Nákup nábytku a interiérového dizajnu: kvalita, inteligentné plánovanie osvetlenia a poradenstvo pre spotrebiteľa

návrh interiéru nábytok nákup nábytku návrh skúšobného sedenia zmluva o porovnaní cien

Praktické tipy a triky pre optimálny dizajn miestnosti

 Nákup nábytku: užitočné rady

Vlastný domov nie je pre mnohých ľudí len miestom na spanie, ale aj oázou pohody. Podľa prieskumu to u 90 percent z 1336 opýtaných ľudí znamená predovšetkým „bezpečnosť“. Dizajn nábytku a osvetlenia môže tento pocit posilniť alebo dokonca vytvoriť.

Čo však odlišuje „príjemný nábytok“ od obzvlášť odolného a pohodlného – aké vlastnosti kvality existujú? A ako je možné, že vaše štyri steny budú kúpané v relaxačnom svetle ľahko a pohodlne?

Získajte prehľad a skontrolujte kúpnu zmluvu

 Pred kúpou nového nábytku by ste si mali ujasniť niektoré formality a skontrolovať kvalitatívne vlastnosti.

 •  Porovnanie cien rôznych obchodov s nábytkom

Odporúča sa porovnanie cien, aby bola cena a kvalita nábytku uspokojivá.

Na odfiltrovanie správnej ponuky je vhodný výskum. Mali by sa porovnať rôzne obchody s nábytkom v rôznych cenových reláciách. Mnoho obchodov s nábytkom má rovnakých dodávateľov a rovnaké kusy. Ak sa vám ponuka zdá príliš vysoká, priamo na predajnom ihrisku je možné spomenúť lacnejšiu ponuku od konkurencie. Možno bude potrebné vyjednať zľavy.

A keď sa zadá veľká objednávka, napríklad na kompletnú spálňu – šatník, posteľ a nočný stolík – väčšinou dôjde k zľave. Otázky: „Je ešte potrebné niečo urobiť s konečnou cenou?“ Alebo „O koľko by ste mohli ešte klesnúť?“ Mali by ste ich uviesť iba na konci celej faktúry. Pretože pri vysokom súčte je predajca pravdepodobnejšie, že bude hovoriť sám so sebou, než pri pomerne nízkej cene za jeden kus nábytku..

interiérový dizajn nákup nábytku návrh nábytku zľava zmluva o porovnaní cien

 • Pri nákupe online: skontrolujte serióznosť

Okrem porovnania obchodu s nábytkom sa oplatí prezerať internet. Pretože niektorí online predajcovia často ponúkajú nábytok za menej.

Pri výbere obchodu sa uistite, že ide o „dôveryhodný obchod“. Pečať schválenia, ktorá sa udeľuje rôznym obchodom po kontrole jednotlivých kritérií. Kritériá kvality zahŕňajú ochranu údajov a zásady vrátenia.

Existuje tiež možnosť prevzatia záruky kupujúceho. To zaručuje napríklad v prípade nedoručenia vrátenie kúpnej sumy. „Klasický“ variant záruky je možné aktivovať bezprostredne po kúpe, čo znamená, že je možná ochrana až do výšky 2 500 EUR. Môžete zistiť, ktorým obchodom bola udelená pečať schválenia toto hľadanie zistiť.

interiérový dizajn nákup nábytku online porovnanie cien zmluvná zľava

 • Kúpna zmluva a vklad

Po vypracovaní kúpnej zmluvy je potrebné okrem poskytnutých cien a zliav dodržiavať aj všeobecné obchodné podmienky. Predajca nábytku spravidla zaručuje iba právo na vrátenie do 14 dní. Ak sa stane, že kupujúci chce vypovedať zmluvu po lehote na odstúpenie, má díler právo požadovať storno poplatok. To je spravidla najmenej desať percent z kúpnej ceny. Všetky ústne dohody musia byť v každom prípade vyhotovené písomne.

Ak je pre zmluvu požadovaná záloha, kupujúci nie je zo zákona povinný ju vykonať. Je pravdepodobnejšie, že sa zálohe vyhnete, a ak áno, nemala by presiahnuť desať percent kúpnej ceny. Pretože v prípade bankrotu kupujúci často nedostane vrátenú zálohu.

Uznanie kvalitného kusu nábytku

Krásny a robustný vzhľad nemusí nutne znamenať kvalitný kus nábytku. Tí, ktorí si to vážia, sa môžu orientovať na jednotnej pečati schválenia.

 •  Pečať schválenia „M“

„Organická pečať“ je napríklad umiestnená na niektorých potravinách, vďaka čomu je pre spotrebiteľa rozpoznateľná ich kvalita a udržateľná výroba. Pretože stále viac spotrebiteľov oceňuje vysokokvalitné výrobky. Tento trend nasledoval aj nábytkársky priemysel. Spoločnosť Deutsche Gütegemeinschaft Möbel E.V. (DGM) priniesla na trh „Golden M“. Kusov nábytku, ktoré nesú túto značku kvality, bolo podrobených niekoľko krokov – pokiaľ ide o ich funkčnosť, spracovanie a slobodu od škodlivých látok. Dvere a zásuvky sa napríklad otvoria a zatvoria asi 80 000 -krát alebo sa na pohovku niekoľkokrát spustí závažie. Test znečisťujúcich látok sa vykonáva v špeciálnej klimatickej komore.

interiérový dizajn kúpa nábytku komoda z masívu komoda vintage rokokový drevený nábytok drevená stolička

Štítok s emisiami DGM poskytuje spotrebiteľom tiež informácie o emisiách znečisťujúcich látok z nábytku, ako je pohovka, skriňa, stôl alebo matrac. Nábytok je testovaný a rozdelený do rôznych emisných tried (triedy A-D). Trieda A, čo znamená najmenšie množstvo znečisťujúcich látok. Škodlivými látkami môžu byť pesticídy v čalúnení alebo retardéry horenia v tkaninách.

Charakteristika skutočného dreva a imitácie

Rovnako ako syntetické topánky s koženým vzhľadom existujú na trhu s nábytkom aj niektoré imitácie dreva, ktoré laik často už nevie rozoznať od variantu zo skutočného dreva.

Vlastnosti rôznych nábytkových materiálov

Medzi jednotlivými materiálmi použitými na jeho výrobu sú určité rozdiely. Spotrebiteľ by tomu mal venovať pozornosť, aby sa ubezpečil, že nejde o napodobeninu, ktorá sa predáva ako skutočné drevo.

interiérový dizajn kúpa nábytku jedálenský stôl masívny hrnček kreslo moderný dizajn

 • Masívne drevo a dyha

Nábytok z masívu má často nepravidelnosti kvôli tomu, že je vyrobený z prírodného materiálu. A tak dve tabuľky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú identicky, môžu od seba pri bližšom skúmaní vyniknúť, a to prasklinami, zvyškami živice a rozdielmi vo farbe alebo zrnitosti. Tieto nepravidelnosti sú nezameniteľnými charakteristikami nábytku z pravého dreva alebo masívu.

Popisy „masívne drevo“ alebo „masívne drevo“ sú na štítkoch nábytku, ktorý vyhovuje DIN 68871. Táto norma pre označovanie nábytku zaisťuje, že všetky časti, okrem zadnej steny a podstavcov zásuviek, sú vyrobené z jedného druhu dreva a nie sú dyhované. Pretože pri nábytku, ktorý je dyhovaný, tvorí drevo iba povrch. Tá je nalepená napríklad na drevotrieske.

 • Imitácia dreva

Spotrebiteľ spravidla nevie rozoznať, či je povrch z pravého dreva alebo iba z imitácie. Dyhy zo skutočného dreva sú často fotografované a tlačené na drevotrieskové dosky. Tieto imitácie sa označujú ako „dubový dekor“ alebo „javorový laminát“. S cieľom vylúčiť možnosť imitácie povrchu skutočného dreva zaviedla iniciatíva Furnier + Natur v roku 2003 popis „Dýha – skutočné drevo“ s cieľom identifikovať povrch z masívneho dreva..

interiérový dizajn nákup nábytku dyhy druhy dreva drevo Nech je svetlo!: Umieste nábytok a priestor na výslnie

Aby bol kvalitný nábytok v správnom svetle a atmosféra miestnosti bola príjemná, je možné dizajn osvetlenia prispôsobiť miestnostiam a individuálnemu použitiu miestnosti..

 •  Elektrické svetlo a svetelné zdroje

Pred vynájdením elektrického svetla bolo slnko hlavným zdrojom svetla. Neskôr neandertálci objavili oheň ako zdroj svetla, ktorý im tiež poskytoval teplo. Tento typ svetla produkovaného ohňom možno stále nájsť v niektorých obývačkách vo forme sviečok alebo krbu. V obytných priestoroch však dominujú elektrické svetelné zdroje.

 •  Pôvod žiarovky

Elektricky generované svetlo sa začalo vynálezom žiarovky. To sa stalo v roku 1879 prostredníctvom Thomasa Alvu Edisona. Technicky implementoval prvé prístupy k umelo generovanému svetlu.

interiérový dizajn nákup nábytku osvetlenie žiarovka vintage dizajn moderné závesné svetlá

 • Moderné žiarovky a ich rozdiely

Žiarovka bola dnes stiahnutá z trhu a nahradená inými modernejšími a energeticky úspornejšími žiarovkami.

 • Halogénové žiarovky

Halogénová žiarovka funguje podobne ako žiarovka v minulosti. Svetlo sa vytvára aj zahrievaním volfrámového vlákna. Na rozdiel od energetickej a LED žiarovky to nie je veľmi efektívne.

 • Energeticky úsporné žiarovky

Energeticky úsporná žiarovka neobsahuje volfrámové vlákno, ale žiarivky, ktoré sú naplnené plynom a generujú svetlo. Vzhľadom na obsah jedovatej ortuti je potrebné žiarovky náležite zlikvidovať. Napríklad prostredníctvom recyklačného centra.

 • LED lampa

V prípade LED žiaroviek sú za reprodukciu svetla zodpovedné malé diódy vyžarujúce svetlo. Tieto žiarovky neobsahujú ortuť. Tieto by však nemali byť vyhodené do domáceho odpadu, pretože sú recyklovateľné.

   interiérový dizajn osvetlenie moderná LED obývačka jedáleň   Účinok, plánovanie a ovládanie koncepcií osvetlenia

Plánovanie a používanie rôznych svetelných zdrojov je možné vykonávať rôznymi spôsobmi. Napríklad svetlo má vplyv na ľudský biorytmus. Svetelné zdroje majú vplyv na blaho človeka a môžu byť použité na jeho podporu.

 •  Svetlo a biorytmus

Je dobre známe, že svetlo má rozhodujúci vplyv na ľudský biorytmus. Ak je svetlo a svieti slnko, telo uvoľňuje serotonín (hormón šťastia) a telo je aktívne. Aktivačný a relaxačný efekt svetla je možné vytvoriť aj v domácnosti pomocou rôznych svetelných systémov.

Osvetlenie miestnosti alebo nálady: plánovanie osvetlenia v obývacej časti

Umelé zdroje svetla môžu byť okrem iného použité ako osvetlenie miestnosti alebo nálady. Osvetlenie miestnosti slúži takpovediac na základné osvetlenie. Svietidlá sú pripevnené k stropu alebo podlahe, aby osvetlili miestnosť zo všetkých strán. Oko vníma rovnomerné osvetlenie a je menej únavné.

Na rozdiel od osvetlenia miestnosti, náladové osvetlenie v obývacích izbách poskytuje menej svetla ako relaxačná atmosféra. Náladové svetlá sú dobrou alternatívou k osvetleniu miestnosti, najmä vo večerných hodinách, keď by si telo malo pomaly oddýchnuť. Svetlá by však nemali byť príliš jasné a môžu byť umiestnené na komodu, podlahu alebo parapet.

interiérový dizajn nákup nábytku oblúková lampa oceľ lesklá strieborná kožená sedačka biely hlboký vlasový koberec

Inteligentné ovládanie svetelných zdrojov

Svetelné zdroje by mali byť stmievateľné, aby bolo osvetlenie miestnosti a nálady možné navzájom koordinovať alebo regulovať v závislosti od dennej doby a vnímania. Regulácia zaisťuje nielen rovnomerné osvetlenie, ale aj svetelné akcenty, ktoré môžu zvýšiť príjemný pocit.

Okrem toho je možné prispôsobiť svetelné podmienky rôznym situáciám: pri sledovaní televízie alebo čítania je tlmené osvetlenie zvyčajne príjemné a rovnomerné osvetlenie miestnosti počas práce. Flexibilné ovládanie je možné vykonávať pomocou časovačov, stmievačov alebo detektorov pohybu. tu nájdete užitočné informácie o funkčnosti ovládacích prvkov, ako aj o ich najlepšom možnom plánovaní priestoru a energetickej účinnosti.

Pohovka: relaxujte v obývacej časti

Nielen variabilné osvetlenie, ktoré je prispôsobené miestnosti a vašim vlastným potrebám, zaisťuje pocit relaxácie. Pohodlná pohovka môže poskytnúť ďalšiu relaxáciu po namáhavom dni.

 •  Varianty pohovky a test kvality

Od malých alebo XXL až po variant s funkciou spánku – trh so sedačkami je rozmanitý. Je preto dôležité pohovku nielen prispôsobiť svojim vlastným potrebám a priestoru, ale tiež skontrolovať kvalitu.

 • XXL, modulárny alebo s funkciou spánku?

Takzvané pohovky XXL alebo Big sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí sa radi „rozkladajú“ na sedačke. Na týchto sa totiž automaticky predpokladá ležiaci postoj, pretože plocha sedadla je relatívne hlboká. Pre ľudí, ktorí radi sedia a pracujú pred stolom do obývačky, bude tento variant pohovky skôr nevhodný. Rozmery miestnosti pre pohovku XXL je potrebné vziať vopred a pre každú stranu pohovky je potrebné pridať najmenej jeden meter, aby ste stále mohli bez problémov prechádzať okolo kusu nábytku..

interiérový dizajn nákup nábytku rozkladací gauč pohovka vyskúšať

Ak naopak nechcete len sedieť na sedačke, ale chcete na nej aj pohodlne spať, zvoľte rozkladaciu pohovku. Pred kúpou by ste si mali vyskúšať, či sa funkcia výsuvu ľahko používa. Navyše pre „podlahové podvaly“ existuje viac funkcií, ktoré umožňujú vytiahnutie ležiacej plochy dopredu alebo nadol. Pre ľudí, ktorí radšej spia vyššie alebo na boku, by mohli byť vhodnejšie pohovky, v ktorých je možné sklopiť chrbát alebo lakťové opierky.

Ak je k dispozícii len málo miesta, alebo má miestnosť nejaké rohy, sú výhodou modulárne sedacie súpravy, ktoré sú zostavené z jednotlivých „kociek sedadla“. Jednotlivé diely sú k dispozícii s podrúčkami alebo bez nich a v rôznych veľkostiach a tvaroch. To znamená, že môžu byť integrované do akejkoľvek miestnosti. Kocku je možné použiť aj ako poličku k nohám alebo ako konferenčný stolík.

 • Otestujte kvalitu pohovky

Pred výberom pohovky by ste si mali ľahnúť a sadnúť si na skúšku. Týmto spôsobom sa dá určiť, ktorý materiál – pružinové jadro alebo pena – a ktorá výška sedadla je najpohodlnejšia, alebo či sú ramená / operadlá nastaviteľné. Existuje tiež rôzne čalúnenie: bežné a pevné čalúnenie.

S krytom by ste mali zabezpečiť aj to, aby sa na slnku neodfarboval. Pokiaľ je zvolený látkový poťah, je potrebné dbať na jeho odolnosť voči oderu a povrch odpudzujúci nečistoty.

interiérový dizajn nákup nábytku gauč muž pohovka relax notebook Zbavte sa špiny a zvýšte kvalitu života

Aby bola zachovaná kvalita a vzhľad, horný materiál pohovky by mal byť pravidelne čistený a ošetrovaný. V niektorých prípadoch sú pokyny na starostlivosť už popísané na štítku. Kožené a textilné poťahy je potrebné čistiť oddelene.

 •  Koža a textil

Kožené sedacie súpravy sú vďaka svojmu materiálu obzvlášť robustné a odolné. Je to vidieť aj na čistení. Nečistoty je najlepšie najskôr vysať hubicou na čalúnenie a prípadné zvyšky zotrieť vlhkou handričkou. A keďže ide o prírodný materiál, ktorý stráca lesk a vláčnosť, napríklad v dôsledku straty vlhkosti, kožu treba ošetrovať hydratačným kožným mliekom zhruba dvakrát do roka. Iba hrubú alebo nubukovú kožu nemožno ošetriť krémom alebo pleťovou vodou. K tejto koži sú vhodné bezolejové spreje.

Na rozdiel od koženého poťahu je látkový poťah často snímateľný a je možné ho prať v práčke. Ak ide len o sporadické znečistenie, môže sa to v prvom kroku tiež ošetriť dýzou na čalúnenie. Potom škvrnu odstráňte vlažnou vodou a jemným pracím prostriedkom. Ak chcete uvoľniť zvyšky pracieho prostriedku, utrite ho vlhkou handričkou – predídete tak nevzhľadným bielym okrajom.

interiérový dizajn nákup nábytku sedačka kožená sedačka údržba stojacia lampa drevené palubovky

 •  Odstraňovanie škvŕn: od čokolády po kávu

Ľudia nielen ležia alebo sedia na sedačke, ale často aj jedia. Stopy čokolády a spol. Je možné rýchlo odstrániť niekoľkými radami. Škvrny od čokolády, vajíčka alebo moču je najlepšie odstrániť studenou vodou. Kávu, krv alebo zvyšky rúžu môžete ošetriť vlažnou destilovanou vodou, do ktorej pridáte jemný šampón. Mastné škvrny sú zvyčajne najodolnejšie. Tieto sa rozpustia v perlivej vode.

Pohodlná posteľ

Pri kúpe a manipulácii s matracom je potrebné vziať do úvahy aj niekoľko vecí, ktoré ovplyvňujú kvalitu a starostlivosť.

 Pravá podložka

Matrac je obzvlášť dôležitý pre dobrý spánok. Existuje veľa rozdielov, najmä pokiaľ ide o stupeň tvrdosti alebo cenu.

 • Kvalitné vlastnosti matracov

Kvalita matraca závisí okrem iného od jeho hmotnosti. Čím vyššia je hmotnosť obsiahnutej peny, tým vyššia je kvalita matraca. Nasledujúci obrázok ukazuje, ako sa vypočítava objemová hmotnosť.

 •  Mäkké alebo tvrdé?

Veľa sa diskutuje o tom, či je pre chrbát lepší tvrdý alebo mäkký matrac. Voľba stupňa tvrdosti nevychádza z „predpísaných“ kritérií, ale predovšetkým z vašich vlastných spánkových návykov, telesnej hmotnosti alebo výšky.

návrh interiéru nábytok nákup posteľ matrac pohodlný zdravý spánok

V každom prípade by mali byť vzorky umiestnené na rôzne matrace. Ak sa nemôžete rozhodnúť, niektorí predajcovia matracov ponúkajú možnosť vziať si matrac na týždeň na testovanie. Ak sa vám to nepáči, neexistuje žiadna kúpna povinnosť. To je obzvlášť užitočné pre matrace, ktoré sa vzdávajú iba kvôli telesnej teplote.

 • Čím drahšie, tým lepšie?

Cena nemusí nutne hovoriť o kvalite matraca. Stiftung Warentest má výsledky, z matracov, ktoré boli od roku 2009 testované na pohodlie a cenu. Zistilo sa, že drahé matrace nemožno nevyhnutne hodnotiť známkou „veľmi dobrý“. Spolu s lacnejšími modelmi sa často nachádzali v uspokojivom sortimente. Navíjacie matrace boli navyše v zľave hodnotené lepšie ako modely za približne 1 000 eur, ktoré získali iba „dostatočné“ hodnotenie za svoje pohodlie..

interiérový dizajn nákup nábytku postele matrace zdravé

 Správna starostlivosť o matrac

Aby ste mohli na matraci dlho pohodlne spať a predovšetkým, aby bol čo najmenej roztočový, je potrebné ho pravidelne čistiť.

 •  čistenie

Matrac je možné medzi tým čistiť vysávačom, aby sa zabránilo roztočom. Ak dôjde k hrubému znečisteniu alebo škvrnám, je ich možné odstrániť čalúnením alebo enzýmovým čističom.

Aby ste predišli tvorbe plesní, matrac by ste mali pravidelne obracať. Akékoľvek škvrny od plesne, ktoré sa vytvorili, je potrebné najskôr vysať vysávačom, aby sa odstránili spóry plesní. Potom sa môže použiť zmes izopropylalkoholu a vody. Po krátkom pôsobení ho vyberte vlažnou vodou a dezinfikujte matrac.

interiérový dizajn nákup nábytku posteľ matrac čistý alergik zdravý roztoč domáci prach

 • Rady pre alergikov

Napriek čisteniu sa v matraci môžu rýchlo vytvárať roztoče. Malé zvieratá majú veľkosť iba 0,1 až 0,5 milimetra a nemožno ich vidieť voľným okom. Tieto však spôsobujú alergiu takmer u každého siedmeho človeka. To sa prejavuje kašľom alebo dokonca dýchavičnosťou. 75 percent všetkých roztočov z domáceho prachu sa nachádza predovšetkým v matracoch nemeckých domácností, pretože roztoče majú obzvlášť radi teplé a vlhké prostredie a živia sa vločkami kože. Malé zvieratá je možné odstrániť špeciálnymi sprejmi.

Na toto by si mali dať pozor alergici Správa SWR tiež sa uistite, že poťah matraca je umývateľný. Testy ukázali, že roztoče sú usmrtené takmer 100 percent pri 60 stupňoch. Cyklus prania pri 40 stupňoch odstráni z poťahu matraca iba asi 6 percent toho istého. Umývací cyklus by sa mal vykonávať raz za rok. Alergici by okrem prateľného poťahu na matrac mali používať aj takzvaný „obal“ (poťah matraca). Tie zachytávajú roztoče a kožné vločky.

interiérový dizajn nákup nábytku posteľ čistenie matraca zdravé

Práva spotrebiteľa: chybný nábytok a ukončenie zmluvy

 •  Chyby na nábytku: vyžiadajte si opravu alebo následné dodanie

Ak nábytok vykazuje chyby pri dodaní, spotrebiteľ má právo na opravu alebo dokonca následnú dodávku. Predajca musí vykonať opravu bezplatne a znáša akékoľvek náklady na materiál alebo dodanie. Ak nie je možné vady odstrániť následným zlepšením, bude uskutočnená následná dodávka.

 • Možnosti odstúpenia od zmluvy

V prípade, že je poškodenie zistené aj v dodatočne dodanom tovare, má kupujúci možnosť úplne odstúpiť od zmluvy alebo znížiť kúpnu cenu. Zákazník má tiež právo odstúpiť od zmluvy v prípade omeškania dodávky. Poradenské stredisko pre spotrebiteľa odporúča v prípade reklamácií alebo porušení zmluvy použiť hotové vzorové listy, pomocou ktorých je možné neskoré dodávky, vady alebo vyhlásenia o odstúpení od zmluvy zaslať predajcovi.