Ako úspešne odstrániť zápach z chladničky

Určite ste aspoň raz v živote pocítili tento nepríjemný zápach v chladničke a určite ste sa z tejto situácie poučili, že jeho odstránenie nie je ľahká úloha. Väčšinou pochádza z jedla, ktoré je tam už nejaký čas. Túto vôňu nadobúdajú aj ostatné uložené veci. Potom sa už nepokazia a sú v podstate stále jedlé. Ale napriek tomu už nechutia tak dobre a vyhodíte ich. Navyše nie je ľahké dostať tento nepríjemný zápach z chladničky. Ale ani to nie je nemožné a pomocou nasledujúcich rád to dosiahnete rýchlo a efektívne!

Čistá chladnička má veľký význam pre vysokú kvalitu života

vôňa v chladničke - čistite veľmi opatrne

Prečo tento zápach v chladničke vôbec vzniká??

Existuje veľmi jednoduché a logické vysvetlenie vzniku zápachu v chladničke. Je to dôsledok procesu kazenia potravín. Môžu to spôsobiť najmä vypršané a zlé výrobky. Počas procesu znehodnocovania sa oddelia rôzne plyny, ktoré zostanú v chladničke a potom je dosť ťažké ich odstrániť.

Nemusí to byť tak, že za tento problém môžu zlé alebo expirované potraviny. Existujú produkty, ktoré prirodzene veľmi silne vonia. Ide o rôzne druhy syrov, cesnaku, póru, rýb a morských plodov. Existujú aj rôzne druhy kapusty, ktoré silne zapáchajú. V zriedkavých prípadoch môžu vajcia tiež spôsobiť zápach.

Pred čistením chladničku vyprázdnite

vôňa v chladničke - skvelé čistenie

Čo teda musíte v takýchto situáciách urobiť??

Teraz už poznáme príčinu problému so zápachom v chladničke. V nasledujúcom texte popisujeme rôzne postupy na odstránenie tohto! Niektoré metódy pozostávajú z niekoľkých krokov a iné môžu mať okamžitý účinok. V závislosti od toho, ako silný je zápach, možno budete musieť proces čistenia opakovať niekoľkokrát.

Pred čistením by ste mali chladničku vypnúť

bočný pohľad na ženu čistiacu chladničku

Vypnite chladničku

Vo všetkých prípadoch musíte najskôr vypnúť chladničku. To uľahčí čistenie a je tiež dôležité pre vašu bezpečnosť. V závislosti od modelu musíte chladničku vypnúť pomocou vypínača alebo pri ostatných stačí stlačiť príslušné tlačidlo. Toto je rozdiel, najmä tam, kde je umiestnené pripojenie chladničky. Ak je na zložitom mieste, úsilie o jeho vypnutie pomocou tlačidla môže byť oveľa menšie.

V zdravom nakupovaní platí „menej je viac“

v chladničke nádherne upratané police

Vyprázdnite chladničku

Pri čistení musí byť chladnička úplne prázdna. Na čistenie tohto zariadenia je najlepšie starostlivo naplánovať. Možno by ste mali dokončiť existujúce výrobky alebo ich použiť na prípravu niektorých jedál! Jedlo tak nemusíte vyhadzovať. Pretože väčšina z nich po chvíľke státia mimo chladničky nebude tak chutiť. Nevnímajte to ako problematický fakt! Koniec koncov, čistenie chladničky môže byť príležitosťou na spontánne stretnutie priateľov s chutným jedlom!

Nastavte teplotu v chladničke podľa sezóny

prázdne police - cítiť v chladničke

Tip: Urobte si prehľad o svojej spotrebe

Psychológovia už dokázali, že upratovanie a upratovanie domova má terapeutický účinok. Pri vyprázdňovaní chladničky sa snažte urobiť inventúru vlastnej spotreby. Aké potraviny si kupujete pravidelne a potom ich už nejedíte? Čo kupujete príliš veľa, aby veľa zostalo a muselo sa vyhodiť? Vyvodzujte správne závery a prestaňte to dovoliť. V čase environmentálnej krízy musí každý kriticky premýšľať o svojom vlastnom nákupnom správaní. Tiež ušetríte veľa peňazí, ak si kúpite menej nepotrebných produktov.

Poradie zachováva celkový pohľad 

vôňa v chladničke plné police

Vyberte mriežky, police a zásuvky

Z chladničky musia byť pred čistením nielen potraviny, ale aj mriežky, police a zásuvky. Najlepšie je ponoriť to do horúcej vody s tekutým prostriedkom na umývanie riadu a nechať ho tam asi pol hodiny. Vo zvyšnom čase môžete koľajnice, ku ktorým sú pripevnené, starostlivo vyčistiť. Po niekoľkých minútach môžete police, mriežky a zásuvky vyčistiť špongiou a opatrne ich vysušiť.

Správne skladovanie pomáha predchádzať pachom v chladničke

v poriadku, vôňa v chladničke

Použite ocot, citrónovú šťavu alebo sódu bikarbónu

Ak je v chladničke tvrdý zápach, odporúčame zmiešať vodu s prostriedkom na umývanie riadu a citrónovou šťavou alebo octom, pričom ocot alebo citrónová šťava by mala tvoriť jednu tretinu zmesi. Používajte rukavice, pretože kyselina citrónová je dosť silná a môže poškodiť vašu pokožku. Pri čistení spravidla odporúčame ochranné opatrenia. Na odolné škvrny môžete tiež nastriekať sódu bikarbónu a potom vydrhnúť špongiou. Jedná sa o jednoduchý a lacný prostriedok, ktorý tiež pomáha proti zápachu v chladničke.

V chladničke by ste mali uchovávať len to najnutnejšie 

vôňa v chladničke - dobre vybrané výrobky

Aktívne uhlie

Aktívne uhlie tiež pomáha proti zápachu. Prístup k nemu však získate, keď sa ukáže, že všetky ostatné prostriedky už nie sú užitočné. Aktívne uhlie nájdete v lekárňach, pretože sa používa na otravu jedlom. V žalúdku by absorbovalo a odstránilo chemické prvky z pokazeného jedla. Na približne rovnakom princípe by mohol absorbovať pachy vo vašej chladničke. Keď to odstránite, zápach tiež zmizne. Tento liek nie je drahý, takže si ho môžete kúpiť o niečo viac.

Proti nepríjemnému zápachu v chladničke pomáha pravidelné dôkladné čistenie

červená špongia - vôňa v chladničke

Jedlá sóda a káva

Jedlá sóda a káva sú skvelým tímom proti zápachu v chladničke. Oba by ste mali dobre premiešať a aplikovať na rôzne miesta v chladničke. Potom by ste mali vyčistiť a opatrne odstrániť zvyšky.

Pozor: Jedlú sódu a kávu môžete nechať len chvíľu v taške vyrobenej z dýchacej látky alebo v miske v chladničke. Pri použití týchto metód by ste mali chladničku nechať otvorenú a vypnutú najmenej 24 hodín po vyčistení. V ideálnom prípade by ste mali miestnosť aj dobre vetrať! 

Pri čistení používajte rukavice 

žlté rukavice - cítiť v chladničke

Opatrenia proti návratu zápachu

Odstraňovanie nepríjemných pachov v chladničke trvá veľa času a skutočne to nie je najpríjemnejšie! Je preto nevyhnutné, aby ste urobili niečo, aby ste to nemuseli opakovať alebo aspoň nie tak často. To je úplne možné, ak budete postupovať podľa nižšie uvedených tipov.

Nadbytok produktov je predpokladom zápachu z chladničky

vôňa v chladničke - veľa produktov

Nakupujte pravidelne a menej!

Naša spoločnosť je závislá na konzumácii a nadbytočné nakupovanie je toho veľmi typickým príznakom. Väčšinou máme doma príliš veľa produktov a dokonca môžeme zabudnúť, čo máme v chladničke. Pri čistení chladničky v tom môžete mať úplne jasno. Spravidla neexistuje nič viac ako 4-5 výrobkov, ktoré sa oplatí uchovávať vo veľkom množstve v chladničke. Existujú určité druhy syrov, možno vajíčka, maslo a niektoré potraviny na potretie chleba, ktoré potrebujete pravidelne a ktoré pri dlhodobom skladovaní nestrácajú na kvalite. Mäso nakrájané na malé časti môže byť uchovávané v mrazničke. Všetky ostatné výrobky by ste mali kupovať čerstvé, a preto má zmysel dostať ich skutočne v malom množstve. To platí najmä pre zeleninu a ovocie. S menším množstvom produktov si môžete udržať dobrý prehľad a včas si všimnúť, keď je potrebné výrobok naliehavo zjesť, aby sa nepokazil.

Pri čistení vždy používajte čisté handry a špongie

Utrite steny - v chladničke cítiť

Pravidelné utieranie

Dobrá hygiena je vždy dobre fungujúcim tipom proti zápachu v chladničke. Na jednorazové alebo skutočne čisté uteráky odstráňte zvyšky jedla z políc a mriežok vo vašej chladničke. Chladničku je najlepšie vyprázdniť a vyčistiť raz za mesiac. Dôkladne ho vyčistite a postarajte sa o odstránenie baktérií.

Niektoré výrobky vonia silnejšie ako ostatné

vôňa v chladničke zelenina syr vajcia

Zmeňte teplotu v súlade s vonkajšími podmienkami

Rôzne ročné obdobia vyžadujú v chladničke rôzne teploty. V zime to môžete nastaviť nižšie a v lete – vyššie. To je ďalšia veľmi dôležitá požiadavka na správne skladovanie výrobkov.

Všetky metódy opísané na odstránenie zápachu z chladničky je možné použiť aj ako profylaktické opatrenia.

Sóda bikarbóna, káva a aktívne uhlie odstránia pachy z chladničky

vôňa v špongii chladničky

Investujte do dobrých nádob na skladovanie potravín

Keramické nádoby na skladovanie potravín sú výrazne drahšie, ale zachovajú lepšiu kvalitu vašich výrobkov. Ak sú dobre uzavreté, pomôžu tiež zabrániť šíreniu pachov. Toto je obzvlášť dôležité pre rôzne druhy syrov.

Tip: Po vyprázdnení a pred ďalším použitím dobre vyčistite!

Dobre zorganizované výrobky sú receptom na príjemnú atmosféru v rodine

vôňa v chladničke - málo produktov