Ako odstrániť škvrny od guľôčkového pera: aké domáce prostriedky môžu pomôcť?

Aj keď človek stále častejšie píše texty na klávesnici alebo si vytvára zoznamy úloh v smartfóne, stále sa môže stať, že na oblečení zafarbí guľôčkové pero alebo atramentové škvrny. A samozrejme to môže byť veľmi nepríjemné, najmä ak ste si zašpinili svoje obľúbené tričko. Ale nevadí, ak ste vyzbrojení niekoľkými šikovnými radami. Naučte sa, ako odstrániť škvrny z guľôčkových pier, a potom sa nemusíte lúčiť so svojou obľúbenou košeľou.

Odstránenie škvŕn z guľôčkového pera – to je náročná úloha?

Škvrny od guľôčkového pera odstraňujú škvrny od atramentu z bielej košele

Odstránenie atramentových škvŕn z textílií môže byť veľkou alebo relatívne malou výzvou. Náročnosť závisí od typu atramentu, s ktorým sa stretávate. V každodennom živote však prichádzajú do styku s dvoma druhmi atramentov-atramenty na vodnej a olejovej báze.

Ak máte do činenia s atramentom na vodnej báze, máte vlastne šťastie.

Škvrny od atramentu na vodnej báze predstavujú malú výzvu a dajú sa relatívne ľahko odstrániť z prateľných tkanín. Na druhej strane, atramentová škvrna na olejovej báze, napríklad z permanentného fixa, môže byť absolútnou nočnou morou.

Pomocou niekoľkých trikov môžete škvrny od atramentu odstrániť okamžite

Vrecko na guľôčkové pero, ktoré odstraňuje škvrny z bieleho trička

Ako ťažké je však odstrániť škvrny od guľôčkového pera? Atrament z guľôčkového pera padá niekde uprostred, pretože je ťažké ho odstrániť, ale dobre reaguje na väčšinu ošetrení.

Atramentové škvrny môžu byť na vodnej alebo olejovej báze

Škvrny od guľôčkového pera odstraňujú metódy čistenia

Každý typ atramentu reaguje inak na metódy čistenia, ktoré vám predstavíme nižšie. Na tento účel sa používajú iba prostriedky pre domácnosť – od tradičnej kombinácie vody a pracieho prostriedku po nečakané výrobky, ako je mlieko alebo soľ. Ak chcete úspešne odstrániť atramentovú škvrnu z oblečenia a textilu, je dôležité správne určiť typ atramentu a vybrať vhodný prostriedok. Ďalším dôležitým tipom nie je prať a sušiť oblečenie – sušička nakopí škvrnu a bude oveľa ťažšie (ak nie nemožné) ju odstrániť.

Domáce prostriedky pomáhajú bojovať proti škvrnám na perách

Domáce prostriedky na odstraňovanie škvŕn z guľôčkového pera používajú atramentové škvrny

Guľôčkové perá odstránia škvrny vodou a saponátom

Tento tradičný spôsob čistenia je ideálny pre škvrny spôsobené atramentmi na vodnej báze. Oblečenie položte na čistý a suchý uterák. Na znečistené miesto naneste vodu a pokúste sa odstrániť škvrnu od guľôčkového pera ďalšou čistou handričkou. Tým sa škvrna prenesie na čistiacu handričku. Na škvrnu od atramentu naneste malé množstvo tekutého pracieho prostriedku a tkaninu nechajte pôsobiť 3 až 5 minút. Umývací prostriedok na riad nie je v tomto prípade dobrou náhradou, preto používajte iba prací prostriedok.

Škvrny od guľôčkového pera sa dajú relatívne ľahko odstrániť z prateľných textílií

Škvrny od guľôčkového pera odstraňujú domáce opravné prostriedky

Zašpinený odev vyperte podľa odporúčania. Pred sušením sa uistite, že už bola odstránená celá škvrna. Ak sú na zafarbenom mieste stopy, zopakujte vyššie uvedené kroky čistenia. Ak je odev už suchý a škvrna nebola úplne odstránená, je len ťažko možné ho potom úplne vyčistiť.

Škvrnu úplne odstráňte a až potom oblečenie nechajte uschnúť

Triky na odstraňovanie atramentových škvŕn z guľôčkového pera

Na odstránenie atramentových škvŕn použite alkohol

Pri riešení trvalej škvrny od atramentu sa odporúča použiť alkohol. Tvrdohlavú atramentovú škvrnu najlepšie rozpustíte trením alkoholu.

Vezmite čistý biely uterák a položte naň zafarbenú oblasť. Najprv vyskúšajte alkohol na trenie na skrytom šve látky. Ak sa vec nezdá byť poškodená, škvrnu od atramentu ošetrite tiež alkoholom. Pri vylúhovaní atramentu môže dôjsť aj k odfarbeniu uteráka pod ním. Alkohol nechajte pôsobiť 3 až 5 minút. V prípade potreby opakujte tento krok, kým sa škvrna nerozpustí. Oblečenie úplne vypláchnite bez alkoholu. Môže byť potrebné niekoľko opláchnutí.

Opláchnite a zopakujte celý spôsob čistenia

Škvrna od atramentu na odstránenie guľôčkového pera

Pri odstraňovaní škvŕn z guľôčkových pier naneste na ošetrované miesto tekutý alkohol a potom nechajte pôsobiť 3 až 5 minút. Potom môžete oblečenie vyprať podľa odporúčania.

Na odstránenie škvŕn použite guľôčkové pero odlakovač

Tento domáci liek je náročný, preto sa odporúča na trvalé atramentové škvrny, ale je pravdepodobné, že odlakovač poškodí tkaninu. Najprv to vyskúšajte na vnútornom šve alebo na skrytom mieste oblečenia. Až potom môžete škvrny ošetrovať odlakovačom. Postup je podobný vyššie uvedenému spôsobu čistenia alkoholom.

Dámy, v tomto prípade môžete siahnuť po odlakovači

Guľôčkové perá odstraňujú škvrny Odlakovač na nechty používa atramentové škvrny

Zafarbenú oblasť položte na čistý, suchý uterák a napríklad pomocou inej handričky naneste odlakovač. Potom, čo škvrnu úplne rozpustíte, opláchnite odlakovač z tkaniva.

Oblečenie môžete prať v práčke ako obvykle len vtedy, keď škvrna od atramentu zmizne

Škvrny od guľôčkového pera odstraňujú atramentové škvrny od tekutého pracieho prostriedku

Na odstránenie škvŕn použite guľôčkové pero Lak na vlasy

Väčšina lakov na vlasy obsahuje alkohol. A ako už viete, alkohol môže rozpúšťať atramentové škvrny.

Ako cieľ sa pokúste nájsť lak na vlasy s vysokým obsahom alkoholu. Na to sú často najlepšie najlacnejšie značky. Pod tkaninu, na ktorej je škvrna, položte čistý uterák, škvrnu dôkladne postriekajte lakom na vlasy a potom ju odstráňte ďalším čistým uterákom. Až potom si periete oblečenie ako obvykle.

Toto je ďalší liek, ktorý majú všetky ženy po ruke

Škvrny od guľôčkového pera odstráňte lakom na vlasy škvrny od bielej košele

Guľôčkové perá odstránia škvrny mliekom

Pravdepodobne ste to nečakali, ale namočenie odevu do mliečneho kúpeľa môže mať magický účinok. Plytkú misku alebo inú nádobu naplňte dostatočným množstvom mlieka na zakrytie atramentových škvŕn a nechajte cez noc vsiaknuť. Nasledujúci deň môžete oblečenie vyprať v práčke.

V takom prípade môžete v chladničke nájsť vhodné rozpúšťadlo

Škvrny od guľôčkového pera odstraňujú škvrny od mliečneho atramentu

Zašpinený odev namočte na noc a potom opláchnite

Odstránenie škvŕn z guľôčkového pera Namočte textil na noc Odstráňte atrament

Guľôčkové perá odstránia škvrny soľou

Ak máte to šťastie, že atramentovú škvrnu zbadáte skôr, ako zaschne, chyťte soľničku! Škvrnu pokryte soľou, jemne ju odstráňte vlhkou papierovou utierkou a soľ otrite. Toto opakujte, kým škvrna nezmizne.

Soľ tiež spôsobuje, že škvrny pera zmiznú

Soľ na odstraňovanie škvŕn z guľôčkového pera odstraňuje atrament

Guľôčkové perá odstránia škvrny octom a kukuričným škrobom

Na odstránenie škvŕn z guľôčkových pier môžete použiť aj ocot a kukuričný škrob.

Škvrnu najskôr navlhčite trochou octu. Potom pripravte pastu z 2 dielov octu a 3 dielov kukuričného škrobu a zafarbenú oblasť ošetrite. Pred praním odevu nechajte pastu úplne vyschnúť. A teraz je škvrna preč!

Ocot a kukuričný škrob v kombinácii majú priaznivý vplyv na škvrny od atramentu

Škvrny od guľôčkového pera odstránia škvrny od atramentu z octu a kukuričného škrobu

Teraz ste dobre vyzbrojení a určite budete môcť rýchlo reagovať, ak budete musieť odstrániť škvrny od atramentu alebo škvŕn od guľôčkového pera. Siahnite po overenom domácom lieku z vyššie uvedených a použite ho na vyriešenie nepríjemného problému!

Škvrna od atramentu na pohovke – neprepadajte panike!

Odstránenie škvŕn z guličkového pera Pohovka Atramentové škvrny Domáce prostriedky