Vďaka tomu získate zo svojej malej obývačky viac

6 užitočných rád

Vďaka tomu získate zo svojej malej obývačky viac

Obývacia izba je ústredným bodom každého domu alebo bytu. Netrávime tu nutne väčšinu času, ale je rozhodne najcennejší. Keď máme čas, stiahneme sa do obývačky a tu prijímame hostí. Preto by mala miestnosť vyzerať obzvlášť pekne. Pomocou niekoľkých užitočných tipov a trikov môžete aj malé obytné priestory vizuálne zväčšiť a pekne poupratovať.

Malé obývačky môžu vyzerať veľké, ak dodržíte niekoľko základných tipov a trikov.

Malé obývačky môžu vyzerať veľké, ak dodržíte niekoľko základných tipov a trikov. Existuje mnoho spôsobov, ako ich vizuálne zväčšiť a funkčne nastaviť. Zdroj obrázku: robinimages2013 – 140124130 / Shutterstock.com

  1. Svetlé farby

Pri rekonštrukcii obývačky je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí. Malé miestnosti sú často aj tmavé miestnosti. Preto je pri výbere farby lepšie použiť svetlé farby. Napríklad, ak sa skončí obývačka represívne šikmé stropy alebo tmavé rohy, brilantná biela zaistí svetlú a priateľskú miestnosť, aj keď cez okná prechádza relatívne málo svetla, napríklad na jeseň a v zime. Ale samozrejme to nemusí byť vždy len biele. Ak sa nechcete zaobísť bez nejakej farby na stenu, môžete si jednoducho vybrať jemný pastelový odtieň. Príliš tmavý by nemal byť ani nábytok s veľkou plochou, napríklad sedačka. K bielym stenám sa napríklad hodí odtieň šedej. Farba sa potom vnesie do miestnosti pomocou dekoratívnych prvkov, ktoré môžu byť krikľavé a zvyšujú kontrast.

  1. Funkčný nábytok

Teraz je veľa skvelého nábytku, ktorý je elegantný aj funkčný. A na rozdiel od minulosti ide o skutočné dizajnérske kúsky. Funkčnosť niekedy nie je na prvý pohľad badateľná. Preto dáva zmysel vybrať si odkladací stolík, ktorý má nielen policu na šálku čaju a knihu, ale ešte aspoň jeden, spravidla nižší. Môžete si tam poskladať napríklad knihy alebo časopisy do konferenčného stolíka.

Skvelým kusom nábytku s dvoma funkciami sú veľké taburety, ktoré sa skvele hodia k sedačke, ale vzhľadom na svoju plochu aj skvele poslúžia ako konferenčný stolík. Jednoducho naň položte veľký podnos a používajte dve funkcie. A pekná vec: Ak príde viac hostí, niektorí z nich si môžu sadnúť aj na pohodlnú stoličku.

Klasikou, ktorú už babička vedela, sú samozrejme rozkladacie a skladacie stoly. Aj dizajnérske modely majú väčšinou niekde háčik, ktorý vyčaruje dosku stola. Kompletné sú aj súbory. Menší konferenčný stolík tak môžete pekne zasunúť pod väčší. Ak potrebujete viac miesta na stole, pretože sú tu návštevníci, jednoducho ho vytiahnete znova.

  1. Menej je viac

Ak dáte do malej obývačky všetky druhy vecí, rýchlo to príde deprimované. Dobrý dizajn žije zo slobody. Namiesto rozsiahleho trávnika na opaľovanie by ste sa preto mali rozhodnúť pre malú sedačku, ktorá je doplnená kreslami alebo iným malým sedením. Dajú sa tiež ľahko premiestniť, ak napríklad potrebujete miesto na prenocovanie hostí. Viac miest na sedenie zväčšuje priestor, aspoň to tak pôsobí. Okrem toho je možné obývačku častejšie a rýchlejšie prestavať pomocou kresiel.

Nástenná jednotka je tiež výkonnejšia ako niekoľko malých kusov nábytku. Je to hlúpe, keď ste nazhromaždili toľko harabúrd, že potrebujete veľa úložného priestoru. Sťahovanie je ideálna príležitosť, ako sa zbaviť starej batožiny. Potom sa môžete opäť zhlboka nadýchnuť v obývačke!

  1. Vytvorte úložný priestor

Ale samozrejme, nemôžete nechať ujsť všetko. Na odchod z domu je jednoducho veľa potrebného alebo príliš pekného. Potom už nezostáva nič iné, ako vytvoriť úložný priestor. Namiesto umiestnenia poličky vedľa televízie by bolo lepšie to urobiť ako v New Yorku: Postavte sa! Poličky alebo prvky skrinky sú často k dispozícii aj so zodpovedajúcimi prílohami, ktoré potom siahajú až k stropu. Hore tam môžete dať veci, ktoré len málokedy potrebujete. Takéto štruktúry nezaberajú cenný priestor, ale aj tak používajú nevyužitý priestor. A sotva majú negatívny vplyv na pocit priestoru. Rozdiel väčšinou nie je ani viditeľný. Tí, ktorí používajú úložný priestor pohovky, sú tiež dobre obslúžení. Napríklad mnohé rozkladacie pohovky majú dutiny pre posteľnú bielizeň. Ostatné pohovky majú teraz zásuvky ako niektoré posteľné boxy.

  1. zrkadlá

Zrkadlá sú klasikou, ak chcete miestnosť opticky zväčšiť. Nástenné zrkadlo odrážalo otvorené priestory na opačnej strane, čím vytváralo optický klam. A odborníci na nábytok z lifestyle4living.de mať ešte jeden cenný tip: Ak zrkadlo zavesíte priamo oproti oknu alebo k vám bude mať pravý uhol, nasmeruje svetlo zvonku dovnútra a úžasne rozžiari malú obývačku. Aby efekt optického zväčšenia a rozjasnenia skutočne nastal, je jedno veľké zrkadlo lepšie ako napríklad mnoho malých..

  1. obrázky

Nielen zrkadlá, ale aj obrázky pomáhajú zväčšiť miestnosť. Iste, ak máte malú obývačku, máte aj malý priestor na umenie. V najmenšej chate je však miesto, najmä na umenie. Pri výbere obrázkov by ste mali venovať pozornosť formátu. Obrázky vo formáte na výšku miestnosť opticky roztiahnu a celkovo pôsobia zväčšene. A obrázky sú ohniskovými bodmi pre oko. Čím viac ich je, tým väčší priestor sa v oku pozorovateľa javí. Preto by ste mali malú miestnosť aj vkusne vyzdobiť. Aby ste nezničili výhodu svetlej farby steny, nemali by ste steny omietať obrázkami. Tu platí: menej je viac. Uistite sa tiež, že samotné umenie nie je príliš ponuré.

Zdroj obrázku: robinimages2013 – 140124130 / Shutterstock.com