Zdravý život – tipy na zariadenie a praktické triky pre väčšiu pohodu doma

Spravidla nikde v každodennom živote netrávime toľko času ako vo vlastných štyroch stenách. Optimálna vnútorná klíma má preto zásadný význam pre našu fyzickú a psychickú pohodu. A čím vyššie je, tým lepšiu kvalitu života máme. V nasledujúcich riadkoch vám poskytneme niekoľko dôležitých tipov na zariadenie a praktické rady o zdravom bývaní, ktoré vám pomôžu stať sa pohodlnejšími a útulnejšími. Pozrite sa na tieto a zamyslite sa nad tým, ako to vyzerá u vás doma. Kde sú nedostatky a slabé stránky a aké ďalšie kritériá pohodlia je potrebné ešte dodržať.

Zdravý život pre celú rodinu

zdravý život pre celú rodinu

Zlepšite kvalitu vnútorného vzduchu

Vzduch je najdôležitejšia vec v našom živote, pretože bez neho nemôžeme vydržať viac ako 1-2 minúty. Preto je kvalita vzduchu v interiéri tiež jedným z najdôležitejších kritérií pohodlia pri bývaní. To znamená: čistý vzduch, ktorý je čo najbohatší na kyslík a bez hanebných baktérií, húb a vírusov. Určitý stupeň vlhkosti nie je dôležitý, rovnako ako príjemná teplota vzduchu, ktorú je možné nielen objektívne zmerať, ale aj vnímať každý subjektívne. A hoci sú všetky tieto aspekty o niečo komplexnejšie, dá sa na ich relatívne dobré ovládanie a udržanie v dobrom stave použiť jednoduchú metódu. Táto metóda sa nazýva pravidelná nárazová ventilácia.

Odborníci odporúčajú meniť vzduch v miestnosti najmenej každé dve hodiny, a to silným vetraním. V opačnom prípade budú prekročené limitné hodnoty CO2 a bolesti hlavy, únava a nedostatok pohybu sú nevyhnutné. Prerušované vetranie je obzvlášť v chladnom období veľmi účinné, pretože na jednej strane šetrí energiou a na druhej strane zabraňuje tvorbe plesní. Napríklad vetranie 10 minút po vstaní alebo osprchovaní je dokonca povinné, ak si doma skutočne vážite kvalitu vzduchu. Týmto spôsobom nielenže vstúpi čerstvý vzduch bohatý na kyslík, ale aj prebytočná vlhkosť von.

Prerušované vetranie zlepšuje vzduch v miestnosti a zabraňuje vzniku plesní

zdravý život pravidelne vetrajte

Extra tip: Po vyvetraní kúpeľne opäť na chvíľu zohrejte, aby steny lepšie schli. Nikdy nenechávajte okná otvorené, najmä keď je vonku zima. Pretože existuje riziko kondenzácie, ktorá môže viesť k tvorbe plesní.

Ďalší spôsob vetrania, ktorý sa ukázal ako optimálny, je centralizované alebo decentralizované vetranie obytných priestorov, ktoré je vybavené výmenníkom tepla. Tým sa automaticky reguluje výmena vzduchu v priestoroch. V dnešnej dobe sú inteligentné snímače vnútorného vzduchu tiež inovatívnym a super efektívnym riešením pre perfektný vzduch v interiéri.

V bezplatnej e-knihe: "Vnútorná klíma a zdravý životný štýl" nájdete ešte viac praktických tipov od skúsených odborníkov, ktoré je potrebné pri bývaní a zariaďovaní dodržiavať. Praktické kontrolné zoznamy a súhrny vám tiež pomôžu urobiť váš domov útulným a harmonickým.

Izbové rastliny môžu byť kdekoľvek v dome, okrem spálne

zdravé živé izbové rastliny

Dávajte pozor na nízke znečistenie

Ďalším veľmi dôležitým faktorom dobrého pocitu, ktorý má priamy vplyv na naše zdravie, je znečistenie. Tomu sa bohužiaľ nedá úplne zabrániť, pretože tu zohráva dôležitú úlohu aj stavebná tkanina, poloha a vonkajší vzduch. Napriek tomu je človek schopný veľa minimalizovať znečisťujúce látky pri zariaďovaní a bývaní tým, že dbá na dobrú kvalitu podlahových krytín, materiálov na steny, nábytku, textilu a bytových doplnkov. Preto je lepšie spoľahnúť sa na prírodné materiály, ako sú kokosové vlákna, korok, drevo, sisal, ľan a bavlna, a dávať si pozor na adekvátnu certifikáciu – na textil Blue Angel, Natureplus, označenie TÜV a ÖkoTex Standard 100. Takýmto spôsobom budete hrať bezpečne a zaistíte nízku úroveň znečistenia doma.

Extra tip: Podradný nábytok, farby a materiály môžu znečistiť vzduch v miestnosti škodlivými výparmi formaldehydu a viesť k alergiám a iným sťažnostiam. Opatrní by ste mali byť aj pri výbere farieb, olejov, impregnácií a čistiacich prostriedkov.

Stavte na kvalitu, nie na kvantitu

zdravé bývanie zdobenie spálne tón v tóne

Správny farebný dizajn a optimálne osvetlenie

Naše zmysly sa, samozrejme, aktívne zapájajú aj do vnímania klímy v miestnosti a atmosféry. Predovšetkým farby a svetlo majú v tejto súvislosti najväčší vplyv a často sú rozhodujúce pre našu náladu a pohodu. Nie nadarmo odborníci hovoria o psychológii farieb a dávajú tipy, ktoré farebné tóny sú pre ktoré miestnosti vhodnejšie. Signálna červená napríklad nie je nevyhnutne vhodná pre vašu spálňu, kde sa odporúčajú zemité, tlmené farby. A hoci je váš vlastný vkus a osobné preferencie v konečnom dôsledku rozhodujúce, pokiaľ ide o farebný dizajn, malo by zmysel zaoberať sa základmi farebných efektov vopred..

Teplé, jemné farby vytvárajú pocit bezpečia a veselú atmosféru

filozofia farieb zdravého života

Podobné je to s dizajnom osvetlenia u vás doma. Mali by ste sa riadiť aj svojimi vlastnými individuálnymi potrebami a pocitmi. Napriek tomu existujú základné pravidlá, ktoré môžu byť pre vás iba prospešné. Potom sa môžete napríklad zorientovať, ktorá farba svetla je optimálna pre každú jednotlivú oblasť a miestnosť alebo ktoré rôzne svetelné zdroje je najlepšie navzájom kombinovať.

Vytvorte oázu pohody s mnohými zdrojmi svetla

zdravý životný štýl navrhnite správne osvetlenie