Odháňanie kún – stratégie, ktoré zahŕňajú prirodzené a účinné metódy!

Aby ste vyhrali boj, musíte svojho súpera veľmi dobre poznať. Pokiaľ ide o odháňanie kun, nevyzerá to inak. Kto sú tieto zvieratá, ako ich môžu priniesť do nášho domu a záhrady, prečo sú také zlé a čo je možné urobiť, aby sa od nich nedostali. Toto sú otázky, na ktoré by sme chceli v tomto článku odpovedať jasným a užitočným spôsobom.

Kuny nie sú v prírode také zlé

Kuna na lúke so snehovými zvonmi

S akými kunami sa najčastejšie stretávame??

Niektoré sú v prírode rôzne druhy kún a nie každý má pocit z našej kultúry a nášho mesta. alebo život na dedine lákal. Napríklad vo svojom dome a záhrade budete veľmi zriedka musieť riešiť kunu ušľachtilou alebo kunu borovicovú..

  Väčšinou sú v lesoch. Tieto druhy kún nepatria do skupiny takzvaných vyznávačov kultúry. Zostávajú vo svojom prirodzenom prostredí a nepoškodzujú ľudskú domácnosť. Existuje určitý druh kún, ktoré treba odsúdiť za zlý imidž týchto zvierat. Je to kuna kamenná, ktorá je známa pod botanickým názvom „Martes foina“.

Klietky sú účinný spôsob, ako udržať kuny mimo

chytená kuna - skvelý nápad

Kde sa kuny zvyčajne nachádzajú?

Kuny v dome – väčšinou v podkroví

Kuny musia spravidla zahnať majitelia väčších domov s podkrovím. Útočí aj na mnohé autá a zviera tam môže spôsobiť početné škody. Na vidieku sú problémom obzvlášť často postihnuté poľnohospodárske budovy. Martens si prekusli život a tvrdšie materiály ako gumová izolácia, káble a drevo pre nich v skutočnosti nie sú problémom. Všetko, čo robia, sa robí pre väčšinu obyvateľov dosť hlasným a strašidelným zvonením. Celkovo majú niektoré preferované oblasti, ale v konečnom dôsledku je, že nikto v meste alebo na dedine nie je pred týmto nebezpečenstvom nejako chránený..

Martens vždy nájde cestu späť. Musíte zablokovať cestu. 

Kuna uprostred veľkého domu

Kuny v aute

Podľa mnohých ľudí kuny nepredstavujú vážnu hrozbu, kým nezaútočia na auto. Sú pre niektorých ľudí v okolí nepríjemní a nepohodlní, ale na ich aute môžu spôsobiť skutočnú škodu. Ak nebezpečenstvo neodstránite včas, môže to tiež viesť k väčším finančným škodám. Mohli nájsť trvalo uhryznuté hadice a káble. Zvieratá stále útočia na tie isté miesta a ak zaparkujete auto znova a znova na to isté miesto, stane sa to trvalým problémom. V tomto prípade môžete na chvíľu vypnúť parkovacie miesta z auta, kým nevyriešite problém s kunami. Mimochodom, zatiaľ sa nenašlo žiadne vysvetlenie, prečo tieto zvieratá autá vôbec lákajú. To má pravdepodobne niečo do činenia s tým, že sa im zdá teplo z motora obzvlášť atraktívne.

Nie všetky druhy kún vtrhnú do domácností

Kuny odháňajte s bielou na krku

Odháňajte kuny: čo a kedy niečo urobiť?

Prvé opatrenia na zníženie škôd v lete

Kuny sa šíria veľmi rýchlo a okamžite to pocítia, keď sa nové územie uvoľní. Tieto zvieratá sa pária v lete a je obzvlášť pravdepodobné, že v tejto sezóne sa budú nachádzať vo väčšom počte okolo svojho domu alebo auta. V lete sú preto viac žiadané opatrenia, ktoré majú zvieratá odradiť a držať čo najďalej. Mali by ste sa pokúsiť napodobniť ľudskú prítomnosť a tak aspoň do určitej miery odohnať kuny. Môžete tak hrať hudbu, rozptýliť silné vône v priestoroch a nechať svetlomety zapnuté celú noc.

V záhrade mohli kuny vyliezť na rastliny a vniknúť do domu

Burina a ďalšie rastliny odháňajú kuny

Metódy lovu kuny

Ak chcete kuny natrvalo odohnať, musíte najskôr starostlivo rozobrať krízovú situáciu vo svojom dome alebo aute. Vždy existuje prístrešok, cez ktorý sa zvieratá môžu dostať na nechcené miesta. Mali by byť uzamknuté, aby po vyhnaní nevnikli ďalšie vzorky. Spravidla sa v lete považuje za prakticky nemožné odohnať kuny. V tejto sezóne sa pária a aj keď toho dokážete dostať preč, pri prvej príležitosti sa pravdepodobne objaví iný člen rodiny a nájde si cestu. V zime je to však menej pravdepodobné. Odporúčame vám, aby ste na tento účel priviedli špeciálneho lovca. Spolu môžu analyzovať, odkiaľ zvieratá pochádzajú, a uzavrieť príslušné miesta. V tejto fáze odháňania kún je obzvlášť dôležité, aby ste sa zúčastnili sami. Poznáte svoj dom najlepšie a môžete aj sami povedať, aké zvuky a odkiaľ ich neustále počujete. Tieto informácie spolu so skúsenosťami poľovníka s najväčšou pravdepodobnosťou prispejú k účinnému riešeniu. Potom špecialista, ktorého ste priviedli, musí pascu nainštalovať čo najprofesionálnejšie a najpresnejšie. Vyberiete si štandardné riešenie vo forme škatule. Do nich je možné umiestniť rôzne výstupky. Kunu väčšinou priťahuje vajíčko.

Malé kuny môžu byť veľmi roztomilé 

Kuna na bielej deke

Znovu zablokujte cestu

Po chytení sú zvieratá často vypustené do lesa. Majú však neuveriteľnú schopnosť orientovať sa a veľmi rýchlo si k vám mohli nájsť cestu späť. Preto sa musíme snažiť tomuto nebezpečenstvu vyhnúť. Vyžadujú sa tu rôzne metódy v závislosti od toho, či to bolo sídlo alebo dočasné miesto pobytu zvierat. V druhom prípade nie je územie označené a stačí to len na to, aby bol prístup sťažený. Utesnenie akýchkoľvek otvorov na streche je prvá vec, ktorú musíte urobiť. Musíte tiež odstrániť všetky pomôcky, ktoré umožňujú kunám vyliezť na strechu. Môžu to byť dokonca rastliny dostatočne vysoké na to, aby ich zviera mohlo použiť ako pomoc pri lezení. Kuny nie sú také ťažké, aby potrebovali niečo pevnejšie, na čo by mohli vyliezť.

Ak sa váš dom stal „sídlom“, budete ho musieť dôkladne vyčistiť, najlepšie si na to najať firmu a uistiť sa, že všetok hluk je preč..

Kuny radi papajú káble

Marten trhá kábel