Kôpor – kuchynské korenie, liečivá rastlina alebo niečo viac?

Kôpor (vedecký názov: Anethum graveolens) je jedným z najobľúbenejších kuchynských korení nielen v našej kuchyni, ale aj v mnohých ďalších na celom svete. Tomuto koreniu často hovoríme aj kôpor alebo uhorka. Pôvodne pochádza z krajín Blízkeho východu, potom bol rozšírený na pobreží Stredozemného mora a odtiaľ dovezený do západnej Európy. Kôpor obyčajný dnes rastie po celom svete, ale je obzvlášť obľúbený v stredomorských oblastiach a pestuje sa v každej záhrade. Všetko ostatné, čo by ste o kôprovom korení a liečivých rastlinách mali vedieť, sa dozviete u nás.

 Čerstvé kôprové listy – nutnosť v každej kuchyni.

Kôpor čerstvé zelené listy

Korenie má špecifickú, silnú chuť a veľmi dobre sa hodí do šalátov, vaječných jedál a rybích pokrmov. Okrem tymianu a petržlenu je dnes kôpor široko používaný v každej kuchyni. Okrem toho je už dlho známe, že kôpor má tiež nesporné liečivé vlastnosti. Jeho konzumácia má údajne veľmi pozitívny vplyv na ľudské zdravie.

V mnohých krajinách je uznávaný ako symbol fyzickej sily a dlhovekosti. Čoskoro zistíte, prečo je kôpor cenený ako kuchynské korenie a liečivá rastlina.

Bylina a liečivá rastlina, ktorá je populárna už po stáročia

Kôpor kuchynské korenie liečivé rastliny zelené listy

  • Historické informácie o kôpri a jeho použití v priebehu storočí

Existujú zaujímavé historické údaje, ktoré dokazujú dlhú existenciu tejto bylinky a liečivej rastliny. Kôpor bol už v starovekom Egypte známy a cenený ako liečivá rastlina. Verí sa dokonca, že do hrobu bolo uložených niekoľko stoniek kôpru (napríklad faraón Amenophis II. 1400 pred n. L.). Bylina sa pestovala aj v starovekom Grécku a Ríme a používala sa na kulinárske a liečebné účely. Rímski gladiátori si pred bitkou naniesli na kožu kôprový olej. To by malo chrániť pokožku pred vážnym zápalom v prípade zranení. Rastlina bola tiež široko používaná v Európe už v stredoveku. V tej dobe sa pestoval predovšetkým v kláštorných záhradách, pretože mnísi najlepšie ocenili jeho liečivé vlastnosti.

 Stonky kôpru dostali do posmrtného života ako hrobový tovar

Kôpor stoniek v poli so zelenými listami

 Ako kuchynské korenie sa kôpor skvele hodí k rôznym pokrmom.

Kôpor z kuchynského korenia

  • Kôpor: použitie v kuchyni

Dnes si bylinku pestujete vo vlastnej záhrade alebo sa o ňu staráte ako o kuchynské korenie v kvetináči na okennom parapete. Semená kôpru je možné kúpiť v každom obchode s potravinami alebo v bio obchode kdekoľvek. Jemné kôprové tipy sa zbierajú v letných mesiacoch, najmä v júni a júli, semená a ovocie sú k dispozícii iba koncom leta a jesene.

Na varenie tiež často používajte kôpor?

Na varenie v kuchyni používajte čerstvé zelené listy kôpru

Dnes každá žena v domácnosti rada používa na varenie čerstvé listy a semená známej bylinnej rastliny. Pripravíte z neho slaný Kôprová omáčka do rybieho pokrmu. Z Zemiakový šalát s kôprom a chrenom chutí fantasticky a je veľmi zdravý. A lahodný tvarohový dip sa skvele hodí k zeleninovým občerstvením, zemiakovým plášťom a mäsu všetkých druhov. Ak vás stále zaujíma, ako môžete kôpor využiť kulinársky, prečítajte si ďalšie recepty s kôprom tu. Len by sme dodali ešte jednu vec: Varenie s kôprom je vždy pikantné a tiež veľmi zdravé.

 Ktorý recept s kôprom ste už vyskúšali?

Ako kuchynské korenie použite čerstvé kôprové stonky zelených listov

 V lekárstve sa používajú zelené listy a sušené semená byliniek.

Kôpor zelené listy sušené semená používajú liečivé lieky

  • Kôpor ako liečivá rastlina

Liečivé vlastnosti kôpru sú tiež cenené po stáročia. Semená a plody tejto rastliny sa používajú hlavne na liečivé účely. Obsahujú silice a ďalšie účinné látky, ako aj bielkoviny, sacharidy, draslík, vápnik a sodík. Z tohto dôvodu má bylina upokojujúci, antikonvulzívny a protizápalový účinok. Kôpor sa používa pri poruchách trávenia, žalúdočných problémoch a plynatosti. Presne čajová infúzia kôprových listov pomáha pri kŕčoch žalúdka a tráviacich ťažkostiach. Aj obyčajná kôprová voda má tráviaci účinok. Nálev z kôpru sa často používa pri nespavosti a nervozite, pretože liečivá rastlina má údajne aj psychogénne účinky. Predchádza infekciám a má posilňujúci účinok na imunitný systém, to znamená, že má veľmi pozitívny vplyv na celkové zdravie.

 Zo sušených semienok je možné pripraviť infúziu, ktorá pomáha proti rôznym ochoreniam žalúdka.

Čaj zo sušeného kôpru

 Vedľajšie účinky tejto liečivej rastliny nie sú zatiaľ známe, takže ju môžete bezpečne používať. Liečivá bylina sa odporúča dokonca aj dojčiacim matkám. Jedna až dve šálky kôprového čaju denne môžu zvýšiť produkciu mlieka počas dojčenia. Takýto čaj posilňuje matku a má pozitívny vplyv na dieťa. Ale naša rada znie: Pred prípravou a vypitím kôprovej infúzie by ste sa mali stále poradiť so svojim lekárom!

Sme si však istí zdravými vlastnosťami tejto liečivej rastliny. V zásade nemôžete pokaziť ich používanie!

Kôpor je veľmi užitočná bylina a liečivá rastlina.

Kôpor užitočná kuchynská korenina liečivá rastlina

 Ak ste Nakladané uhorky v pohári  Ak ho chcete zachovať, potrebujete niekoľko stoniek bylinky.

Stopky kôpru na konzervovanie nakladaných uhoriek v pohári