Najkrajšie izbové vône na jeseň a ich vplyv na našu pohodu

Najpríjemnejšia sezóna sa už začala. Vzduch je stále chladnejší a dni sú stále kratšie. Teraz zostávame doma čoraz častejšie a užívame si útulné zabezpečenie našich štyroch stien. Okrem útulných prikrývok, teplých nápojov a jemného svetla sviečok sú vône do miestnosti ešte výraznejšie. Majú silný vplyv na našu náladu a pohodu, a preto ich možno vybrať tak, aby vyhovovali ročnému obdobiu. Nižšie vám povieme, prečo sú vône pre nás také dôležité a ktoré z nich sú ideálne na jeseň.

Vytvorte na jeseň príjemnú atmosféru pomocou izbových vôní

izbové vône jeseň zima

Prečo na nás príchute pôsobia tak silne??

Vône majú neviditeľnú silu. Môžu nás okamžite preniesť do dávno zabudnutých chvíľ alebo nás odviezť do ďalekých krajín. Emócie prichádzajú a nálada sa mení v priebehu niekoľkých sekúnd. Prečo je to tak? Početné vedecké štúdie dokázali, že vône majú priamy a silný vplyv na náš limbický systém v mozgu.

Z evolučného hľadiska je to jedna z najstarších častí nášho mozgu, kde sú uložené dlhodobé spomienky a pocity. Molekuly vône, ktoré vstupujú do limbického systému nosovými nervami, sú schopné v nás vzbudiť rôzne emócie a spomienky.

Vône majú v našom mozgu neviditeľnú, nevedomú silu

efekt vonnej miestnosti

Najpopulárnejšie izbové vône na jeseň a zimu

Vďaka veľkej účinnosti vôní si môžete vo svojom dome kedykoľvek navodiť akúkoľvek náladu. Nasledujúce arómy sú obzvlášť vhodné na jeseň a dajú sa prevoňať vašimi miestnosťami rôznymi vonnými doplnkami a zariadeniami. Okrem klasických vonných sviečok a vonných tyčiniek môžete použiť aj izbové vône vo forme aromalampy, elektrického difuzéra alebo katalytickej žiarovky. Vo väčšine prípadov majú aj ušľachtilý dizajn a sú dokonalým doplnkom vášho bytového zariadenia. Tu je náš výber atmosférických vôní na jeseň:

santalové drevo

zdravé vône do santalového dreva

Nie nadarmo je santalové drevo v Indii podľa starodávneho liečiteľského umenia ajurvédy považované za posvätné. Jeho vôňa má silný relaxačný účinok na nervový systém, rozpúšťa blokády a navodzuje meditatívnu náladu. Santalové drevo je možné použiť nielen ako vonné tyčinky doma, ale aj ako esenciálny olej do aromalampy, ako vonnú sviečku alebo do elektrického difuzéra.

céder

izbové vône efekt cédrového dreva

Tento esenciálny olej má tú vlastnosť, že poskytuje väčší pokoj a jasnosť. Príjemná vôňa rozpúšťa obavy a agresiu a podporuje dobrú duševnú rovnováhu.

eukalyptus

izbové vône jesenný eukalyptus

Vôňa eukalyptu otvára pľúca a uľahčuje dýchanie. Podporuje tiež koncentráciu a ochotu učiť sa súčasne. Po niekoľkých minútach sa cítite oveľa energickejší a produktívnejší.

Bergamot

izbové vonné látky z bergamotu

Jemná aróma bergamotu má vplyv na zlepšenie nálady a má preukázaný pozitívny vplyv na mierne depresívne nálady. Na jeseň a v zime je táto vôňa verným aromatickým spoločníkom v každodennom živote a odporúča sa predovšetkým ako izbová vôňa.

jazmín

vône do miestnosti s jazmínovým efektom

Vôňa života! Jazmín je vhodný pre každé ročné obdobie. Prináša radosť zo života a neporovnateľne ľahkú sviežosť a rozpúšťa nervozitu a napätie.

vanilka

izbové vône vanilkový efekt

Vanilka je jednou z najobľúbenejších izbových vôní a príchutí vôbec. Zvlášť na jeseň a v zime nám táto vôňa dodáva príjemný pocit bezpečia a tepla. Okamžite navodí dobrú náladu a zvýšenú duševnú aktivitu.

levanduľa

izbová vôňa levanduľový efekt

Ďalšia obľúbená klasika medzi príchuťami. Levanduľová vôňa, najmä z prírodného esenciálneho oleja, upokojuje dušu a ducha a zaisťuje vnútornú rovnováhu a pokojný spánok. Tiež sa odporúča používať levanduľu, ak máte problémy so vstupom.

mandarinka

efekt vône mandarínkovej miestnosti

Táto sladká citrusová vôňa nás objíma a dodáva nám zmyselnosť a vnútornú rovnováhu zároveň. Podobne ako ostatné citrusové arómy, aj mandarínka má na našu myseľ mimoriadne povzbudzujúci a osviežujúci účinok.

škorica

vône škorice na jeseň do zimnej miestnosti

Škorica má rozhodne hrejivý účinok, aj keď vdýchne jej vôňu. Zvyšuje náladu, má relaxačný účinok a dodáva rustikálny pocit bezpečia. Podobne ako levanduľa, aj škorica môže podporovať dobrý spánok a zmierňovať úzkosť a depresiu.

Vyskúšajte rôzne izbové vône u vás doma a nájdite si medzi nimi svoje obľúbené. Využite jedinečnú silu vôní práve teraz na jeseň a v zime a urobte si pohodlie!

Štýlové elektrické aróma difuzéry vytvárajú v miestnosti príjemnú meditatívnu atmosféru

aromatický difuzér elektrické izbové vône

Staré dobré vonné sviečky vyžarujú príjemné svetlo a arómu zároveň

vonné sviečky izbové vône jeseň           vôňa sviečky vonia po lampášoch

Takto si môžete jeseň skutočne užiť!

izbové vône na jesenné vonné sviečky tekvice