Hviezda Michelin – čo majú pneumatiky spoločné s jedlom?

Michelin Guide – sen pre mnohých, ktorý ich tiež desí

„Získanie čo najväčšieho počtu hviezdičiek neznamená automaticky, že ste najlepší kuchár. Musíte vlastniť veľa reštaurácií! “Slová Joëla Robuchona, šéfkuchára oceneného michelinskou hviezdou (celkovo 25 hviezdičiek), inšpirujú mnohých kuchárov na celom svete a dodávajú im silu pokračovať v úsilí o najväčšie uznanie a autorita vo svete Boj s pohostinstvom. Malo by byť splnené iba jedno kritérium stanovené spoločnosťou Michelin, aby bol príslušný kuchár a jeho reštaurácia ocenení hviezdičkami (maximálne 3 hviezdičky na reštauráciu) – okrem štýlu varenia by kuchyňa mala zahŕňať rôzne prvotriedne a vynikajúco pripravené jedlá.

Vynikajúce jedlo s nádychom vlastnej interpretácie šéfkuchára

sprievodca michelinskou hviezdou dre star

Hviezdy znamenajú vynikajúcu gurmánsku kuchyňu a vynikajúce jedlo – inšpektori a hlavní testeri sprievodcu Michelin sa v posledných rokoch zameriavajú výlučne na ponúkané potraviny bez toho, aby zohľadňovali kvalitu interiéru a služieb. Najlepším dôkazom toho je obchod s rýchlym občerstvením Tim Ho Wan v Hongkongu – aj keď tu môžete dostať jedlo za menej ako 2 doláre, snack bar získal svoju prvú michelinskú hviezdu v roku 2009!

Priznajme to: všetci sa pozeráme na reštaurácie s hviezdičkou Michelin novými očami, a preto je tento sprievodca hotelom a reštauráciou považovaný za jedného z najdôležitejších sprievodcov v histórii a má zásadný význam v oblasti výtvarného kulinárskeho umenia. Po celom svete sa mnoho kuchárov a gurmánov snaží prekonať silnú konkurenciu, prekročiť očakávania kuchárskych testerov a nakoniec napísať svoje mená do malej červenej brožúry Michelin. Keď prídete k hviezde, mali by ste vždy venovať pozornosť úrovni kvality služieb a neustále ju zlepšovať. Kuchári ocenení vysokým ocenením Michelin sú pod neustálym tlakom, pretože prípadná strata hviezdy by mohla byť pre ich podnikanie katastrofálna.

Hviezda Michelin – príbeh bratov Michelinovcov

michelin prísni bratia vynálezca

Keď bratia André a Édouard Michelin vydali svojho prvého cestovného sprievodcu počas parížskej svetovej výstavy v roku 1900, ich cieľom bolo popularizovať automobilový turizmus a rýchlo ho priniesť širokej verejnosti. Takýmto spôsobom chceli propagovať svoje vlastné produkty a získať vernosť svojich zákazníkov. Títo dvaja priemyselníci cestovali po celej krajine, aby sa s vtedy veľmi malým počtom majiteľov automobilov osobne stretli a presvedčili ich o vynikajúcej kvalite pneumatík Michelin. Počas týchto služobných ciest si zapísali svoje skúsenosti a postrehy do zošita a zaznamenali svoje dojmy z reštaurácií a hotelov, ktoré navštívili na dlhej ceste. Bratia s malou hviezdičkou označia, kde jedlo lichotilo a kde víno najlepšie chutilo.

Bratia prešli dlhú cestu k popularizácii svojej spoločnosti a výrobkov Michelin

reklama na pneumatiky Michelin

V tom čase bolo vo Francúzsku len asi 3 000 automobilov, pretože riadenie predstavovalo dosť vysoké riziko vážnych nehôd – kvôli rôznym technickým problémom s autom sa vodiči vo väčšine prípadov nedostali do konečného cieľa. Z tohto dôvodu Michelinovci zhromaždili všetky užitočné informácie, ktoré by sa dali v takejto situácii použiť, a napísali malú knihu o dláždených cestách a diaľniciach v celej krajine. V tomto cestovnom sprievodcovi navyše poskytli vodičom adresy čerpacích staníc a garáží, kde si mohli prezuť pneumatiky. Útla knižka okrem toho poskytovala podrobné informácie o odpočívadlách a hoteloch, v ktorých ste cestou mohli nájsť dobré jedlo a ubytovanie.

Sprievodca bol spočiatku k dispozícii zadarmo, ale od roku 1920 by ste zaň mali zaplatiť. V roku 1923 bola vytvorená samostatná kapitola venovaná najlepším reštauráciám. O tri roky neskôr bola hviezda oficiálne predstavená, aby udelila gurmánskym reštauráciám vynikajúcu kuchyňu. V roku 1930 bola do klasifikácie zaradená druhá a tretia hviezdička ako kritérium rozlišovania kvality ponúkaných služieb.

Hodnotenie reštaurácií

michelinské hviezdne jedlo prvej triedy

Anonymní inšpektori Michelin navštevujú a hodnotia reštaurácie podľa piatich rôznych kritérií: kvalita a čerstvosť surovín, profesionálna príprava, osobný prístup príslušného kuchára, harmónia chuťového spojenia a konzistentná kvalita. Hviezda znamená kuchyňu plnú jemností – stojí za to sa zastaviť! Dve hviezdičky znamenajú špičkovú kuchyňu – oplatí sa to! Tri hviezdičky sa udeľujú iba za skutočne jedinečnú kuchyňu, ktorá stojí za to navštíviť!

Aby získal hviezdu, musí každý kuchár do svojich jedál pridať niečo jedinečné, nádych vlastnej interpretácie a vnútornej intuície – testeri kuchárov hľadajú v každom jedle niečo veľkolepé, nad čím sa jednoducho krúti hlavou.!

Na to, aby ste získali Michelinskú hviezdu, by ste mali pripraviť originálne a prvotriedne jedlá

michelinská hviezda adlon

Hlavní testeri Michelinu celkovo merajú úroveň kvality služieb v reštauráciách v celkovo 23 krajinách sveta a každoročne vydávajú aktuálneho sprievodcu Michelin – nováčikovia (reštaurácie, ktoré získali hviezdu minulý rok) aj predtým ocenené reštaurácie. Tu sú uvedené zoznamy tých, ktoré si v priebehu času udržali vysokú úroveň služieb. V Berlíne objavíte 12 jednohviezdičkových reštaurácií a 7 dvojhviezdičkových reštaurácií, všetko vo všetkom V celej krajine je 10 trojhviezdičkových reštaurácií. Schwarzwaldstube v Beiersbronne bola prvýkrát udelená tri hviezdičky v roku 1993, kvalita služieb a produktov hlavného šéfkuchára Haralda Wohlfahrta tu stále očaruje hostí a vyráža dych – jeho reštaurácia bola poctená najvyšším ocenením celkom 25 krát! Francúzsko má najväčší počet vynikajúcich reštaurácií – 596 miest, z toho 27 trojhviezdičkových!

Michelinská hviezda – ocenenie hviezdy je uznávané iba najlepšími kuchármi a ich reštauráciami

michelinova hviezda nemecko tri hviezdy

Získanie hviezdy Michelin sa považuje za najväčšie uznanie v pohostinstve

michelinova hviezda Nemecko

Hviezda Michelin – len pre gurmánov!

michelinská hviezda prvotriedne jedlo

Jedlá v reštauráciách ocenených hviezdičkou Michelin sú vynikajúce, zdravé a chutné

michelinská hviezda čierny les

Michelinská hviezda – kulinárske umenie najlepších kuchárov na celom svete

michelinská hviezda Berlín

Nasledujú dve reštaurácie ocenené hviezdičkou Michelin v Berlíne:

Michelinská hviezda – Zariadenie s Michaelom Kempfom ako hlavným kuchárom

facilit restaurant berlin michelin stars

Fischers Fritz s hlavným šéfkuchárom Christianom Lohseom

michelinská hviezda fischers fritz berlin

Horváth a Sebastian Frank 

horvath berlin michelin hviezdy

Jedáleň Lorenza Adlona a Hedrik Otto ako pán kuchyne

hviezda adlona michelina

MIchelin Stern – Reinstoff a Daniel Achilles

čistá látka berlín

Reštaurácia Tim Raue s hviezdičkou Michelin 

tim raue berlin

Rutz a Marco Müller ako kuchári tu 

rutz berlin

Michelinská hviezda – Schwarzwaldský salón v Beiersbronne

michelinská hviezda čierny lesný pokoj

Harald Wohlfahrt drží rekord v počte hviezd Michelin v Nemecku

Michael Schwarzwalstube, hviezdny kuchár