Prečo je ovocie baobab zdravé a ako si ho môžete pripraviť?

Ovocie baobab je názov ovocia afrického stromu baobab, ktorý sa nazýva aj strom baobab. Jedná sa o druh rastliny, ktorý sa nachádza v savana rastie. V niektorých afrických krajinách, kde sa tento strom nachádza, ho miestni obyvatelia označujú ako strom života. Z hľadiska modernej prírodnej medicíny a výskumu výživy možno túto skutočnosť považovať len za opodstatnenú. Pretože prakticky všetky časti stromu baobabu sú užitočné pre náš každodenný život a robia ho zdravším a lepším.

Takto vyzerá zelené ovocie baobabu!

jediné ovocie baobabu, stále zelené

Čím je strom baobab taký výnimočný?

Tento strom bol obzvlášť cenený v období sucha. Pretože má vlastnosť uložiť v sebe tisíce litrov a to na veľmi dlho. Mimochodom, životnosť týchto stromov je tiež veľmi pôsobivá. Môže to byť až 1 500 rokov.

Obzvlášť cenné sú plody baobabu. Ich zdravé vlastnosti a použitie v každodennej výžive sú predmetom tohto článku.

Veľmi veľký strom baobabu v savane

obrovský strom baobab v africkej veľkosti

Ako rozpoznať ovocie baobabu

Plody baobabu navonok pripomínajú kokosové orechy, ale nemajú chlpatú vonkajšiu škrupinu. Chuť je veľmi zaujímavá a po prvom vyskúšaní môže byť ťažké zameniť ju.

Vzhľadom na koreňový vzhľad koruny koluje o strome baobabu mnoho mýtov

veľkosť stromu baobab veľký strom

Zdravé vlastnosti ovocia baobab

Prečo je ovocie baobab také zdravé? V tomto ovocí je množstvo prísad, ktoré prakticky všetci potrebujeme pre svoje dobré zdravie. Hovorí sa o vitamíne C, železe, draslíku a horčíku. Ich množstvo je tiež veľmi pôsobivé: napríklad ovocie baobab obsahuje šesťkrát viac antioxidantov ako čučoriedky. Množstvo vitamínu C je šesťkrát väčšie ako v pomarančoch. Ovocie baobab má v porovnaní s banánmi štyrikrát vyššie množstvo draslíka. Máloktorý iný rastlinný zdroj má v sebe toľko vápnika. Ani kel nemôže v tomto smere konkurovať ovociu baobabu.

 Baobabový prášok sa z ovocia extrahuje veľmi prirodzeným spôsobom

ovocie baobab sušené na prášok

Veľa pektínu a vlákniny

Asi 50% ovocia baobabu tvorí vláknina. Dve tretiny z nich sú rozpustné a jedna tretina – nerozpustné. Vedeli ste, že najobľúbenejšie ovocie, ako sú jablká, hrušky a banány, nemôže mať viac ako 10%? Plody baobabu sú navyše veľmi bohaté na pektín. To má veľmi praktickú výhodu: ak chystáte napríklad baobabový džem alebo džem, nepotrebujete žiadne umelé zahusťovadlá.

Prášok môžete ľahko pridať k mnohým nápadom na raňajky

prášok baobabu má veľkú veľkosť balenia

Baobab prášok

Možno ste už počuli o možnosti kúpiť si prášok z baobabu a pridať ho do raňajok alebo iného jedla. Je to veľmi dobrý nápad nielen kvôli množstvu zdravých prísad, ale aj preto, že sa tento výrobok získava relatívne prírodným spôsobom. Na získanie tohto prášku nepotrebujete špeciálny postup, takže máte veľkú šancu na prírodný produkt bez chemických látok. Buničina obsiahnutá vo vnútri ovocia po dozretí pomaly schne. Po rozlomení vonkajšej škrupiny z nej môžete ľahko urobiť prášok. Chuťou pripomína karamel, ale zároveň obsahuje mierne horkú nôtu.

Strom baobab vyzerá tak krásne zelene!

ovocie baobab má veľkú veľkosť stromu

Takto môžete použiť prášok z baobabu

V niektorých krajinách, kde strom baobabov rastie, sa baobabový prášok zmieša s vodou. Miestni obyvatelia používajú tento mix na horúčku, žalúdočné problémy a iné patologické stavy. Mimochodom, jedia aj sušené listy zo stromu.

Baobabový prášok môžete pridať do raňajok. Nepotrebujete viac ako polievkovú lyžicu denne a môžete to pridať do mlieka, obilnín alebo akéhokoľvek iného nápadu na raňajky. Zvlášť populárny sa stal aj džem z baobabu. Ľahko ich namažte na celozrnný chlieb a urobte tak perfektné a zdravé raňajky. Veľmi dobre chutí aj na lahodných syroch. Kombinácia s ružovým vínom by bola perfektná.

Niekoľko stromov baobabu

obrovský strom baobabu vo veľkosti savany

Mýty a legendy

Na konci nášho článku sa podelíme o niekoľko zaujímavých mýtov a legiend o tomto strome. Jednou z nich je, že napriek vzdoru voči Bohu strom nechcel rásť na miestach, ktoré si vybral. Preto sa Boh veľmi rozhneval, vytrhol ho a potom ho postavil na zem. Preto má strom vraj taký zvláštny tvar. Iné legendy hovoria, že strom zosmutnel, pretože nie je najkrajší a najväčší na svete. Preto vraj skryl svoju „tvár“ a vyniesol korene hore. Koniec koncov, je s tým spojených veľa povier: šťastní sú tí, ktorým sa podarí zasadiť taký strom, a tí, ktorí ich odškrtnú, budú mať presne opačný osud. Voda s fazuľami baobabu by chránila pijana pred útokom krokodílov. Na druhej strane, ak odtrhnete svoje rastliny, zožerie vás lev.

Verte či neverte, poznať ovocie boabab a jeho zdravé vlastnosti naozaj stojí za to!