Podlahové vankúše a spol. – Chytrý spôsob sedenia a leňošenia

Pohodlné, domáce … podlahové vankúše! Jednoznačne patria k bytovým doplnkom s najvyšším efektom pri zariaďovaní a bývaní. Vankúše vo všeobecnosti predstavujú pohodlie nielen pri spánku, ale aj v každodennom živote – pri čítaní, rozprávaní, práci alebo dokonca na cestách. Aj keď počujete slovo „vankúš“, okamžite vám napadne jemnosť a teplo, pokoj a relaxácia … Nie je preto také prekvapujúce, že dekoračné a podlahové vankúše patria medzi najobľúbenejšie prvky moderného interiérového dizajnu a používajú ich mnoho dizajnérov a milovníkov dizajnu sa používa veľmi často a radi.

Konvenčné podlahové vankúše a ich alternatívy

Nie všetky podlahové vankúše sú rovnaké. Táto kategória zahŕňa aj ďalšie alternatívy, ktoré majú rôzne výhody a nevýhody a je možné ich vybrať jednotlivo alebo v kombinácii, v závislosti od osobného vkusu a konkrétnych potrieb. Dnes by sme sa chceli bližšie pozrieť na tri hlavné typy podlahových vankúšov. Čím to je, že vynikajú? Akú funkciu a vlastnosti majú a prečo by ste si ich mali vybrať?

Mnoho ľudí uprednostňuje podlahové vankúše všetkých tvarov

rohová sedačka vyrobená z podsedákov v jasných farbách

Klasický podlahový vankúš

Vyzerá to skoro ako normálny vankúš na pohovku, len je o niečo väčší a odolnejší. Obdĺžnikové, oválne alebo okrúhle – všetko je dovolené a výber závisí samozrejme len od vášho vlastného vkusu a štýlu zariaďovania. Podlahové vankúše sú zvyčajne vyrobené z plsti, zamatu, bavlny alebo inej robustnej a ľahko udržiavateľnej tkaniny.

Výmenné kryty sú samozrejme vždy vhodnejšie. Podlahové vankúše, tiež známe ako podsedáky, sú obzvlášť užitočné v menších bytoch a s niekoľkými nečakanými hosťami, pretože sa dajú ľahko stohovať a ušetria tak veľa miesta doma. Na druhej strane, podlahové vankúše je možné veľmi flexibilne umiestniť kdekoľvek.

Podlahové vankúše s pletenými poťahmi pre ešte väčšie pohodlie

konferenčné stolíky z pletenej podlahy horčicový čalúnený nábytok

Trendový puf

Elegantný príbuzný konvenčnej taburetky predstavuje skvelú možnosť sedenia nielen v obývačke, ale aj v detskej izbe alebo spálni – dokonca aj ako príručný stolík alebo poličku. Jeho ušľachtilá verzia je zvyčajne čalúnená kožou a má elegantný valcovitý profil. A ak máte radi vinobranie, niekoľko známok používania je veľmi vítaných.

Pri nastavovaní používajte pufy v rôznych farbách a prevedení

eklektický nábytok do obývačky s podlahovými vankúšmi a pufom

Samotné slovo „pouf“ pochádza z francúzštiny a znamená niečo ako podnožka, alebo skôr pohovka. Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia bol už veľmi obľúbený ako sedadlo a v súčasnosti je určite opäť v móde. Pufy v rôznych farbách a prevedení preto nájdete takmer vo všetkých kolekciách nábytku od známych výrobcov. Pufy s hrubo pletenými poťahmi z jemnej vlny, aké sú naše obľúbené -, pôsobia obzvlášť domácky s „hygge“ nádychom Urchin Pouf od Thomasa Eycka.

Deti oceňujú predovšetkým plyšové podlahové vankúše

podlahové vankúše v červených a žltých nápadoch do obývačky

Sedacie vaky a nadrozmerné matracové vankúše

Objemné z manšestru alebo optimálne ergonomické, zdobené prúžkami – sedacie vaky a chladné matracové vankúše sú v poslednej dobe stále obľúbenejšie. Napriek tomu, že zaberajú oveľa viac miesta, majú dostatok výhod, ako napríklad – môžu úplne nahradiť pohovku v obývacej izbe. To isté platí pre konferenčný stolík a prečo nie pre odkladací stolík a komodu?

Celú súpravu pohoviek a konferenčných stolíkov je možné zostaviť z matracových vankúšov

pohodlné vankúše na sedenie do obývačky v jasných farbách

Bežné materiály na výplň

Klasické páperie a perie nie sú prvou voľbou, pokiaľ ide o plnenie podlahových vankúšov. Tieto materiály sú príliš jemné a nedokážu zaistiť potrebný komfort sedenia na podlahe. Chýba tiež stabilita a izolačná sila. Podlahové vankúše, ktoré sú plnené penou, na druhej strane ponúkajú perfektné sedenie a sú mimoriadne ergonomické a zdravé. Plastové loptičky alebo pevné prírodné vlákna sú obzvlášť bežné v pufoch a sedacích vakoch a nie sú menej odporúčané. V poslednej dobe sú na vzostupe aj ďalšie inovatívne výplňové materiály, ktoré poskytujú ešte udržateľnejší komfort pri sedení na podlahe.

V obývačke je príjemne teplo a neskutočne útulne

zariadenie obývačky koberec podlahové vankúše vzorované

Čo by ste mali zvážiť pri nákupe?

Materiál a starostlivosť tu majú vždy prednosť. Pri kúpe podlahových vankúšov by ste ich nikdy nemali zanedbávať, aj keď vás ako kupujúceho v prvom rade zaujíma dizajn a farby. Na rozdiel od dekoratívnych vankúšov sú vankúše sedadiel vystavené intenzívnejšiemu používaniu, a preto by mali byť robustné a ľahko sa o ne starať. Pri nákupe si pozorne prečítajte pokyny k starostlivosti a materiálu. Zvážte, najmä pri menších podlahových vankúšoch, či a predovšetkým kde ich budete držať. Máte dostatok miesta a sú skutočne tým najlepším riešením pre váš domov? V neposlednom rade by ste sa mali samozrejme zamyslieť aj nad tým, či tieto štýlovo zapadajú do vášho interiéru a aké farby a vzory by mali mať.

Sedací nábytok sa často ponúka so zodpovedajúcimi dekoratívnymi a podlahovými vankúšmi

dizajnové vankúše na sedenie

Správne udržujte podlahové vankúše

Pravidelné kladenie vankúšov na vzduch a na slnko a ich dôsledné trepanie je základnou súčasťou starostlivosti o tieto veľmi užitočné domáce doplnky. Pretože vo väčšine z nich sa roztoče veľmi často robia pohodlnými. Navyše sa rýchlo spojí pleseň a ďalšie baktérie, ktoré môžu poškodiť naše zdravie a predovšetkým zdravie našich detí. Ako dodatočnú ochranu sa odporúča pravidelné pranie odnímateľných poťahov, ako aj utieranie antibakteriálnou mydlovou vodou v prípade jemných tkanín a náplní.

Podlahové vankúše v etnickom štýle sú veľmi elegantné aj na koberci v obývacej izbe

podlahové vankúše nápady v etnickom štýle sisalový koberec do obývačky

Vytvorte si vysnenú oázu salónika s pohodlnými matracovými vankúšmi pri okne

veľké podlahové podušky podsedáky pruhované