Korková podlaha: výhody a nevýhody, sprevádzané skvelými nápadmi na interiérový dizajn

Ak by ste urobili zoznam najkontroverznejších tém v interiérovom dizajne, potom by použitie korkovej podlahy bolo niekde určite v popredí. Toto riešenie sa v posledných rokoch stáva aktuálnejším, pretože určite má ekologický charakter. Kvalitatívna inštalácia však nie je obzvlášť jednoduchá. V nasledujúcich riadkoch chceme popísať výhody a nevýhody používania korkovej podlahy. Okrem toho by sme vám chceli ukázať mnoho elegantných príkladov interiérového dizajnu, ktoré by vás mohli inšpirovať k vytváraniu skvelých riešení. Mimochodom, toto je obzvlášť vhodné riešenie pre alergikov.

Inštaláciu korkovej podlahy by mali vykonávať odborníci

vytvorte z korkovej podlahy

Čo vlastne korková podlaha predstavuje?

Materiál na korkovú podlahu je predovšetkým veľmi šetrný k životnému prostrediu a udržateľný. Najprv je možné použiť stromy z celého sveta, vrátane samozrejme z vášho vlastného regiónu. Korková alebo korková podlaha je vyrobená z plášťa kmeňa stromu.

  Na výrobu je možné použiť iba stromy, ktoré nie sú mladšie ako 30 rokov. Ak použijete správnu technológiu, škrupina sa po krátkom čase sama obnoví z kmeňa stromu. Materiál na korok sa ťaží iba ručne, čo znemožňuje industrializáciu a hromadnú výrobu. To zasa znamená, že investovaním do určitého typu podlahy prispievate k trvalo udržateľnému rozvoju a ekologickým pracovným miestam.

Vaši drobci sú korkovou podlahou dobre chránení pred alergiami

nápady do detskej izby korková podlaha skvelé

Aký je pôvod korkového bobu??

Korková podlaha v súčasnosti nie je taká populárna ako obvyklé drevené alebo vinylové podlahy. Ale zároveň je to jedno z najtradičnejších a najekologickejších riešení pre návrh podlahy. Už starovekí Gréci používali korkovú podlahu a pravdepodobne to robili aj Rimania. Používanie tohto materiálu má tiež dlhú a nepretržitú tradíciu medzi Španielmi a Portugalcami. Rovnako je to aj dnes. Portugalsko zostáva dodnes hlavným miestom ťažby korkového materiálu. 70% suroviny na korkové podlahy pochádza z tejto krajiny. Korkové podlahy sa používajú v mnohých projektoch ekologickej architektúry a dizajnu. To však automaticky neznamená, že by aj toto riešenie bolo pre vás doma to pravé. Môžete sa rozhodnúť iba vtedy, ak viete viac o výhodách a nevýhodách tohto dizajnu podlahy. K týmto a ďalším technickým podrobnostiam sa dostaneme nižšie.

Toto je tiež vhodné riešenie pre detskú izbu

korková podlaha do detskej izby - skvelý dizajn interiéru

Spracovanie korku po extrakcii materiálu

Nielen pôvodná ťažba, ale aj spracovanie materiálu na korkovú podlahu je mimoriadne ekologické. Vloží sa do špeciálnych pecí a potom sa dá ľahko tvarovať rôznymi spôsobmi. Použitím vysokej teploty a tlaku sa rôzne časti korku sformujú do jednotnej hmoty. Výsledkom je obzvlášť silná látka, ktorá prostredníctvom Látka suberine zostáva obzvlášť konzistentný. Výsledkom je, že viac tohto polyméru sa použije počas výroby.

Celá rodina sa po ňom bude prechádzať veľmi pohodlne 

pohodlná korková podlaha pre deti

Výhody používania korkovej podlahy doma

Hlavnými výhodami korkovej podlahy je, že je ekologická a zdravá. Zároveň je to ľahko udržiavateľný materiál. Viac sa o tom ale dozviete v nasledujúcich riadkoch …

Môžete kombinovať rôzne odtiene hnedej 

dizajn podlahy - úžasný nápad do interiéru

Dobré pre alergikov

Ak máte doma alergiu, podlaha z korku by bola veľmi dobrým riešením. Samozrejme, potom by ste sa pravdepodobne vyhli vzniku alergií u detí a iných rodinných príslušníkov. Zdravý charakter tohto materiálu je jedným z hlavných argumentov jeho domáceho použitia.

Tmavá korková podlaha môže byť veľkým kontrastom k zvyšku miestnosti

tmavomodrá chodba - nápad z korkovej podlahy

Ľahko udržiavateľný materiál

Pri starostlivosti o korkovú podlahu je potrebné mať na pamäti niekoľko varovaní. Ak sa ho budete držať, dobrú kvalitu tohto produktu môžete udržať desaťročia. Škvrny sa napríklad dajú ľahko odstrániť trochou mydla, ale iba ak to urobíte okamžite. Ak zostanete trochu dlhšie, nebudete sa ich môcť zbaviť. Prostriedky, ktoré môžete použiť na čistenie, sú parné mopy a výrobky na ekologickú starostlivosť o drevo.

Korková podlaha je riešením šetrným k životnému prostrediu

nápad na dizajn interiéru mladej korkovej podlahy

Korok bude časom silnejší

Vinyl a tvrdé drevo môžu na prvý pohľad pôsobiť pevnejšie, ale tento dojem je veľmi často zavádzajúci. Korok v skutočnosti časom tuhne. Ak nie je jeho štruktúra poškodená, môže sa ukázať ako oveľa udržateľnejšie riešenie ako ostatné možnosti. Je dôležité, aby ste nábytok pravidelne presúvali o niekoľko milimetrov alebo centimetrov, aby sa v podlahe nevytvorili žiadne stopy.

V závislosti od druhu dreva môže mať korková podlaha rôzne zrná a farby

myšlienka drevenej korkovej podlahy - zariadenie v interiéri

Pohodlný pocit pri behu

Vyššie uvedený suberín je biopolymér, ktorý v skutočnosti pozostáva z niekoľkých vzduchových bublín. Pretože je dôležitou súčasťou korkovej podlahy, do značnej miery formuje pocit, ktorý máte pri behu. Človek má dojem, že je na pohodlnej špongii.

Tento materiál je vhodný aj pre zvieratá

mačka korková podlaha - skvelý nápad

Korková podlaha zaisťuje dobrú izoláciu

Korková podlaha je veľmi dobrou možnosťou, ak chcete zabezpečiť zvukovú a tepelnú izoláciu. Má vynikajúce vlastnosti v oboch ohľadoch. Vďaka tomu je korková podlaha ekologickejšia a lacnejšia, pretože sa vďaka zníženým účtom za elektrinu rýchlo vyplatí.

Presuňte nábytok medzi ne, aby sa podlaha nepoškodila

malá izba veľký interiér

Korkovú podlahu je možné osviežiť

Po chvíli môžete korkovú podlahu osviežiť vhodným lakom alebo farbou. Potom nanesiete ďalšiu vrstvu a obnovíte ju. Takýmto spôsobom môžete ukryť poškodené oblasti a ušetríte si tak potrebu ich výmeny na niekoľko rokov.

Korková podlaha je protišmyková, a preto je vhodná na schody

korková podlaha - skvelý nápad - zariadenie

Nevýhody korkovej podlahy

Tu je krátky zoznam nevýhod, na ktoré by ste určite mali byť upozornení:

  •  Korková podlaha môže byť citlivá na zmeny teploty;
  •  V porovnaní s inými materiálmi môže vyzerať rýchlejšie opotrebovanie (ale ako som už povedal, môžete obnoviť aj tento);
  •  Niekedy môže byť korková podlaha mechanicky poškodená pomerne ľahko;
  •  Tekutiny sa rýchlo vstrebávajú a v dôsledku toho sa môžu objaviť škvrny, ktoré môžu zostať dlho;
  •  Podlahu koša by ste museli pravidelne znova utesňovať;
  •  Inštalácia môže byť náročná a musí ju vykonať profesionál.

Korkovej podlahe môžete dodať farbu

korková podlaha so skvelými kvetinovými vzormi

Korková podlaha a rôzne štýly interiérového dizajnu

Vzhľad korkovej podlahy nemožno veľmi meniť. Vždy majú krásnu farbu dreva, ktorá môže byť tmavšia alebo svetlejšia v závislosti od spracovania. Vzhľad môže pôsobiť jednotnejšie alebo prirodzenejšie. Podobnosť s vzhľadom dreva robí korok univerzálnym materiálom pre rôzne štýly. Preto môže byť korková podlaha vhodná aj pre klasické aj moderné koncepcie dizajnu. Nakoniec je tiež možné zafarbiť korkovú podlahu pomocou vhodných prostriedkov. Môžete naň aplikovať rôzne vzory a osviežiť ho vo farbe. Je to úžasný prístup, ak chcete prispôsobiť podlahu alebo dokonca skryť všetky rozbité alebo špinavé miesta.

Čistenie nie je náročné 

Čistenie korkovej podlahy - skvelé tipy

Moderný interiér so skvelou korkovou podlahou

korková podlaha nápady do obývačky

Drevená podlaha je vhodná aj na dizajn kuchyne 

kuchyne a skvelý kuchynský nábytok - skvelé vybavenie v kuchyni

luxus s nápadmi na výzdobu interiéru korkovej podlahy

Dva nápady, ktoré ukazujú, ako odlišne môže byť korková podlaha zafarbená

niekoľko farieb na korkovej podlahe - skvelý nápad

niekoľko neutrálnych farieb korkovej podlahy

minimalizmus a nápad na zariadenie korkovej podlahy

Tu sú príklady s klasickými vzormi

vzor na podlahe - skvelý nápad v interiérovom dizajne

vzory a nápady - skvelý interiérový dizajn

retro nápad inšpirácia na zariadenie korkovej podlahy

Ešte niekoľko super moderných nápadov

super veľká kuchyňa s korkovou podlahou

skvelý dizajn interiéru podlahy - nápad z korkovej podlahy

skvelý nápad na zariadenie - korková podlaha

Táto podlaha je vhodná aj do kúpeľne …

skvelá korková podlaha - úžasný nápad na interiérový dizajn

ako aj pre všetky ostatné miestnosti doma … 

skvelý pár korkových podláh doma

rôzne farby dekorácie interiéru korkovej podlahy

obývacia izba v jednoduchom štýle - myšlienka obývačky

obývacia izba vo veľmi svetlých odtieňoch