Vylepšenie akustiky miestnosti – užitočné informácie a praktické tipy

Akustika je vlastne časť fyziky, ktorá sa zaoberá zvukmi a ich šírením. To, ako dôležitá je pre nás akustika miestnosti a čo môžeme urobiť, ak chceme túto akustiku miestnosti zlepšiť, vám povieme v tomto príspevku. Tu však ide skôr o základy a praktické tipy a triky, ktoré vám môžu pomôcť s bývaním a zariaďovaním. Ak sa téme venujete profesionálne alebo máte vlastné hudobné štúdio, je najlepšie nechať si poradiť od skúseného dizajnéra izbovej akustiky.

Vylepšite akustiku miestnosti vo svojom domácom kine

zlepšiť stenové panely domáceho kina pre akustiku miestnosti

Akustika miestnosti je jednoducho vysvetlená

Položili ste si niekedy otázku: Prečo je v niektorých miestnostiach počuť oveľa lepšie ako v iných? Odpoveď je pravdepodobne veľmi jednoduchá. Je to otázka kvality akustiky miestnosti. A to má zase významný vplyv na naše blaho a našu koncentráciu. Preto je dobrá akustika zásadná nielen v domácnosti, ale aj v triede a v kancelárii.

A ako vlastne akustika funguje? Aby sme to pochopili, najskôr by nám malo byť jasné, že zvuky a tóny, nazývané tiež zvuk, nie sú ničím iným ako vlnami a šíria sa vo vlnách. Zvukové impulzy alebo známejšie ako zvukové vibrácie potom prijímame prostredníctvom sluchových orgánov – uší. Každá zvuková vlna má svoju vlastnú frekvenciu a teda aj výšku. Čím vyššia je frekvencia, tým vyšší je tón alebo šum.

Tu je rýchly prehľad:

Nech to znie akokoľvek abstraktne, zvuková vlna sa vytvára pri vytesnení vzduchu. Takže aj keď zavriete knihu, nalejete si čaj alebo dokonca aj keď hovoríte.

Späť ku kvalite akustiky v miestnosti. To závisí od hladiny hluku a tzv Čas dozvuku preč. A tieto dve hodnoty zase priamo súvisia s tým, ako dobre steny, strop a podlaha, ako aj všetky ostatné objekty v miestnosti odrážajú, absorbujú alebo rozptyľujú zvukové vlny. Zamyslite sa nad efektom ozveny, ktorý ste si ako dieťa veľmi užívali!

Zaistite optimálnu akustiku miestnosti

záclony kožený gauč koberec obývačka zlepšiť akustiku miestnosti

Jednoduché pravidlo pre akustiku miestnosti

Čím je povrch hladší a tvrdší, tým sú zvukové vlny silnejšie a intenzívnejšie. Inými slovami – čím vyššia je hladina hluku. Tvrdé a hladké povrchy, ako sú steny, zrkadlá alebo okná, zosilňujú zvukové impulzy. Naproti tomu všetko, čo je mäkké a čo najhrubšie – napríklad záclony, čalúnenie a koberce – izoluje hluk. V technickom žargóne sa často hovorí o absorbéroch. Okrem absorpcie zvuku existuje ešte jedna dôležitá metóda na zlepšenie akustiky miestnosti, a tou je rozptýlenie zvuku. Na to slúžia difuzéry. Rozdiel oproti prvej metóde v tomto prípade spočíva v tom, že reverb nie je „prehltnutý“, ale skôr rozptýlený, a preto znie oveľa ľahšie a jemnejšie..

Mäkké povrchy oveľa lepšie absorbujú zvukové vlny

akustika obývačky zlepšuje pohltivosť pohovky

Podľa týchto dvoch zásad priestorovej akustiky môžete veľa urobiť sami, ak máte šikovnú ruku a predchádzajúce technické znalosti. Pozrite sa na niektoré DIY projekty na zlepšenie akustiky o.

Ale ak s tým nemôžete nič urobiť, existuje veľa ďalších možností. Našťastie je ich už niekoľko Akustické výrobky na trhu, ktoré znižujú dozvuk a zlepšujú zrozumiteľnosť reči, ako sú akustické obrazovky, akustické obrázky s individuálnymi motívmi, akustické rozdeľovače miestností vyrobené zo špeciálnych materiálov a pod..

Môžete si navrhnúť vlastné individuálne akustické stenové panely

stenové panely nástenné dekorácie zlepšujú akustiku miestnosti gitarové motívy

Praktické tipy na zlepšenie akustiky miestnosti

Okrem profesionálnych riešení a inovatívnych produktov sa môžete o množstvo vecí postarať aj sami, aby ste zlepšili akustiku miestnosti vo svojom dome alebo kancelárii. Prečítajte si naše praktické tipy nižšie a sami sa rozhodnite, ktorý by bol pre vás vhodný.

  1. Skráťte čas dozvuku v miestnosti – t. J. Zakryte tvrdé, otvorené povrchy, ako sú steny, podlahy a okná, stenovými panelmi, kobercami a závesmi – veľmi užitočné, najmä pri vysokých frekvenciách zvuku..
  2. Mali by ste preto tiež uprednostniť čalúnený nábytok a izbové rastliny s veľkými tvrdými listami.
  3. Skutočne naplňte svoje poličky knihami – slúžia aj ako difuzéry zvuku.
  4. Pena, ktorú môžete skryť za obrázky alebo obklady stien, je užitočnejšia pre stredné tóny a basy.
  5. Opačné steny, ako aj stropy a podlahy nesmú byť nikdy tvrdé a hladké súčasne, aby sa predišlo nepríjemnej zvukovej rezonancii.
  6. Spravidla sa vyhnite väčším skleneným plochám.
  7. Zomrite po symetrii, aj keď nastavujete.
  8. Miesto počúvania nesmie byť priamo na stene, ale aspoň 1 meter od nej. Ak to nie je možné, umiestnite medzi poslucháča a stenu poličky na knihy alebo izbové rastliny s veľkými listami.

Špeciálna akustická nástenná maľba je samozrejme tiež skvelým riešením

vylepšiť akustiku miestnosti nástenná maľba surfovanie biela sedačka obývačka

Dobrá akustika miestnosti je prospešná pre vaše zmysly. Doprajte si to a cíťte sa ešte pohodlnejšie vo vlastných štyroch stenách!

A tu je rýchle vysvetlenie niektorých základných akustických vlastností:

Pokračujte v hľadaní rôznych ďalších riešení pre optimálnu akustiku miestnosti!

dizajn steny domáceho kina hudobného štúdia zlepšuje akustiku miestnosti

Tu môžete získať ešte väčšiu inšpiráciu a návrhy:

difúzne stenové panely zlepšujú akustiku miestnosti v hudobnom štúdiu

moderná stena navrhnutá akustika miestnosti vylepšuje stenové panely študovne

Stropné panely okolo kancelárie zlepšujú akustiku miestnosti

zlepšenie akustiky miestnosti pri navrhovaní domáceho kina

akustické panely na dekoráciu stien zlepšujú akustiku miestnosti v kancelárii

stenové panely čalúnenie gauč zlepšujú akustiku miestnosti

stenové panely kobercové kožené kreslá zlepšujú akustiku miestnosti

akustické panely, dizajn stien, akustika miestnosti, vylepšuje nápady obývačky

domáce kino vylepšiť akustiku miestnosti nástenné panely kožený gauč

drevené steny strop mäkká sedačka zlepšiť akustiku miestnosti  mäkké gaučové koberce zlepšujú akustiku miestnosti