Odháňanie holubov – prečo je to potrebné a ako to robíte!

Najprv sa pozrime na pravdu a mýty o nebezpečenstve holubov. Tieto vtáky sa veľmi často nazývajú „vzduchové krysy“. Často sa hovorí, že holuby šíria mnoho rôznych chorôb. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sú biele holubice považované za vtáky mieru? Nemôžeš byť taký zlý! Holuby môžu byť skutočne nepríjemné z mnohých rôznych dôvodov, ale v skutočnosti nie sú také nebezpečné. Ak uvidíte zraneného vtáka na ulici, môžete mu pomôcť bez obáv o svoje zdravie. Potom by ste si samozrejme mali umyť ruky! V takom prípade by ste museli vtáka vziať aj k veterinárovi. Určite vám poradí ohľadom vášho zdravia. Zostaňme pri našej téme: Ako môžeme odháňať holuby a jemným spôsobom tak, aby netrpeli ani samotné vtáky, ale aby naše strechy a balkóny zostali čisté.

Holuby sú súčasťou panorámy mesta mnohých veľkých miest

tri veľké sivé holuby na streche

Odháňanie holubov: práca sa začína na hniezde

Hniezda holubov je veľmi jednoduché – v blízkosti bude určite niekoľko vetiev, a to bude stačiť. Ak na balkóne alebo streche nájdete takúto štruktúru, prvá vec, ktorú môžete urobiť, je odstrániť ju.

  Trvalou stratégiou na zníženie počtu holubov v meste je odstránenie všetkých alebo mnohých vajíčok z hniezd. Vtáky tak nie sú hneď vystrašené, ale ich populácia je obmedzená. Mohli by ste ich samozrejme úplne zničiť a balkón poriadne vyčistiť. Potom vtáky nebudú mať dôvod sa k vám vracať.

Existuje mnoho rôznych typov holubov

plavidlo s dvoma holubmi

Dôkladná hygiena ako prevencia

Existujú dva hlavné dôvody, prečo by sa holubom mohol páčiť váš balkón alebo strecha. Na jednej strane by mohlo existovať dobre chránené miesto, kde by si mohli veľmi dobre postaviť svoje hniezdo. Ide väčšinou o miesta, ktoré sú dobre chránené pred vetrom a inými nepríjemnými poveternostnými podmienkami. Holuby sú navyše radi na miestach, kde majú čo jesť. Ak máte lakte a iné jedlé položky v koši na balkóne, je to pre tieto vtáky veľké pokušenie. Ak budete pravidelne čistiť všetky plochy a rohy na svojom balkóne, budete môcť holuby odohnať, pretože nebudú mať potrebný pokoj a pohodu, ktorú zvyčajne potrebujú na stavbu hniezda.

Holuby na mestskom múre

holuby na stene budovy

Siete a ďalšie preventívne opatrenia

Existuje skupina preventívnych opatrení, ktoré by mohli na chvíľu pomôcť. Patria sem okrem iného špeciálne siete, ktoré svojim prevedením nie sú vôbec nápadné. Často sú pripevnené k veľkým mestským domom. Podobnú účinnosť majú aj takzvané plastové hroty alebo špeciálne brúsené hroty vyrobené z plastu. Niektorí majitelia domov sa rozhodnú vydesiť hrozno alebo plašiť vtáky veternými turbínami. Všetky tieto sú dobré a ľahko sa implementujú, ale ich účinky sú časovo obmedzené. Holuby sú celkom inteligentné vtáky a sledujú a všímajú si, keď už nebezpečenstvo nehrozí. Na internete je niekoľko vtipných obrázkov, ako napríklad holuby relaxujú vedľa holubej siete alebo ako majú strach z holubov! Kombinácia niektorých prostriedkov by však mohla byť účinnejšia, najmä ak tiež pravidelne upratujete a trávite čas na balkóne.

Holuby musíte často odháňať zo slnečných striech

holuby na slnečnom strešnom systéme

Lepkavé látky a škodlivé opatrenia nesmú byť!

Holuby sú nám nepríjemné, pretože zhoršujú naše pohodlie, ale v skutočnosti majú tieto vtáky právo na existenciu. Vzdušný priestor a životné prostredie nepatria len ľuďom. Je absolútne zakázané, aj keď chcete odháňať holuby, robiť akékoľvek agresívne a škodlivé opatrenia. Vtáky nesmú byť nikdy zastrelené ani inak zranené. To je trestný čin! Niektorí majitelia balkónov používajú lepkavé látky na to, aby sa zbavili vtákov. Nie je to zakázané, ale neexistuje spôsob, ako by to bol dobrý nápad. Po prvé, nie je to vôbec účinné. Jediné, čo robí, je, že to vtákom škodí. Vaše nohy sa stanú lepkavými a tým sa určitým spôsobom tiež zrania. Navyše sa ukázalo, že nie je účinným opatrením a balkón si jednoducho zašpiníte. Lepkavých látok je skutočne ťažké sa zbaviť.

Siete môžu pomôcť, ale nie sú vždy účinné

obrázok strechy holubej štítovej strechy

Moderné systémy s elektrinou, ultrazvukom a infrazvukom

Teraz existujú špeciálne elektrické systémy, ktoré je možné použiť na odháňanie holubov a iných votrelcov. Prúd musí byť nízky, aby sa zvieratá nezranili. Jeho účinky sú však natoľko dobré, že skutočne existujú účinné výsledky. Ultrazvukové a infrazvukové systémy dosiahnu podobný účinok so zvukmi, ktoré sú pre ľudí nepočuteľné. To však môže byť pre niektoré domáce zvieratá tiež nepríjemné. Na určitej úrovni by to mohlo byť škodlivé aj pre ľudské zdravie.

Biele hrdličky sú symbolom mieru

holubice - symbol mieru

Šedé holuby sú často vidieť v strede mesta

holuby na streche

Nechýbajú ani farebné holuby

holuby na konári

Je ťažké odohnať holuby, ak je v blízkosti jedlo

holuby jedia šišku

Pod všetkými druhmi striech sú holuby

holuby pod slnečnou strechou