10 ľadovo chladných trikov a tipov na starostlivosť o auto v zime

S touto cennou radou môžete v chladnejšom období jazdiť pokojnejšie a uvoľnenejšie

Zimné jazdné podmienky niekedy preťažujú auto a robia údržbu auta náročnou úlohou. Aby sa zabránilo nepríjemným situáciám, musí byť auto pripravené na zimu. Vaše auto bude fit do príchodu jari.

starostlivosť o auto zimné pneumatiky starostlivosť o auto o nemrznúcu batériu

Nemrznúca zmes – Pred nasadnutím do auta vždy skontrolujte, či je nemrznúca zmes znovu naplnená. Teploty pod nulou môžu spôsobiť veľa bolestí hlavy. Okrem problémov s mechanickými časťami auta môže dokonca spôsobiť poškodenie motora. Naplnenie chladiča nemrznúcou zmesou je v tomto ročnom období nevyhnutné.

Dávajte pozor na značku a nepreplňujte kvapalinu.

Klimatizácia – Aby bola klimatizácia v dobrom stave, musí byť celoročne kontrolovaná a používaná. Zabráni sa tým korózii a nepríjemnému zápachu v aute. V zimných podmienkach je vhodné nechať klimatizáciu niekoľko minút zapnutú, než vystúpite z auta.

Autobatéria – Uistite sa, že máte autobatériu pred zimou skontrolovanú, aby vás nesklamala niekde na ceste. Životnosť batérie je približne 5 rokov. Náhla zmena teploty môže mať vplyv na batériu. Ak je batéria stará, vymeňte ju pred chladným obdobím. Motor môžete nechať bežať aj krátko pred a po ceste. To umožňuje, aby sa autobatéria trochu nabila generátorom.

Brzdy – Bezprostredne pred jazdou by ste mali skontrolovať funkčnosť bŕzd. Dávajte si tiež pozor na brzdové kotúče. Nemalo by na ňom byť hrdza ani škrabance. Ak máte pochybnosti, nechajte si poradiť v garáži. Kombinácia opotrebovaných bŕzd, chladného počasia a zľadovatených vozoviek sa vôbec neodporúča.

Zimné pneumatiky – Mnoho ľudí používa celoročné pneumatiky, aby ušetrili a neobťažovali sa s ich výmenou. Všimnite si však, že zimné pneumatiky sú najlepším riešením na zľadovatených cestách. Dezén by mal byť aspoň 2–3 mm, aby bola pneumatika vhodná na zimu. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách.

Správne pneumatiky uľahčujú starostlivosť o auto v zime 

zimné pneumatiky starostlivosti o auto reťaze nemrznúcich zmesí autobatérií

Kontrola tlaku v pneumatikách je dôležitou súčasťou starostlivosti o auto

starostlivosť o auto zimné pneumatiky autobatéria nemrznúca zmes starostlivosti o vozidlo tlak vzduchu

Dezén je niekedy pre zľadovatené cesty zásadný

starostlivosť o auto zimné pneumatiky autobatéria nemrznúca zmes starostlivosť o vozidlo povrch vzduchu

Poriadna autobatéria vydrží niekoľko zím

Svetlá – Vadné svetlomety alebo žiarovky môžu spôsobiť problémy. Skontrolujte všetky svetlá vo vozidle: svetlomety, brzdové svetlá, smerové svetlá a cúvacie svetlá. Viditeľnosť počas jazdy v zime je veľmi dôležitým faktorom pri predchádzaní dopravným nehodám. Je preto dôležité udržiavať vonkajší povrch svetiel čistý a svetlá si nechať nastaviť profesionálmi.

Olej – Pred zimným obdobím je pravidelná kontrola hladiny oleja úplne nevyhnutná. Znížené množstvo motorového oleja môže znamenať, že si budete musieť hľadať nové auto s predstihom. S takýmto problémom v zime sa nemôžete ani zahriať v aute, kým čakáte na pomoc.

Predné a bočné okná – Vždy je dobré mať v aute fľašu nemrznúcej zmesi. Skontrolujte tiež funkčnosť stieračov čelného skla a vyhrievanie zadného okna, inak to môže byť počas jazdy nebezpečné.

Palivo – Hladinu paliva a jeho stav v aute by ste mali kontrolovať pri nízkych teplotách. Vadné zapaľovacie sviečky alebo valce môžu spôsobiť problémy v náročných zimných podmienkach.

Ďalšie nástroje – Je žiaduce mať v kufri niekoľko ďalších zásob, ako sú reťaze pneumatík. Dobrý nápad je, aby ste to dokázali skôr, ako uviaznete v snehovej búrke. Pomôcť môžu aj štartéry, škrabky na ľad, lopaty a ťažné laná.

Jazda v zime má svoje zvláštnosti a určité riziká. Je to výzva pre vodiča aj jeho auto. Keď ste na to pripravení, mali by ste postupovať podľa vyššie uvedených rád, aby ste sa nedostali do práce neskoro ráno. Prajeme vám príjemný výlet a vždy šoférujte opatrne!

Dobrá autobatéria vydrží niekoľko zím

starostlivosť o auto zimné pneumatiky autobatéria nemrznúca zmes starostlivosť o vozidlo štartér

Dobre udržiavané svetlomety môžu hrať v ťažkých podmienkach zásadnú úlohu

starostlivosť o auto zimné pneumatiky starostlivosť o auto o nemrznúcu batériu

Starostlivosť o auto – jasný výhľad na zimné dni

starostlivosť o auto zimné pneumatiky auto batéria starostlivosť o svetlomety

Dobre pripravené s dostatočným príslušenstvom pre nečakané zimné situácie

starostlivosť o auto zimné pneumatiky starostlivosť o auto nemrznúca batéria auto príslušenstvo

Správny výber pomôcok do auta

Starostlivosť o auto Zimné pneumatiky Starostlivosť o vozidlo Príslušenstvo pre štartéry