7 účinných tipov proti kondenzácii na okne!

Kondenzácia na okne sa stáva problémom v mnohých domácnostiach, hneď ako príde daždivý a zimný čas. Prečo je to vlastne problém, ktorý by sa mal riešiť? Predovšetkým to zvyšuje riziko vzniku plesní na okne. To je samozrejme dosť nebezpečné pre zdravie všetkých obyvateľov. Z tohto dôvodu by ste si mali zvyknúť vyhýbať sa kondenzácii a pravidelne ju odstraňovať.

Kondenzácia na okne nie je znakom starých okien

kondenzácia na vnútornom okne

Kondenzácia je znakom poškodených okien?

Je skutočne problém s oknami, na ktorých sa tvorí kondenzácia? Mnoho ľudí panikári a majú obavy o kvalitu okien, akonáhle sa na okne objaví kondenzácia. Je to úplne zbytočné, pretože tvorba tohto je úplne normálna.

Je to dokonca znakom toho, že máte skutočne vzduchotesné a dobre izolačné okná. Podľa fyzikálnych pravidiel je úplne zrejmé, že by sa to malo stať: Máte teplý povrch zvnútra a chladný zvonku. V tejto situácii dochádza ku kondenzácii. Poďme sa teda zamerať na to, ako sa tomu vyhnúť. Nie je to také ťažké, ako by ste si mohli myslieť!

Vyhnite sa kondenzácii, taktiež sa vyhnite plesniam

okná utrite od kondenzujúcej vody

Utieranie kondenzácie na okne je dôležité, ale ako to urobíte správne?

Akonáhle nájdete na okne kondenzáciu, určite ho utrite. Mali by ste používať jednoduché, ale zároveň vhodné nástroje. Môžete použiť látkové alebo papierové utierky. Začnite s okennými tabuľami a potom opatrne prejdite k okenným rámom. Vyčistite tiež parapet a akýkoľvek iný povrch, ktorý by mohol byť potenciálne ovplyvnený. Je dôležité, aby ste znova a znova kontrolovali, či okno a okolie neho začalo plesnivieť. Čím skôr to budete vedieť, tým jednoduchšie bude odstránenie plesne. Mimochodom, na našom webe máme užitočný článok o tejto téme. V tomto nájdete informácie o domácich prostriedkoch na liečbu plesní. Chemické prípravky sú na trhu široko dostupné, ale sú zdraviu škodlivé.

Pravidelná krížová ventilácia veľmi pomáha

nápady tipy pre domácnosť kondenzácia nápady pre domácnosť

Poriadne vetrajte

Správne vetranie je najlepší spôsob, ako zabrániť tvorbe kondenzácie na okne. Ale mnohí z nás majú mylné predstavy o tom, ako sa to vlastne robí. Väčšina z nás skloní okno. Dôvodom je, že údajne šetrí energiu. V takom prípade sa vyhnete aj vstupu studeného vzduchu do domu naraz. Druhý argument je pochopiteľný, zatiaľ čo prvý – úplne zlý. V skutočnosti stratíte pri otvorenom okne v priebehu niekoľkých minút rovnako veľa energie, ako keď je na vrchu. Väčšina tepla je v stenách. Pokiaľ ide o odparovanie kondenzovanej vody, je táto stratégia dokonca kontraproduktívna. Stáva sa presný opak a riziko zhoršenia situácie je ešte väčšie. Čo musíte urobiť, je dvakrát až štyrikrát vetrať váš domov. To znamená, že otvárate okná a dvere, aby bol v dome prievan. Všimnete si, že účinok týchto opatrení sa dostaví okamžite. Tiež to bude mať oveľa viac pozitívnych dôsledkov.

Tiež by ste mali ovládať tvorbu pary!

kondenzácia na dizajne parapetu

Identifikujte zdroje vlhkosti

Ďalším užitočným tipom by bolo identifikovať zdroje vlhkosti vo vašom dome. Niektoré môžu neutralizovať bežné opatrenia. Zvlášť pri varení a kúpaní je veľa pary. Mať doma veľa rastlín tiež zvýši vlhkosť. Malý podiel na tom má aj sušenie bielizne doma a používanie parníkov. Nasleduje niekoľko tipov, čo robiť vo väčšine týchto situácií.

Kondenzácia je dobrá – takto zistíme, že je príliš vlhká!

kondenzácia na okne nápady pre domácnosť

Dobrá cirkulácia vzduchu pomáha predchádzať kondenzácii na okne

tipy pre kondenzačné okno pre domácnosťSušenie bielizne

Ďalším veľkým problémom, ako sa vyhnúť kondenzácii na oknách, je sušenie oblečenia. Ak sušičku nemáte, musíte nájsť inú alternatívu. V skutočne mrazivých a daždivých časoch by sušenie bielizne na balkóne nebolo možné. Tu máme perfektný tip proti vlhkosti: Existujú prenosné sušičky bielizne v tvare stanov. Spravidla sú určené na kempovanie, ale môžu vám dobre poslúžiť aj doma. V tomto môžete zavesiť svoje oblečenie. Pomerne rýchlo schnú a pritom sa takmer neodstráni žiadna vlhkosť. Otepľovanie priestorov je vítaným vedľajším účinkom.

Kondenzácia nie je veľký problém, ak to zvládnete

kondenzačné okno skvelé tipy do domácnosti

Správna cirkulácia vlhkého vzduchu

Ďalšie opatrenie súvisí so správnym umiestnením radiátorov. Najlepšie možné škvrny zjavne nie sú v rohoch a okrajoch. Mali by ste byť skôr v pozícii, ktorá je dobrá Cirkulácia vzduchu umožňuje. To je zase účinné opatrenie proti kondenzácii vody v okne.

Kondenzáciu by ste museli pravidelne utierať 

kondenzovaná voda tipy na inšpiráciu pre domácnosť

Kúrenie na okne

Existujú technické opatrenia, napríklad vykurovanie okien. Je k dispozícii v rôznych verziách a dokáže navzájom prispôsobiť teplotu vonkajšieho a vnútorného povrchu. Potom sa nevytvorí žiadna kondenzácia. Ak sa vám však nezdajú ďalšie opatrenia také komplikované, možno by ste sa na to mali na začiatku zamerať. Potom môžete ušetriť technické prostriedky.

Utieranie sa nesmie vykonávať poréznymi prostriedkamikondenzačné nápady pre domácnosť

Uvedomte si výhody boja proti kondenzácii okien!

Nakoniec vás chceme ubezpečiť, že kondenzácia na okne nie je taký veľký problém. Ako sami vidíte, dá sa to vyriešiť veľmi jednoduchými opatreniami. Preto si nemôžete robiť starosti. Nakoniec by ste to mali vziať ako dobrú radu, že by ste sa mali postarať o zníženie vlhkosti vo svojom dome. Pretože vetranie a všetky ostatné opatrenia sú úplne dobré pre zdravie vás a všetkých ostatných, ktorí žijú vo vašej domácnosti!

Zasmejte sa a použite kondenzovanú vodu na zimné umenie!

nápady na kondenzáciu pre tipy pre domácnosť

zabráňte kondenzácii vo vnútri okien

Zaistite, aby mali vaše vykurovacie zariadenia dobrú cirkuláciu vzduchu?

vyhnite sa kondenzácii vo vnútri špičiek domácnosti

kondenzovaná voda skvelá pre tipy do domácnosti

vyhnúť sa kondenzácii

Ďalší veľký kus práce v kondenzácii!

kondenzácia myšlienok umenia okna

umenie a skvelé tipy pre domácnosť kondenzovaná voda

Prajeme vám krásnu zimu s malou kondenzáciou na okne!

skvelé tipy pre domácnosť - nápady na kondenzovanú vodu

nádherná inšpirácia - tipy na kondenzovanú vodu