Správna starostlivosť o kaktus – takže vaše pichľavé miláčky sú vždy v top forme

Kaktusy sú extrémne robustné a ľahko sa starajú o rastliny, ktoré mnohí z nás vysádzajú v dome alebo dokonca na záhrade. Napriek tomu, že by to mala byť pravda, správna starostlivosť o kaktusy je rozhodne dôležitým faktorom pre zdravie pichľavých sukulentov. Tento príspevok je o tom, čomu by ste mali venovať pozornosť, pokiaľ ide o polohu a pôdu, zalievanie a hnojenie, ako aj pri presádzaní..

Ak je starostlivosť o kaktusy správna, rozhodne to môžete vidieť

starostlivosť o farebné kaktusy

Vyberte si perfektné miesto a pôdu

Kaktusy v zásade uprednostňujú, aby boli jasné a teplé, ale priame poludňajšie slnko je pre nich vo väčšine prípadov problémom. Mnohé z týchto druhov sú dokonca veľmi citlivé na silné slnečné lúče a za určitých okolností sa môžu dokonca popáliť. Všeobecné pravidlo hovorí: čím je rastlina svetlejšia a zelená, tým viac svetla znesie.

Pri starostlivosti o kaktusy je veľmi dôležité chrániť rastliny pred prievanom, pretože ich vôbec nemôžu tolerovať. Preto by ste mali byť opatrní pri výbere miesta a nájsť pre svoje kaktusy tiché miesta. Parapety sú v zásade vhodné, ale mali by ste si dávať pozor na horúci vzduch ohrievača, ak je pod ním. Môže nechať substrát vyschnúť príliš rýchlo a príliš intenzívne. To isté platí pre podlahové vykurovanie, ak kaktusy stoja priamo na ňom. V takýchto prípadoch je vhodné umiestniť pod kvetináč izolačnú drevenú podložku.

Vytvorte mini záhradu s kaktusmi na parapete

okenný parapet na starostlivosť o kaktusy

Ideálnym substrátom je zmes humóznej zeminy, piesku a ílových granúl. Kedykoľvek však môžete použiť komerčne dostupnú kaktusovú pôdu a zmiešať ju s pieskom alebo drobnými kamienkami. Hlavná vec je, že substrát je optimálne priepustný a zabraňuje hromadeniu prebytočnej vody.

Polievajte a poriadne prihnojujte

Nie nadarmo by mala kaktusová pôda zabrániť zberu vody, pretože posledná vec, ktorú majú pichľavé rastliny radi, je podmáčanie. To môže mať fatálne účinky na váš koreňový bal a viesť k hnilobe. Pri zalievaní by ste preto mali byť spravidla ekonomickí. Na jar a v lete by mal stačiť raz týždenne. Nalejte penetračne alebo kaktusy ponorte do vody s malým vápnom. Takto je substrát rovnomerne navlhčený a potom môže úplne vyschnúť, kým sa znova naleje. V zime naopak stačí polievať iba raz za mesiac. Pri niektorých druhoch kaktusov môže byť prívod vody dokonca úplne prerušený.

Polejte kaktusy s veľkou láskou a starostlivosťou!

správne tipy na starostlivosť o kaktus

Podobne to vyzerá aj s hnojením. V zime by ste kaktusy nemali prihnojovať, ale od mája do septembra stále potrebujú trochu kaktusového hnojiva, najmä ak chcete krásne kvety.

Zima a odpočinok

V závislosti od druhu kaktusu sa podmienky na vytvorenie dokonalého zimovania líšia. Niektorým kaktusom sa totiž v zime dobre darí pri rovnakých teplotách ako v lete. Ostatné však potrebujú skôr nižšie, medzi 4 a 12 stupňami. Schodisko, hosťovská izba alebo zimná záhrada sú preto perfektné ako útulné zimné štvrte pre vaše kaktusy. Ako bolo uvedené vyššie, v zime by ste mali úplne zastaviť prívod vody a hnojív.

Dôležité: Nie všetky druhy kaktusov majú v zimných mesiacoch odpočinok. Niektoré, napríklad vianočný kaktus, ich majú už v auguste.

Zaistite, aby mali vaše rastliny najlepšie podmienky na dokonalé prezimovanie

terakotové kvetináče starostlivosť o kaktusy

Čo sa týka presídlenia?

Kaktusy väčšinou rastú veľmi pomaly. Nie je preto potrebné ich často presádzať. Obvykle sa to stáva raz za tri alebo štyri roky. Všimnete si, keď nastane tá správna chvíľa, keď sa kvetináč pre rastlinu jednoducho stal malým. Tiež sa môže stať, že korene kaktusu vyrástli z drenážnych otvorov. Samotné presádzanie je v zásade podobné ako pri iných rastlinách. Jediným rozdielom tu sú tŕne. Tieto by ste nemali podceňovať. Na jednej strane by ste ho mali chrániť pred odlomením, ale na druhej strane by ste mali myslieť aj na svoje vlastné prsty. Preto používajte špeciálne kaktusové rukavice a kliešte, najmä pri väčších pichľavých vzorkách. Alternatívne môžete použiť aj polystyrénové listy a noviny. Pri presádzaní dávajte pozor, aby ste nepoškodili jemné korene.

 Veľké kaktusy strihajú jemnú postavu v každej miestnosti

zriadená starostlivosťou o kaktusy rastlín

Pozrite sa ešte raz na všetky naše tipy na správnu starostlivosť o kaktusy a poskytnite svojim pichľavým miláčikom všetko, čo potrebujú. Potom vo väčšine prípadov dokonca vytvoria kvety a stanú sa skutočnými pútadlami.

Pekne naaranžované na parapete, kaktusy a sukulenty pôsobia obzvlášť elegantne 

dekorácia parapetu kaktusov na parapete

Zodpovedajúce kvetináče sú rovnako dôležité pre štýlový vzhľad

nápady na dekoráciu starostlivosť o kaktusy

kaktusy sa starajú o krásne kvetináče

perfektný dizajn starostlivosti o kaktusy

Kaktusy sú skvelé aj vonku v záhrade

tipy na záhradný dizajn starostlivosť o kaktusy

záhradnícke tipy starostlivosť o kaktusy

krásna starostlivosť o kaktusy

Vianočný kaktus má v auguste prestávku a kvitne v zime

starostlivosť o kaktusy o vianočné kaktusy

So správnou starostlivosťou o vaše kaktusy čoskoro kvitnú aj vaše rastliny

starostlivosť o kaktusy vyhnúť sa chybám

kaktusy sa správne starajú o aloe vera

kaktusy sukulenty aloe vera

tipy a triky na starostlivosť o kaktusy

tipy na starostlivosť o kaktusy

dekorácia rastlín starostlivosť o kaktusy v obývacej izbe