Stavať alebo renovovať udržateľným spôsobom

Klimatické zmeny visia nad modernou civilizáciou roky a desaťročia ako Damoklov meč. Emisie skleníkových plynov je potrebné urýchlene znížiť, aby bolo možné včas odvrátiť hroziacu klimatickú katastrofu. Mnoho ľudí tiež pri stavbe alebo renovácii domov zaujíma, ako môžu nájsť udržateľnejšie riešenia. „Udržateľný“ znamená predovšetkým úsporu energie. Ľudia, ktorí sa obávajú, že budú čeliť ďalším, ťažko vypočítateľným sumám peňazí, sa však môžu v tomto bode ubezpečiť: V dlhodobom horizonte môžu energeticky účinné alternatívy dokonca ušetriť. Udržateľnosť v stavebníctve nemusí byť drahá ani príliš komplikovaná. Namiesto toho sa dá veľa dosiahnuť zvládnuteľným úsilím. Pri plánovaní domu môžete použiť nasledujúce body.

udržateľne stavať a renovovať mestské budovy

Ekologické vykurovanie

Najväčšiu energetickú náročnosť nehnuteľnosti spôsobuje vykurovanie. Mnoho vykurovacích systémov je však založených na fosílnych palivách. Pretože sú obmedzené, nie je to udržateľná alternatíva. Ekologickejšou alternatívou sú napríklad tepelné čerpadlá vzduch-voda. Na vykurovanie sa používa tepelná energia okolitého vzduchu. Na získavanie tepla potrebujú energiu vo forme elektriny. Ak chcete bilanciu CO2 ešte zlepšiť, môžete tepelné čerpadlo skombinovať s fotovoltaickým systémom. Takýmto spôsobom je možné ďalšie zníženie dopytu po elektrine zo siete použitím solárnych modulov na streche.

Trvalo udržateľná výstavba a renovácia fotovoltaiky

Používajte biologicky odbúrateľné izolačné materiály

Dobrá tepelná izolácia je tiež dôležitá, aby sa pri vykurovaní nestrácalo zbytočné teplo. Ak chcete urobiť láskavosť životnému prostrediu, zaobstarajte si minerálnu alebo minerálnu vlnu a namiesto toho používajte prírodné materiály. Nielenže je možné ich lepšie recyklovať, ale sú počas používania aj zdravotne nezávadné. Pretože absorbujú viac vlhkosti ako konvenčné izolačné materiály, pomáhajú predchádzať plesniam a zlepšujú vnútornú klímu. Aby sa určila účinnosť konkrétneho materiálu, hrá sa predovšetkým hodnota U, tiež nazývaný súčiniteľ prestupu tepla. Je to merná jednotka, ktorá udáva, koľko tepla sa stratí z konkrétneho komponentu. Väčšina prírodných izolačných materiálov má dobré izolačné hodnoty. Udržateľné izolačné materiály sú napríklad drevo, konopné vlákno, celulózové, trstinové alebo jutové vlákno. Juta je o niečo drahšia ako ostatné udržateľné izolačné materiály, ale má vynikajúce izolačné hodnoty a je odolná aj voči škodcom. Materiál sa často mieša s konopným vláknom, čo z neho robí nákladovo efektívne riešenie.

Udržateľné budovanie a obnova fasády

Tradičný stavebný materiál z regiónu

Keď kupujeme potraviny, presne vieme, ktoré potraviny sú udržateľné: konkrétne tie, ktoré boli vyrobené v ekologických podmienkach, sezónne a regionálne. V zásade to isté platí pre stavebné materiály. Prečo sa teda spoliehať na materiály, ktoré pochádzajú z diaľky a majú za sebou nekonečné dopravné trasy? Až do prvej polovice minulého storočia sa stále bežne stavalo z materiálov, ktoré sa v tejto oblasti nachádzali. Napríklad kamene z blízkeho kameňolomu alebo drevo z najbližšieho lesa. Takýmto spôsobom bol vytvorený typický optický charakter mnohých regiónov. Pomáhate tak nielen znižovať spotrebu CO2 prostredníctvom dlhých nákladov na dopravu, ale podporujete aj regionálne remeselné podniky. Ekologické stavebné materiály tiež obsahujú menej znečisťujúcich látok, sú preto zdravotne nezávadnejšie a spravidla sa dajú recyklovať. Dôležitými ekologickými stavebnými materiálmi sú hlina, žula, drevo, slamka alebo bridlica.

udržateľne budovať a renovovať modernú architektúru

Zelené vonkajšie oblasti

Každý, kto niekedy prešiel betónovou džungľou mnohých veľkých miest a priemyselných oblastí, bude sotva prekvapený celosvetovou smrťou hmyzu. Včely potrebujú kvety a neporušený ekosystém, aby mohli nerušene vykonávať svoju prácu. Aj monotónne zelené trávniky ponúkajú málo jedla a úkryt pre hmyz. Zelené exteriérové ​​plochy a fasády naopak predstavujú biotopy, v ktorých sa môže usadiť hmyz. Ploché strechy alebo balkóny porastené divo rastúcimi rastlinami pôsobia tiež esteticky a pôsobia proti vyhynutiu druhov. Okrem toho môžu tiež zlepšiť tepelnú izoláciu domu.

trvalo udržateľnú výstavbu a obnovu zelených striech

Ekonomické elektrické spotrebiče

Tento posledný bod sa týka interiérového dizajnu dokončeného domu – existujú aj udržateľné riešenia pre život a zariadenie. Veľké elektrické spotrebiče, ako sú práčky, umývačky riadu a sušičky, spotrebúvajú veľa elektriny. Dvadsaťročná chladnička spravidla potrebuje takmer dvakrát toľko energie ako nový spotrebič. Pri kúpe nových elektrických spotrebičov sa uistite, že majú dobrú energetickú triedu. Elektrické kachle spaľujú veľa CO2, keď sa používajú, a potom ešte dlho zahrievajú. Preto sa odporúčajú úspornejšie plynové alebo indukčné sporáky. Keď zariadenie nepoužívate, vypnite ho – pohotovostný režim tiež spotrebúva elektrickú energiu!

Udržateľná stavba a rekonštrukcia kuchyne