Klady a zápory podlahového vykurovania a správny prístup!

Podlahové vykurovanie je horúcou témou, pretože ponúka mnoho praktických výhod. Je to však skutočne najlepšia voľba aj pre váš domov? Mali by ste ich nainštalovať svojpomocne alebo s pomocou profesionálneho majstra? Toto sú dôležité otázky, s ktorými by ste sa mali kriticky zaoberať. Táto nákladná investícia by sa z dlhodobého hľadiska skutočne vyplatila. Zhromaždili sme niekoľko informácií o tejto téme. Chceme vám byť preto pri rozhodovaní nápomocní.

Podlahové vykurovanie je moderné riešenie

Správne naplánovanie podlahového vykurovania

Výhody podlahového vykurovania

Šetríte bežeckú plochu

Podlahové vykurovanie veľmi dobre zapadá do nášho moderného životného štýlu. Nezaberie vôbec žiadny behúň. Dizajn steny a stropu nie je narušený z estetického hľadiska.

Z finančného hľadiska sa podlahové vykurovanie oplatí

Ďalšou výhodou je rovnomerné rozloženie tepla.

Podlahové kúrenie funguje tak, že teplo je absorbované stenami. Aj keď bude vypnutý, bude sa vysielať ešte dlho. V konečnom dôsledku teda môžeme povedať, že s ním môžete ušetriť veľa elektriny a peňazí.

Veľa ušetríte, ale nie vždy

Podlahové kúrenie - teplé pod nohami

Tento variant je pre vaše zdravie lepší

Takmer každý iný typ ohrievača bude šíriť vzduch vzduchom na jednej alebo druhej strane. Pri podlahovom vykurovaní, bez ohľadu na to, ktorý variant si vyberiete, to tak nebude. Z tohto dôvodu je obzvlášť vhodný pre alergikov. Ochráni tiež zdravie vás a vašich detí. Rovnomerná distribúcia tepla robí podlahové vykurovanie zdravším ako ostatné alternatívy. V dôsledku toho nedôjde k náhlej zmene izbovej teploty. Vďaka tomu je prechladnutie a podobné príznaky menej pravdepodobné.

Podlahové kúrenie je na pohľad veľmi diskrétne

Podlahové kúrenie - byt s krásnym výhľadom

Rôzne druhy podlahového vykurovania

Existujú dva rôzne typy podlahového vykurovania. V niektorých prípadoch je systém riadený elektrickou energiou. V iných takýchto oblastiach sa používa teplá voda. Každý z týchto jednotlivých variantov má samozrejme svoje výhody. Tie vychádzajú hlavne z toho, čo by bolo vo vašom prípade lacnejšie. V jednom prípade máte samozrejme väčšiu spotrebu elektrickej energie a v druhom vode.

Podlahové kúrenie - malý koberec

Nevýhody

Podlahové vykurovanie má samozrejme aj určité nevýhody. Sú obzvlášť viditeľné v niektorých situáciách.

Dobrý nápad len s najlepšou izoláciou

Ak bol váš domov zateplený čo najlepšie, príliš by nepomohlo ani podlahové kúrenie. V tomto prípade môžete získať iba super malý Umožnite tepelné straty. V ideálnom prípade by mala byť 0.

Nie všetky materiály sú vhodné na pokrytie podlahového vykurovania

ušľachtilý dizajn interiéru - dobré podlahové vykurovanie

Navyše v skutočnosti nemôžete vypnúť podlahové kúrenie. Toto musí byť prepnuté na minimálnu úroveň. Mali by sme však spomenúť, že teplota, ktorú by bolo potrebné dosiahnuť, aby sa miestnosť skutočne zahriala, nemusí byť skutočne vysoká. Pre ostatné typické radiátory by to bolo 40 až 60 stupňov. V tomto prípade stačí asi 35 stupňov.

Osobitnú pozornosť by ste mali venovať nasledujúcim aspektom

Okrem dobrej izolácie existuje ešte niekoľko ďalších dôležitých aspektov, ktorým by ste určite mali venovať pozornosť. Áno, na podlahové vykurovanie potrebujete materiál s veľmi dobrými vodivými vlastnosťami. Priestor pod ním musí byť skutočne dobre izolovaný. Vysoká kvalita všetkých komponentov inštalácie je zásadná. V žiadnom prípade by ste sa nemali pokúšať šetriť peniaze na úkor kvality. To iba z dlhodobého hľadiska predraží opravy a údržbu. Pri dobrej investícii na začiatku však dlhodobo ušetríte veľa peňazí.

Podlahové kúrenie - elegantná prezentácia

Aké sú materiály pre oblasť nad podlahovým kúrením?

Správne materiály na podlahové vykurovanie sú spravidla drahé. Najvhodnejšími možnosťami by boli prírodné kamene alebo hodnotné keramické dlaždice. Áno, stojí to viac, ale koberec v skutočnosti nie je možnosťou. To spôsobí stratu celého efektu. Pri inom, nevhodnom materiáli by sa teplo skutočne dobre neodvádzalo. Koniec koncov, peniaze, ktoré ste na to minuli, za to naozaj nestoja.

útulný byt s elegantným podlahovým kúrením

Vysoké náklady

Hlavnou nevýhodou v tomto prípade sú samozrejme vysoké náklady. Stúpajú obzvlášť vysoko, ak nie je podlahové vykurovanie inštalované súčasne s budovou. Následné predstavenie je naozaj veľmi časovo náročné. To platí aj pre všetky druhy opráv.

Nápady na skvelé podlahové vykurovanie - podlahový dizajn

Nevhodné pre ľudí, ktorí často chýbajú

Podlahové kúrenie je ideálne pre rodiny, ktoré sú často doma. Ak sa však chystáte cestovať mesiace alebo týždne, mohli by ste naraziť na problémy. Ak je podlahové vykurovanie vypnuté na dlhší čas, zahriatie a pohodlie miestnosti bude trvať dlhšie. V týchto situáciách budete pravdepodobne musieť zapnúť aj iné radiátory. To je samozrejme veľká nevýhoda. Je to tiež problematické, keď teploty klesnú naozaj nízko a musíte teplotu rýchlo zvýšiť. To by sotva bolo možné s podlahovým kúrením.

Skvelý a moderný dizajn podlahy s podlahovým kúrením

Tipy na inštaláciu

Podlahové vykurovanie je veľmi často inzerované s argumentom, že je veľmi ľahké ho nainštalovať. V takéto sľuby by ste nemali príliš dôverovať. Aj veľmi dobrí remeselníci to budú mať ťažké. Pretože s podlahovým vykurovaním potrebujete veľmi komplexné zručnosti. Musíte pracovať s elektrickou energiou a vodou súčasne a byť oboznámení s fyzikálnymi vlastnosťami rôznych materiálov.

Keramické dlaždice sú najlepším riešením pre podlahové vykurovanie 

montáž keramických obkladov

Pohodlný domov

Nakoniec musíte tiež dosiahnuť veľmi esteticky príjemný efekt. Rovnako tak pri výbere údržbára musíte byť veľmi opatrní. Ako už bolo spomenuté, údržba tejto inštalácie nie je jednoduchá záležitosť. Najlepšie je dohodnúť sa na akýchkoľvek trvalých tarifách údržby. Tiež by ste chceli podpísať zmluvu. Podľa toho by mal inštalatér prevziať zodpovednosť za správne fungovanie podlahového vykurovania.

Dúfame, že tu popísané výhody a nevýhody podlahového vykurovania budú užitočné a nápomocné pri rozhodovaní, či si ich inštalovať do svojho domu alebo nie. Prajeme vám teplý a pohodlný domov.