Znížený život: menej je viac

Štúdium Život v Nemecku v roku 2045 – Ako sa budú trhy s bývaním vyvíjať v priebehu nasledujúcich 30 rokov? (PDF) poskytuje pohľad na nemecký trh s bytmi na nasledujúcich 30 rokov. Štúdia Allianz a Prognos predpokladá, že v roku 2045 bude mať Nemecko o 9,4 milióna domácností viac ako dnes. Toto číslo ukazuje, ako by sa v niektorých regiónoch mohlo stať nedostatkovým bývaním. Znížené bývanie je jedným zo spôsobov, ako sa s týmto problémom vysporiadať.

Čo je to zníženie života?

Znížený život neznamená zrieknutie sa podstatných vecí. Je to oveľa viac o vedomom vyhýbaní sa nepotrebným veciam v obytnom priestore. Problém vyspelej spoločnosti je, že ľudia si stále kupujú nové veci bez toho, aby zvažovali, či ich skutočne potrebujú. Pracovné produkty sú vyhodené, pretože existuje nová verzia. Toto správanie – nazývané spotreba – generuje veľké množstvo odpadu, ktorý sa stáva hlavným problémom vo viacerých krajinách.

Nemecko je jedným z národov, ktoré relatívne dobre separujú odpad a časť z nich recyklujú. Ale veľa vecí, ktoré dnes kupujeme, nepochádza z Nemecka. Vyrobili ich v krajinách s nízkymi mzdami, kde sú alebo budú odpadky skutočným problémom.

zmenšené bývanie minimalistické zariadenie delič miestnosti drevený gauč biela stojacia lampa okrúhla osmanská koža čierna

Inventár domácich potrieb

Koľko vecí mám v rukách? Otázka, na ktorú sotva niekto v Nemecku dokáže s istotou odpovedať. Existuje 1 000, 10 000 alebo viac položiek? Každý, kto prijme výzvu katalogizovať všetok svoj majetok, bude prekvapený výsledkom.

Ďalším krokom by bolo zvážiť, ktoré články sú zásadné.

Inými slovami: Potrebujete ich každý deň alebo aspoň niekoľkokrát týždenne. Môžete sa bezpečne rozlúčiť s predmetmi, ktoré ste nepoužívali niekoľko týždňov alebo mesiacov.

Spôsoby, ako sa zmysluplne zbaviť svojho majetku

Po identifikácii všetkých položiek, ktoré už nie sú potrebné, je dôležité nájsť spôsob, ako sa ich zmysluplným spôsobom zbaviť. K dispozícii sú nasledujúce možnosti:

  • blší trh: V mnohých mestách a obciach je pravidelný blší trh. Tu spotrebitelia predávajú oblečenie, nábytok a ďalšie položky, ktoré už nepotrebujú. Dobrý vedľajší efekt: predajom zarobíte nejaké peniaze.
  • Online výmeny: Či už aukčné portály ako eBay alebo fóra na internete – online nájdete kupujúceho pre každý produkt. Doprava je o niečo zložitejšia, ale najlepšiu cenu môžete väčšinou získať online.
  • rozdávanie: Niektoré veci sa oplatí darovať alebo darovať na dobrú vec. Články sa tak dostanú k ľuďom v núdzi, ktorí ich skutočne potrebujú.

zmenšená obývačka minimalistický moderný byt obývačka koberec sedacia súprava knižnica

Zariaďte byt redukovane

Zvlášť staršie nemecké byty boli zariadené v staromódnom štýle-a to už nie je aktuálne. Problémom nie je starý nábytok, ale jeho usporiadanie. Miestnosti pôsobia tmavo, zatuchnuto a nevábne. Týmto aspektom trpia najmä malé domy a byty.

Tohtoročná šou ukázala, ako môže vyzerať moderný byt Jarný veľtrh Leben-Wohnen-Freizeit, ktorý prilákal 70 000 návštevníkov. Vystavovatelia na veľtrhu predstavili výrobky na témy prostredia, stavebníctva a bývania a tiež kuchynské trendy. Tento rok dali jasne najavo, že všetko sa točí okolo blaha obyvateľov.

Spotrebitelia môžu zvýšiť pohodu znížením vybavenia od začiatku. To je pre domácich majstrov relatívne jednoduché, koniec koncov, ich sloboda dizajnu je obzvlášť veľká. Každý, kto zariaďuje nový byt, musí premýšľať o tom, ktorý nábytok musí ustúpiť a či mu stojí za to zmeniť štruktúru budovy.

zmenšené bývanie minimalistický nábytok dizajnér pohovka stojanová lampa industriálny vzhľad dekorácia steny moderné umenie

Finančná pomoc na zníženie života

V mnohých prípadoch existujú finančné dôvody, prečo spotrebitelia zásadne nemenia svoj životný priestor. Takáto zmena zvyčajne znamená veľkú investíciu. Chcem tento problém smava.de vyriešiť novým úverom na bývanie, ktorý je ponúkaný spolu s Targobank. Majitelia nehnuteľností môžu svoje vysnené domy premeniť na realitu lacno a jednoducho.

Investícia sa oplatí, pretože z dlhodobého hľadiska zvyšuje komfort bývania: Viac priestoru v obývacej časti znamená, že spotrebitelia sa musia starať o menej vecí. Zároveň sa cítia slobodnejší a menej stiesnení vo vlastných štyroch stenách.

Koncept zníženého života je 2 000 rokov starý

Aj keď ľudia len znova objavia koncept zníženého života, nie je to vynález modernej doby. Asi pred 2 000 rokmi Rimania vedeli, že menej je viac. Pri stavbe viacpodlažných domov pripisovali veľký význam kvalitnému nábytku, ktorý bol používaný nenápadne. Väčšina občanov mala malý stôl, niekoľko stoličiek a dve ležadlá. Vtedy ste príslušenstvo nepoužívali.

Architekt Ludwig Mies van der Rohe prispôsobil toto staré učenie heslom „Menej je viac“. Myslel tým skutočne zníženie pozornosti k detailu v oblasti architektúry na podstatné. Dnes sa výučba používa aj v oblasti interiérového dizajnu a ďalších oblastí života.

redukovaný život minimalistický interiérový dizajn biely sedací krb

Vyčistenie ako nový začiatok života

Znížený život a s tým súvisiace vykĺbenie sa stáva pre mnoho ľudí akýmsi koníčkom. Nikdy predtým zamestnanci nemenili zamestnanie a povolanie tak často ako dnes. Prakticky sa znova a znova objavujete a chcete, aby bol tento nový začiatok jasný vo vašom vlastnom byte.

Bytový psychológ Uwe Linke vidí v tomto správaní v dnešnej spoločnosti aj sebastrednosť. Dôraz je vždy kladený na vašu vlastnú osobu. S výberom nábytku je zariadený nielen byt, ale aj život.

zmenšená obývacia izba manželská posteľ spálňa biela tehlová stena