade

Sukulentné druhy pre vonku Pichľavá hruška

Loptový kaktus

Ďalším šťavnatým s tŕňmi je plesový kaktus, ľudovo známy ako svokra alebo svokrovo sídlo. Sférický kaktus má rád svetlé, slnečné miesto v záhrade, priame slnečné svetlo mu prospieva. Exotik potrebuje iba v zime chladné miesto, kde sa teplota pohybuje okolo 10 stupňov. Na začiatku chladného zimného času začína obdobie odpočinku, takže musíte prestať zalievať a hnojiť. Okrem toho je plesový kaktus považovaný za ľahko ošetriteľný a je dokonca vhodný aj pre začiatočníkov v záhradníctve.

Urobte svoju záhradu čo najzaujímavejšou a najrozmanitejšou

pestovanie sukulentov do exteriéru

Urobte svoju záhradu čo najzaujímavejšou a najrozmanitejšou vďaka odolným sukulentom

sukulenty v záhrade kaktus opuncie v kvetináči

 Vonkajšie sukulenty sú zvyčajne expresívne a odolné rastliny

sukulenty v záhrade echeverien

Ich silno dužnaté listy sú zvyčajne zelené, ale môžu mať aj inú farbu

sukulenty v záhrade prinášajú plechovku exotiky

 Vonkajšie sukulenty je možné vysádzať jednotlivo alebo v skupinách

sukulentné druhy, ktoré je možné pestovať v záhrade

V oboch prípadoch sú vždy veľmi nápadné

sukulenty pre vonkajšie agáve

 Robustný, odolný a napriek tomu pútavý!

Sukulentné druhy zvonku zdobia vchod

 Objavte neobmedzený svet sukulentov!

Šťavnaté druhy kameňov a štýlové nádoby na rastliny skrášľujú záhradu

nápady na dekoratívne sukulentné druhy s rastlinami na vonkajšie použitie

sukulentné druhy záhony a štrkové chodníky

Ozdobte sukulenty kamienkami do exteriéru

Rozložte sukulenty do vonkajšej skalky a ozdobte sukulenty