Kuny v dome, aute alebo záhrade? Ako sa zbaviť malého lupiča!

Kuny, najmä kuna kamenná, na prvý pohľad vyzerajú ako roztomilé fretky, ktoré sú tisícky rokov obľúbenými domácimi zvieratami. Kuna kamenná, najbežnejší druh kuny v Nemecku, nie je vhodná ako domáce zviera. Naopak, je považovaný za škodcu! Malý nočný predátor si tento status vyslúžil z nejakého dôvodu. Kuna v dome, aute alebo záhrade môže spôsobiť obrovské trvalé škody. Aj keď je účinný pri love myší a potkanov, hryzie tiež káble, tunely cez steny a šíri nebezpečné choroby. Všetko pri hľadaní územia, jedla a prístrešia. Ak ste už utrpeli nákladné poškodenie kuny, pravdepodobne budete chcieť nájsť jednoduché, rýchle a lacné riešenie tohto problému čo najskôr. Ako Natrvalo sa zbavte kún v dome, aute alebo záhrade, to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Kuna kamenná si vyslúžila aj ďalšie meno: kuna automobilová

Kuna v dome, aute alebo záhrade Ako sa zbaviť lupiča! kuna vlezie do auta

Ako rozoznám, či je kuna v dome alebo v záhrade??

Možno si stále nie ste istí, či máte vo svojom dome alebo záhrade dokonca kunu. Potom sa musíte trochu rozhliadnuť, číhať a počúvať. Váš votrelec len málokedy mlčí. Plazivé zvuky z podkrovia skoro ráno, večer a v noci, škrabance na dažďových žľaboch, stromoch a stenách, tunely a diery v izolácii, zvyšky koristi a samozrejme stopy po exkrementoch a moči sú jasnými znakmi toho, že vo vašom dome žije kuna.

Kuny sa najčastejšie schovávajú v podkroví

Kuna v dome, aute alebo záhrade Ako sa zbaviť lupiča! kuna v podkroví

Zbavte sa kún v dome alebo záhrade

Ak je kuna v dome skutočnosťou, musíte rýchlo konať, aby ste sa jej zbavili. Základné pravidlo tu znie: odradiť a až potom sa zablokovať. Pretože všetky kuny sú nočné a počas dňa spia, niekedy môžu na odplašenie malých hlodavcov niekedy stačiť hlasné zvuky, hudba a ultrazvukové prístroje počas dňa. Veľmi účinné sú aj špeciálne výrobky z kuny, ktoré na zvieratá nepríjemne páchnu.

Profesionáli často používajú živé pasce na odchyt kuny a potom ich vypustia späť do prírody. Tie zvieraťu nielen spôsobujú veľký stres (aj smrteľný), hrozí aj uhryznutie. Potrebujete tiež špeciálny Povolenie na odchyt od miestneho poľovného úradu.

Keď sa odradíte, musíte nájsť všetky vchody a otvory, z ktorých sa kuna môže dostať do domu, a dobre ich utesniť drôteným pletivom alebo stavebnou penou. Nakoniec urobte prístupové cesty, ako sú zvody, parapety, dažďové žľaby a dokonca stromy špeciálne kefy na kunu kuna dôkaz.

Ak máte v dome matku kunu, nesmiete ju zamknúť, inak malí zomrú

Kuna v dome, aute alebo záhrade Ako sa zbaviť lupiča! mláďa kuny na strome

Kuny držte mimo auta

Minimálne 1 z 200 automobilov v Nemecku každoročne poškodí kuna. Ak nechcete byť súčasťou týchto štatistík, mali by ste urobiť niekoľko opatrení na ochranu pred kunou. Stratégia je prakticky rovnaká: odstrašovanie a blokovanie. Jeden z najobľúbenejších spôsobov, ako udržať kunu mimo auta, je jednoducho zapečatiť motorový priestor drôteným pletivom, závesmi so štetinami alebo dierovanými plechmi. Teraz si to môžete nechať urobiť aj v garáži.

Opatrenia sa však ukázali ako účinné Vysokonapäťové a ultrazvukové zariadenia osvedčené. Elektrické šoky sú neškodné, ale dostatočne desivé na to, aby sa kuna neodvážila druhýkrát zlomiť.

Martens hryzie káble zo zvedavosti a na označenie svojho územia

Kuna v dome, aute alebo záhrade Ako sa zbaviť lupiča! kuna okusuje kábel

Ak máte vo svojom dome, záhrade alebo aute kunu, alebo vám robí starosti jeho vzhľad, rozhodne stojí za to zakročiť proti nočným predátorom. Mali by byť účinné, lacné a prirodzene vhodné pre daný druh súčasne. Napriek statusu škodcu má kuna rovnaké právo na život ako ostatné zvieratá.

Kuny bukové môžu vyskočiť až do dvoch metrov na výšku

Kuna v dome, aute alebo záhrade Ako sa zbaviť lupiča! kuna vylezie na strom