Každý sníva o nadchádzajúcej sezóne špargle, ale prečo je špargľa taká obľúbená?

Dlho očakávaná sezóna špargle sa blíži

Podľa názoru mnohých vedcov bola špargľa prvýkrát pestovaná v Grécku asi pred 2 500 rokmi – jej názov pochádza z gréčtiny a v doslovnom preklade znamená „stonka“. Zelenina sa najskôr používala v prírodnej medicíne kvôli mnohým zdraviu prospešným vlastnostiam. Rôzne recepty na prípravu špargle stále nájdete v najstaršej kuchárskej knihe, akú dnes svet pozná – „De re coquinaria“ (O kuchárskom umení), ktorú v 3. storočí napísal rímsky autor a gurmán Caelius Apicius. Špargľa je pochúťka, ktorá je obľúbená u malých i veľkých po celom svete, vyznačuje sa ľahkou a príjemnou chuťou a nedá sa ľahko porovnať s inou zeleninou!

Čas špargle – len pre gurmánov, prosím!

recepty na prípravu špargľovej sezóny

Špargľa má pôvod vo východnom Stredomorí, vo Francúzsku sa pestovala až v roku 1400; asi o sto rokov neskôr začali sadiť zeleninu aj Angličania a Nemci. Špargľa zažila svoj rozkvet a výrazne získala na význame, najmä za vlády Ľudovíta XIV.

– sladká a niekedy pikantná chuť špargle na kráľa Slnka hlboko zapôsobila, a preto sa tomuto druhu zeleniny od tej chvíle hovorilo „kráľovská zelenina“. V dnešnej dobe je možné čerstvú špargľu kúpiť v obchodoch od konca apríla do približne 25. júna a podáva sa po celom svete ako príloha k rôznym chutným prvotriednym jedlám.

Odrody špargle, ktoré už stáročia očarujú svet

špargľové sezóny zeleninové odrody

V zásade existuje asi 3 000 odrôd špargle, ale vo väčšine prípadov sú na trhu dostupné iba tri z nich – biela, zelená a purpurová špargľa. Biela farba špargle je daná nízkym obsahom cholofylu a pochádza zo skutočnosti, že tento druh zeleniny sa pestuje pod zemou. Holandsko je popredným výrobcom bielej špargle. Fialová špargľa alebo ešte stále známa ako francúzska špargľa je v porovnaní s bielou a zelenou špargľou (vysoká iba 5 až 8 cm) pomerne malá a má skôr ovocnú chuť. Takzvaný Zelená americká alebo britská špargľa je najbežnejšia vďaka svojej nízkej cene. Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť špargľu – zelenina môže byť vyprážaná, varená alebo grilovaná alebo si dokonca môžete vychutnať hrubú konzumáciu špargle!

Sezóna špargle – jedinečná zelenina prospieva vášmu zdraviu

špargľa pečie chutné jedlo

Špargľa je bohatá na vitamíny K, A, C a kyselinu listovú a poskytuje vám tiež vitamíny skupiny B (B1, B2, B3 a B6), vlákninu, mangán, meď, fosfor, draslík, horčík, železo a bielkoviny! 180 gramov špargle obsahuje 43,2 kalórií a 4,66 g. bielkoviny!

Jedzte zdravo a vychutnajte si jedinečnú chuť

Špargľovú sezónu jedzte poriadne

Kyselina listová hrá zásadnú úlohu pre zdravie a správnu funkciu kardiovaskulárneho systému – predpokladá sa, že denná spotreba je asi 400 mcg. z tohto vitamínu komplexu vitamínu B znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Jedna porcia špargle denne vám poskytne zhruba 66% dávky kyseliny listovej, ktorú potrebujete! Špargľa sa používa aj na liečbu artritídy a reumatizmu a zelenina slúži aj ako prostriedok na ochranu pokožky – zabraňuje poškodeniu slnkom a kontaminácii pokožky a spomaľuje starnutie. Vitamín K zaisťuje zrážanie krvi a posilňuje kosti, všetky vitamíny skupiny B regulujú hladinu cukru v krvi a udržujú ju na normálnej úrovni. Konzumácia špargle vedie k lepšiemu a rýchlejšiemu metabolizmu a znižuje riziko rakoviny hrubého čreva. Špargľa navyše pomáha aj v boji proti vrodeným postihnutiam – ženy musia v prvých mesiacoch tehotenstva konzumovať veľa špargle: kyselina listová a vitamíny B majú veľký význam pre správnu separáciu buniek v ľudskom organizme, a preto aj pre syntézu DNA.

Sezóna špargle – od konca apríla do konca júna si na trhu môžete kúpiť čerstvú špargľu

špargľová sezóna zelená špargľa

Špargľová sezóna – biela špargľa je drahšia ako zelená, ale má aj väčšiu výživovú hodnotu

špargľová sezóna biela špargľa

Fialová špargľa je v porovnaní s inými odrodami dosť malá

špargľa časovo fialová lahodná príloha

Špargľová sezóna – špargľu treba pred varením poriadne očistiť

špargľa čistenie jedla na varenie

Špargľová polievka sa ponúka počas špargľového obdobia vo všetkých reštauráciách

špargľová sezóna špargľová polievka jar

So špargľou ide ruka v ruke holandská omáčka s trochou citrónovej šťavy

Jedzte sezónnu omáčku zo špargle

Čas špargle – experimentujte s receptami a vychutnajte si rôzne chutné jedlá

špargľová sezóna chutná na konzumáciu

Špargľa sa dá perfektne kombinovať s mäsom

lahodná sezóna špargle

Sezóna špargle – ryby a špargľa sú tiež jedinečnou kombináciou

špargľová sezóna jesť ryby

Špargľová sezóna – jedlá s rybami a špargľou sú považované za prvotriedne jedlo

špargľová sezóna losos

A samozrejme klasika v špargľovej sezóne – Wiener Schnitzel so zemiakmi a špargľou

špargľový čas rezeň

Špargľu je možné piecť v rúre so zemiakmi a slaninou

špargľová rúra

… alebo dokonca podávať vo forme slaného muffinu

Upečte špargľovú sezónu

Špargľový čas – špargľový šalát je obľúbeným predjedlom pre malých i veľkých

špargľový sezónny šalát

Každý si môže doma pripraviť špagety so špargľou

špagety zo špargľovej sezóny

Čas špargle – pri príprave špargle všetko závisí len od vášho osobného vkusu

špargľové kúsky

Vezmite si špargľové rolky do práce?!

špargľové rolky